המשטרה עצרה ילד בן 7 מסילוואן בניגוד לחוק

הילד הושאר במכונית של מג"ב במשך שעתיים ורק לאחר מכן נלקח לתחקור בתחנה, יחד עם אמו. המשטרה חשדה בו שיידה אבנים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ילד בן 7 וחצי מסילוואן עוכב היום (ראשון) על ידי המשטרה לשעות ארוכות וללא ליווי של הוריו - בניגוד לחוק. בני משפחתו טוענים כי לא קיבלו כל מידע על מקום הימצאו וחיפשו אותו אותו במשך שעתיים בתחנות המשטרה בעיר. עוד טוענים בני המשפחה כי בזמן שהילד נעצר, אביו הוכה בידי השוטרים ודודתו נפגעה אף היא מכדור ספוג.

על פי החוק אין לעצור ילד מתחת לגיל 12 - גיל האחריות הפלילית - אך מותר לעכב אותו לתשאול, גם זאת רק בליווי הורה וככל שניתן, רצוי לעשות זאת בביתו של הילד. בכל מקרה, לא ניתן לעכב ילד מתחת לגיל 12 מעל לשלוש שעות.

הילד מובא למגרש הרוסים. תצלום: תומר אפלבאום

הילד, ע', תלמיד כיתה ב', נעצר לדברי בני משפחתו כאשר היה באמצע משחק. אביו שראה את השוטרים עוצרים את בנו, ניסה להתערב. בעימות שפרץ בינו לבין השוטרים הוא הוכה ורוסס בפניו בגז פלפל ונזקק לטיפול רפואי. גם דודתו של הילד נפצעה נזקקה לטיפול, לאחר שככל הנראה נפגעה מכדור ספוג. הילד נלקח בידי השוטרים.

המשטרה גורסת כי הילד יידה אבנים וניסה לברוח לבית וכי הוא נתפס יחד עם שני מבוגרים, שחשודים גם הם ביידוי אבנים.

הילד נמצא ברכב של מג"ב

מרגע המעצר החלו בני המשפחה לחפש אחר הילד. דודו, דאוד סיאם, נסע לתחנת משטרת שלם ולמגרש הרוסים, אך בשתי התחנות אמרו לו שהילד לא נמצא שם. במקביל ניסתה עו"ד נאסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח לברר לגבי גורלו וגם לה לא נמסרו פרטים על קורתיו. גם עורכת הדין לאה צמל שהגיעה לתחנת המשטרה לא קיבלה מידע לגבי מקום הימצאו של הילד.

"במגרש הרוסים אמרו לי שהם לא יודעים כלום. נכנסתי בכוח ועשיתי שביתת שבת. אמרו לי שאם אני לא אצא אני בעצמי אהיה מעוכבת, אמרתי שזה יהיה לי עונג להיות מעוכבת על דבר כזה. הוא ילד ממש קטן, יש לי נכדה בת 7 והוא נראה יותר קטן ממנה", סיפרה צמל.

לבסוף מצאה האם את בנה כשהוא ממתין בכלי רכב של מג"ב לא הרחק מסילוואן. לאחר כשעתיים של עיכוב ברכב הוא הובא למגרש הרוסים ושם נחקר ביחד עם אמו לגבי ידוי אבנים. בתום החקירה, כארבע וחצי שעות לאחר שנלקח על ידי השוטרים, הוא שוחרר.

"איפה קיים דבר כזה, שעוצרים ילד כזה קטן?", תהה דודו. "הוא לא יודע מה קורה אתו, אנחנו נצטרך לקחת פסיכולוג. הוא ראה את אבא שלו חוטף מכות ואחר כך נשאר יותר משעתיים בג'יפ. כולנו בשוק פה".

האגודה לזכויות האזרח: המשטרה מפרה את החוק באופן שיטתי

באחרונה הכינה האגודה לזכויות האזרח דו"ח חריף לגבי התנהלות משטרת ירושלים בכל הנוגע למעצר קטינים בסילוואן. בעקבות ריבוי ידויי האבנים בסילוואן לעבר מתנחלים ושוטרים והעובדה שרוב המיידים הם ילדים, גברה מאוד התופעה של מעצר ילדים.

לטענת האגודה, המשטרה מפרה באופן שיטתי את החוק וחוקרת קטינים ללא הוריהם, לעתים כשהם אזוקים, לאחר שהוצאו ממיטותיהם באמצע הלילה. "נראה כי החריגים להוראות החוק תפסו את מקום ההוראות עצמן ואין השוטרים מאפשרים לקטינים לממש את זכויותיהם", נכתב בדו"ח. לדברי עו"ד עליאן, גם בהשוואה למקרים אחרים בסילוואן המקרה של ע' חריג בשל גילו.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "בעקבות ידוי אבנים לעבר כוח מג"ב נעצרו שני מיידים, שהתנגדו בכוח למעצר ונעשה שימוש בגז פלפל נגדם. קטין כבן שמונה רץ לביתו. הכוחות הגיעו לבית ולקחו אותו ואת אמו לתשאול במפלג המיעוטים. הילד שוחרר בסיום חקירה והועבר לאחריות העובדים הסוציאליים".

"מעצר ילדים בסילוואן", נמסר עוד מהמשטרה, "נעשה על פי חוק. כל תשאול או חקירה של קטינים מתבצעים בנוכחות הוריו על פי הנהלים. המשטרה תמשיך לאכוף את החוק בסילוואן ללא כל משוא פנים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ