אהרון ברק: ההתאבדות הבאה של שופט היא בלתי נמנעת

נשיא העליון לשעבר אמר על רקע התאבדות מוריס בן עטר בתחילת השנה בשל עומס, כי "הפתרון לא יבוא רק בהוספת שופטים למערכת"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, אמר הערב (שני) כי לא ניתן למנוע את ההתאבדות הבאה של שופט בשל עומס תיקים, אך ניתן וצריך לצמצם את הסתברותה. "הפתרון לא יבוא רק בהוספת שופטים למערכת", אמר ברק, "אם כי ראוי להוסיף תקנים שיקלו מעט את העומס בבתי המשפט, כך שההסתברות ששופט יקלע למצוקה נפשית ויישלח יד בנפשו תהיה קטנה יותר".

ברק אמר את הדברים בביקור במכללת שערי משפט בהוד השרון, על רקע מקרה ההתאבדות של שופט בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, מוריס בן עטר, בתחילת השנה. הוא התייחס בדבריו גם לריבוי הסטודנטים למשפטים ואמר כי לדעתו אין זה ראוי להגביל את מספרם: "אפשר וצריך להעלות את רמתם של עורכי הדין, אך לא באמצעות הגבלת מספר הסטודנטים. על פניה, הגבלה כזו סותרת את עקרון היסוד של חופש העיסוק".

נשיא בית המשפט העליון לשעבר התייחס גם להחלטה השנויה במחלוקת של שופט בית המשפט העליון יורם דנצינגר, שהחליט לאפשר לנשיא לשעבר משה קצב להישאר מחוץ לכלא עד תום הדיון בערעורו. "איני בטוח שיש בכך סטייה מהלכות שקבע בעבר בית המשפט העליון", אמר ברק. "ללא שום קשר לסוגיה הספציפית של קצב, אני סבור שראוי לשקול האם לא כדאי לאמץ את המודל שקיים במדינות אחרות לפיו צדקת החפות עומדת לאדם גם לאחר שהורשע עד תום הדיון בערעורו".

ברק הגיב גם על הצעת החוק של ח"כ רונית תירוש (קדימה) המבקשת להגביל את האפשרות לחקור ולהעמיד לדין ראש ממשלה מכהן. "העמדה הזו קיימת בצרפת אך היא מנוגדת לחלוטין לתרבות המשפטית שלנו", ציין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ