המפקד הנכנס של מחוז חוף, חגי דותן, המליץ לסגור מחוסר אשמה תיק תאונה - שהוא היה מעורב בה

דותן, וכן ארבעה אנשי משטרה הכפופים לו, המליצו להעמיד לדין את הנהגת השנייה שהיתה מעורבת בתאונה. דותן: איני מסתיר דבר, היא כמעט הרגה אותי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ניצב חגי דותן, המפקד הנכנס של מחוז חוף במשטרה, חתם על מסמך משטרתי הממליץ לסגור, מחוסר אשמה, תיק תאונת דרכים שהוא עצמו היה מעורב בה כנהג ברכב משטרתי. בהמלצה חתם דותן להעמיד לדין נהגת מכונית פרטית שהיתה מעורבת בתאונה. הדבר אירע בתקופה שהיה סגן מפקד המחוז הצפוני של המשטרה. יתר אנשי המשטרה שהמליצו במסמך על סגירת התיק נגד דותן היו כפופים לו במחוז הצפוני.

גורם במערכת אכיפת החוק, המצוי בפרטים, אמר הערב (ראשון) ל"הארץ" שלא ראוי שמפקד המחוז יהיה מעורב בסגירת תיק.

דותן עצמו אמר הערב ל"הארץ" שהוא מסכים לכך שהפרקליטות תיקח את התיק ותבחן אם נסגר בדין. "הנהגת התפרצה לצומת וכמעט הרגה אותי. אני לא מסתיר שום דבר. מבחינתי, שהתיק יילך מחר בבוקר לבדיקת הפרקליטות", אמר. ביחס למסמך, שחתומים עליו ארבעה אנשי משטרה שהיו כפופים לו, ושחתימתו מופיעה בתחתיתו, אמר דותן: "מה לעשות שהבוחנים כפופים לי? מי אתה רוצה שיבדוק את התאונה הזאת? היא נכנסה בי ובסוף אני יוצא מטומטם?".

בתחילת 2008, כשדותן היה סגן מפקד המחוז הצפוני בדרגת תת ניצב, הוא היה מעורב בתאונה סמוך לקיבוץ סוללים. מכונית שיצאה בכביש היציאה מהקיבוץ התנגשה ברכבו. מי שהחליט על סגירת התיק נגדו הם ארבעה גורמים הכפופים לו במחוז וגם דותן עצמו. לאחר חקירת האירוע, מולא באגף התנועה במחוז, כנדרש, מסמך הנוגע להמלצת המשטרה ביחס לתיק התאונה שהיה מעורב בו רכב משטרתי. ארבעה בעלי תפקיד במחוז אישרו שלא מסתמנת אשמת המשטרה בתאונה. ראשון המאשרים, מפקח עוזי הדר, ראש מדור תאונות דרכים במפלג העמקים, קבע ש"לא מסתמנת אשמת (המכונית) המשטרתית". כמה ימים אחר כך הצטרף להמלצה גם רפ"ק שמעון בן שבו, קצין אגף תנועה עמקים, שכתב "מצטרף להמלצת רמת"ד".

לא חלפו ימים ורפ"ק אילן ידגר כתב כי הוא "מצטרף להמלצת ראש את"ן עמקים לגנוז את התיק כנגד סממ"ז צפון מחוסר אשמה, ולהעביר את התיק לתביעות תעבורה עמקים לצורך הכנת כנגד הנהגת לוגשי מאיה". גם סנ"צ דוד הראל, קצין אגף תנועה מחוז צפון, הצטרף לחותמים וקבע ש"יש להעמיד לדין הנהגת ושיש לסגור את התיק נגד דותן, שכן אין אשמה".

החתום בתחתית הטופס, על החלטת קודמיו, תחת הסעיף "החלטת סממ"ז צפון/פרקליטות", הוא דותן עצמו.

דותן, בן 52, מונה החודש למפקד מחוז חוף במשטרה, מחוז חדש שעל הקמתו החליטו במשטרה, עקב ההחלטה לפצל את מחוז הצפון לשני מחוזות חדשים - חוף וצפון.

המשטרה: הנהגת הורשעה בבית משפט לתעבורה

מהמשטרה נמסר בתגובה לדברים ש"ניצב דותן נפגע בתאונה, כתוצאה מנהיגת רכב אחר שלא ציית לתמרור עצור. נהגת הרכב הפוגע נחקרה והודתה שלא צייתה לתמרור ובדיון בבית משפט לתעבורה הורשעה בעבירה הנ"ל. מדובר ברשלנות חמורה של הנהגת. ניצב דותן חתם על המסמך כהליך פרוצדורלי בלבד, שאין לו השפעה על ההליך השיפוטי כלפי הנהגת, ורק לאחר סיום חקירת הגורמים המקצועיים".

הד"ר מאיר גלבוע, בעבר יועץ מבקר המדינה לענייני שחיתות, אמר ל"הארץ" כי "גם אם דותן אינו אשם בתאונה, לא ראוי שחוקרים שתחת פיקודו יחקרו את התאונה. הם לא יכולים להיות אובייקטיביים. היו צריכים להעביר את החקירה ליחידה שאינה תחת פיקודו". גלבוע הוסיף כי "אסור היה לו לחתום. כנראה שהוא אכן אינו אשם, אבל בלי קשר לאשמה, זה דבר פסול. יש כאן עניין של ניגוד עניינים קלאסי. זה שהוא חתם על מסמך שנגע לעצמו, זה הרבה יותר מטעם לפגם, גם אם ההחלטה עצמה נכונה".

בתאונה אחרת שבה היה מעורב קצין משטרה במחוז הצפוני, הועברה החקירה לחוקרים שאינם שאינם כפופים לקצין המעורב בתאונה, או שלא היו כפופים לו בעבר. התאונה קרתה בינואר השנה, בכביש מספר 65 בגליל התחתון, ונפצע בה קשה רב פקד ג'קי דן. בחקירת המשטרה התברר שנהג מכונית יצא לעקיפת משאית, סטה ופגע בעוצמה במכונית המשטרה שבאה ממול. שני נהגי המכוניות נפצעו.

רב פקד דן, שנפצע קשה מאוד, הוא סגן מפקד תחנת טבריה, הכפופה למרחב העמקים, ובעבר פיקד על אגף התנועה של המשטרה במרחב עמקים. לכן הוחלט להעביר את חקירת התאונה החוקרים באגף התנועה של מרחב הגליל.

הנהג העוקף, דניאל-הוגו אקוסטה, בן 49 מקיבוץ שניר בגליל העליון, נפצע אנושות, וצוות מד"א ממרחב ירדן קבע במקום את מותו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ