היועמ"ש יהודה וינשטיין על הליך מינויי הבכירים: יותר מדי אנשים נפגעו

וינשטיין שוקל להקים גוף במשרד המשפטים שיפעל במקביל לוועדת טירקל ויבחן את המינויים. טירקל: אני מתאר לעצמי שזה קשור לביקורת שהשמעתי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בוחן הקמת גוף לבדיקת מינויי בכירים בשירות המדינה שיפעל במשרד המשפטים, אשר יבדוק את הליכי המינוי והפסילה של מועמדים בכירים בשירות הציבורי. וינשטיין, שדיבר היום (ראשון) בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת, אמר לעיתונאים כי יש בעיה עם הליך המינויים וכי "יותר מדי אנשים נפגעו מהמינויים, הכל מכוונות טובות".

כיום, מכוח החלטת ממשלה, פועלת הוועדה לבדיקת מינויי בכירים בשירות הציבורי, שבראשה עומד השופט בדימוס יעקב טירקל. הוועדה בודקת מינויים של שבעה בעלי תפקידים ובהם הרמטכ"ל, המפכ"ל ונציב השב"ס.

בסביבתו של היועץ הבהירו כי הגוף שבו מדובר לא יחליף את ועדת טירקל אלא הכוונה היא לגוף פנימי שיסייע ליועמ"ש לגבש עמדה בצורה מושכלת בבואו לבחון מינויים בכירים בשירות המדינה.

השופט טירקל, שישב ושמע את דבריו של וינשטיין, אמר כי הוא מניח שדבריו של וינשטיין באו בעקבות הביקורת שהטיח באחרונה בהתערבות היועמ"ש ומבקר המדינה בהליך המינויים. "אני מתאר לעצמי שהדברים קשורים לביקורת שהשמעתי", אמר היום טירקל ל"הארץ".

עוד הוא אמר כי יפנה בשבועות הקרובים לממשלה בבקשה לעגן את פעילות הוועדה בחוק, כדי לשמור על עצמאותה, תוך הגדרה ברורה של תפקידה וסמכויותיה, לאור המינויים שבהם טיפלה לאחרונה.

טירקל ביקר לפני כשבועיים את מעורבותם של וינשטיין ומבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בהליך המינוי האחרון של האלוף יואב גלנט, המועמד לתפקיד הרמטכ"ל ושל גונדר אלי גביזון, המועמד לתפקיד נציב שב"ס (שירות בתי הסהר).

טירקל אמר אז כי "מה שהתרחש אצלנו בעניין המינויים של גלנט וגביזון היה טרפוד מהצד, מכה אל החומש של הוועדה". לדבריו, מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, "פלש לתחום לא לו והתחיל לחקור את המינוי של הזה (של גלנט)...", ושלח את מסקנותיו ליועץ המשפטי לממשלה "בלי לשלוח העתק לוועדה שלי. אני מדבר על סדר טוב. היועץ המשפטי לממשלה יכול היה להביא את הטענות לממשלה...במצב כפי שהתהווה היום, אינני יודע מי מוסמך לדון בדברים האלה. אין לי ספק שמבקר המדינה לא, לא מוסמך. היועץ המשפטי לממשלה מוסמך לדון בשאלות אתיות? אולי, אך יש גוף שהוסמך לדבר. הגדרה מפורטת תמנע את התערבות הגורמים שפירטתי, אחרת אני חושש שלא תצמח תורה רבה מהנהלים הקיימים", אמר.

היום התייחס וינשטיין לביקורת שהושמעה על כך, לפיה הממשלה לא היתה רשאית לבטל את מינויו של גלנט מבלי להחזיר את עניינו לבחינה חוזרת של ועדת טירקל, האמונה על בדיקת טוהר המידות.

"הממשלה היתה רשאית לעשות כן. גם בנסיבות בהן הוועדה מאשרת מינוי, שיקול הדעת הסופי בעניין המינוי נותר בידי הממשלה והיא אינה 'מתפרקת' מסמכותה ואחריותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ