לראשונה: כתבי אישום בשל אי הנגשה לנכים

משרד המשפטים הגיש היום כתבי אישום נגד חברות התחבורה "אגד" ו-"קווים" בשל אי הנגשת אוטובוסים לעיוורים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים הגישה היום (ראשון) לראשונה כתבי אישום פליליים נגד חברות התחבורה הציבוריות "אגד" ו"קווים" בשל אי הנגשת אוטובוסים לאנשים עיוורים.

כתב האישום נגד "אגד - אגודה שיתופית לתחבורה בישראל בע"מ" הוגש לבית המשפט השלום בחיפה וכתב האישום נגד "קווים תחבורה ציבורית בע"מ" הוגש לבית המשפט השלום בתל אביב. מדובר בפעם הראשונה בה מוגשים כתבי אישום פליליים בגין הפרת הוראות צו נגישות.

על פי כתבי האישום, מואשמות החברות, כל אחת בנפרד, כי לא הפעילו כריזה פנימית וחיצונית המורה על התחנות בהן נמצאים האוטובוסים, על אף שנדרשו לעשות כן הן על פי חוק והן בצו נגישות.

חובה זו חלה על אוטובוסים עירוניים שנרשמו החל משנת 2003 בהתאם לדרישות תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות המסדירות את התאמות הנגישות בשירותי התחבורה הציבורית.

בעקבות פיקוח שערכו מפקחי הנציבות, הוצא לחברות צו נגישות וניתנה להן הזדמנות להשמיע טענותיהן בנוגע לליקויים שנמצאו. משלא תוקנו הליקויים הוחלט על הגשת כתב אישום על ידי עורכי הדין נעמי אוראל-סיון, תובעת מחוז חיפה והצפון ועו"ד אינאס חג' יחיא, תובעת מחוז ת"א והמרכז מהנציבות.

"כריזה באוטובוסים מאפשרת לאנשים עם מוגבלות בראייה נסיעה עצמאית ומכבדת בתחבורה ציבורית ובלי תלות בזולת. גם אזרחים מכלל האוכלוסיה נהנים מהכריזה והגיע הזמן כי נגישות לאנשים עם מוגבלות תהא עניין שבשגרה כמו בכל מדינה מתוקנת", אומר אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, "תפקיד הנציבות לאכוף את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות וכשנמצא שחברות התחבורה הציבורית לא מקיימות את דרישות החוק, הפעילה הנציבות את הכלים העומדים לרשותה כדי להבטיח את ישומו".

בישראל חיים למעלה מ-24,000 בעלי תעודת עיוור ועוד עשרות אלפים לקויי ראייה, שהכריזה באוטובוסים היא הדרך היחידה עבורם לדעת, בעודם מחכים בתחנה, איזה אוטובוס הגיע לתחנה וכשהם נוסעים באוטובוס, מהן תחנות העצירה.

מאגד נמסר בתגובה כי עם עדיין לא קיבלו את כתב האישום, וכי הקואופרטיב "נמצא בימים אלה בתהליך של רכישה והטמעה של מערכת מתקדמת לכריזה בתוך ומחוץ לאוטובוס, העומדת בדרישות החוק להנגשת אוטובוסים ללקויי ראייה. אגד מפרסם באופן שוטף הנחייה לכלל הנהגים בדבר החובה להכריז על כל תחנה בה עוצר האוטובוס. בנוסף, מועברת הנחייה זו בימי הדרכה והשתלמות שעורך אגד לנהגיו ובפרסומים שונים". באגד ציינו עוד כי "אין להתעלם מהעובדה שמרבית נהגי אגד אכן מקיימים הנחייה זו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ