וידיאו: המשטרה השתמשה לראשונה בשוקרים נגד פעילי שמאל

עימותים קשים בין שוטרים למפגינים במזרח ירושלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פעילי שמאל מתלוננים על אלימות קשה מצד שוטרים בהפגנה שלשום נגד השכונה היהודית מעלה זיתים במזרח ירושלים. בתמונות שצילמו הפעילים נראים שוטרים משתמשים לראשונה באקדחי הלם (שוקרים) נגד חבריהם, לאחר שניסו לחסום את הכניסה לשכונה. במשטרה אומרים כי אחד המפגינים ניסה לתקוף שוטר.

ההפגנה השבועית של פעילי תנועת סולידריות בשכונת שייח ג'ראח הועברה ביום שישי לשכונת ראס אל-עמוד. זאת, במחאה על טקס חנוכת שלב ב' של ההתנחלות מעלה זיתים, שהתקיים בשבוע שעבר בהשתתפות שרים ויו"ר הכנסת. כ-150 מפגיני שמאל מחו מול שערי החניון של ההתנחלות.

מסרט וידיאו שצילמו פעילי השמאל עולה כי העימות האלים החל לאחר שפעילי ימין התגרו במפגינים. אחד מהם, אריה קינג, מפעילי הימין המוכרים בירושלים, נראה חוטף דגל מאחת המפגינות. בעקבות כך החל ויכוח בין אחד המפגינים לקצין משטרה שהסתיים במעצרו של המפגין ושל חברו. "הקצין אמר לי להוריד את המבט, שאלתי איזה מבט והוא אמר לי שהוא עוצר אותי. הם התנפלו עליו שמו לי אזיקים והכניסו אותי לחניון", סיפר דוד חלד, בן 21, שהיה העצור הראשון באירוע.

בעקבות המעצרים החליטו המפגינים לנסות ולחסום את שערי החניון. במהלך הפינוי שלהם השתמשו השוטרים בשוקרים חשמליים. השוקרים, המכונים ?טייזר', הם נשק אל-הרג שהוכנס לשימוש לפני כחצי שנה במשטרה. האקדח גורם לכאב עז באזור בו הוא מופעל ומשטרות רבות בעולם עושות שימוש בסוג זה של אקדח כדי לנטרל אדם לא חמוש. עם זאת הנשק שנוי במחלוקת, מאחר וידוע על מקרים של פציעות קשות ואף מוות כתוצאה משימוש באקדח.

"אחרי שהפילו אותי לרצפה וריתקו אותי, חשמלו אותי. זה מאוד כאב וגרם לי לכווייה", סיפר ליאור בן אליהו, אחד המפגינים שנעצר. "שמעתי את אחד השוטרים אומר לשני ?תן לו בקטנה'. הוא הצמיד לי את זה לחלק התחתון של האגן. זה נמשך אולי 4-5 שניות, ההרגשה של התחשמלות, כל השרירים קופצים. נוצרו לי שלפוחיות במקום", סיפר מפגין נוסף, נח בנינגה.

שישה מפגינים נעצרו באירוע. לטענתם, לאחר מעצרם הם הושבו בחניון והיו חשופים להתנכלויות מצד המתנחלים. כל העצורים שוחררו כמה שעות לאחר מכן. מתנועת סולידריות נמסר כי בכוונתם להגיש תלונות למחלקה לחקירות שוטרים וליועץ המשפטי לממשלה.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי המפגינים ניסו להיכנס לתוך השכונה ולאחר מכן חסמו את הכניסה אליה, ולכן פוזרו בכוח. השימוש באקדח ההלם, נמסר מהמשטרה, נעשה לאחר שאחד המפגינים ניסה לתקוף שוטר.

קינג מסר בתגובה: "מדובר בקבוצת עבריינים שפלשו לשטח פרטי, חסמו נתיב תנועה והפגינו בצורה בלתי חוקית. של אלו שהניפו דגלים פלשו לשטח הפרטי ללא אישור". לטענתו, שלושה כלי רכב של תושבי השכונה ניזוקו בעקבות ההפגנה. הוא גם הכחיש את טענת העצורים על התנכלויות: "אני אישית הצעתי ונתתי מים קרים לאלו שנעצרו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ