עוד בקשה חריגה של פרקליטי קצב: להרחיב את הרכב השופטים שידון בערעור בעליון

פרקליטים פליליים בכירים מעריכים שתכלית הבקשה היא להרחיב את ההרכב המחמיר שנקבע לדון בערעור, ו"לדלל" אותו בשופטים מקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטי נשיא המדינה לשעבר משה קצב הגישו אתמול בקשה חריגה לבית המשפט העליון - לקיים את הדיון בערעורו לפני הרכב שופטים מורחב. זאת, אחרי שביקשו ביום חמישי האחרון לדחות את מועדי הדיון בערעור, שנקבעו במיוחד בפגרת בתי המשפט, בשל חופשתם השנתית.

על קצב נגזרו שבע שנות מאסר בפועל לאחר שהורשע בביצוע שורת עבירות מין ובראשן אינוסה של א', שעבדה תחתיו במשרד התיירות.

בבקשה שהגישו אתמול לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, מבקשים סנגורי קצב, אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואבי לביא, שבית המשפט יורה על הרחבת הרכב השופטים משלושה למספר אי זוגי גדול יותר.

פרקליטים פליליים בכירים העריכו אמש שתכלית הבקשה היא להרחיב את ההרכב המחמיר שנקבע לדון בערעור, הכולל את השופטים מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן, ו"לדלל" אותו בשופטים מקלים. בהרחבת ההרכב יוכל קצב לזכות בשופטים כמו יורם דנציגר, שבהחלטה שנויה במחלוקת קבע שקצב יישאר חופשי עד לאחר הכרעה בערעור.

הסנגורים נימקו אתמול את הבקשה בכך ש"מדובר בתיק חריג בנוף התיקים בהיסטוריית המשפט הישראלי, שבו נשיא מדינה לשעבר עומד על המדוכה כמערער על הרשעה בעבירות מין חמורות. בתיק זה שאלות משפטיות סבוכות ומורכבות, שעמדת בית המשפט העליון טרם ניתנה באופן ישיר וברור עליהן, עתידות להיות מוכרעות".

הפרקליטים מציינים בבקשה כי אחת השאלות העיקריות שמצריכה דיון בהרכב מורחב היא האם נאשם בהליך פלילי רשאי להעלות טענות הגנה חלופיות, וכי עמדת בית המשפט העליון אינה אחידה בשאלה זו. הפרקליטים מכוונים לטענה שהעלו בשלב הסיכומים בבית המשפט המחוזי, ולפיה יש לבחון טענת הגנה חלופית שקצב קיים עם א' יחסי מין בהסכמה, או תוך ניצול מרות. טענה זו עשויה לשמוט את הקרקע מהרשעתו באינוסה.

בחקירותיו במשטרה ובבית המשפט, עמד קצב על דעתו שלא היו לו כל קשרים עם א' ממשרד התיירות שלא במסגרת יחסי עבודה.

לטענת פרקליטיו, בית המשפט המחוזי היה צריך לבחון את טענת ההגנה החלופית מתוך מסכת הראיות שנפרסו לפניו, ובכלל זה מכתב האהבה שכתבה לקצב א' אחרי מקרי האונס הנטענים.

עו"ד אבי לביא, מפרקליטי קצב, דחה אמש את הטענה שמדובר בניסיון לדלל את הרכב השופטים המחמיר, ואמר ש"הבקשה עניינית ונובעת מהצורך בבחינת סוגיות משפטיות מהותיות העולות בתיק".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ