טיוטת האישום נגד שר החוץ ליברמן: הרוויח מיליוני דולרים באמצעות הנהג לשעבר

הטיוטה נגד שר החוץ אביגדור ליברמן כוללת חשדות שטרם פורסמו עד כה, בהם קבלת 6.2 מיליון דולר באמצעות חברת קש גם בעת שכיהן כשר וכחבר כנסת; בנוסף טוענת הפרקליטות כי ליברמן פעל להחזיר למקורבו מיכאל צ'רנוי את דרכונו הישראלי

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הקים בשנת 2001 - בעודו מכהן כשר התשתיות - חברה באיי הבתולה שאליה זרמו 6.2 מיליון דולר בשנים 2002-2008. כך טוענים היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין ופרקליטות המדינה, בטיוטת כתב האישום המפרטת את הראיות לכאורה נגד השר ליברמן ופרטיה מתפרסמים כאן לראשונה.

בעוד כמה חודשים ייערך לליברמן שימוע, ולאחריו יוחלט סופית אם להגיש כתב אישום נגדו. יחד עם ליברמן, שוקלת הפרקליטות להעמיד לדין גם את פרקליטו עו"ד יואב מני, את בתו מיכל ליברמן-גילון ואת יועצו האישי שרון שלום. לליברמן מיוחסות עבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד.

ל"הארץ" נודע כי באחרונה חיזק שר החוץ את צוות ההגנה המשפטי שלו וצירף אל עורך הדין המייצג אותו, ירון קוסטליץ ממשרד יעקב וינרוט ושות', גם את הפרקליט הפלילי הוותיק עו"ד גיורא אדרת.

לקראת השימוע הכינו היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות מסמך המגולל את מסכת הראיות לכאורה נגד החשודים בפרשה המסועפת, שנשלח גם לשר ליברמן עצמו.

על פי הפרקליטות, החשד המרכזי נגד שר החוץ הוא כי בשבתו בתפקידים ממלכתיים שונים, כחבר כנסת וכשר בממשלה, המשיך לנהל מערכת עסקים חובקת עולם שאליה זרמו מיליונים - גם מבעלי אינטרסים מובהקים. בכך, לשיטת הפרקליטות, הפר ליברמן את אמונו של הציבור הישראלי תוך ניהול מערכת הסוואה שיטתית וסבוכה מעבר לים שנועדה למנוע מהרשויות המוסמכות, ובראשן משרד מבקר המדינה, לגלות את האמת על פעילותו הכלכלית.

ליברמן פרש מתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בשלהי 1997 ופנה לעסקים פרטיים. הוא הקים אז שתי חברות: נתיב אל המזרח ישראל וחברה בעלת שם דומה בקפריסין. החברות עסקו במגוון פעילויות עסקיות, ובעיקר סחר בעץ בין מזרח אירופה ומדינות שונות ובהן ישראל. ב-1999 נבחר ליברמן לראשונה לכנסת. על פי ממצאי חקירת המשטרה בעניינו, גם בתקופה שבה שימש חבר כנסת זרמו אל חברותיו מאות אלפי דולרים מאנשי עסקים, חלקם בעלי אינטרסים בישראל.

על פי הפרקליטות עולה לראשונה כי בשנת 2000 קיבלה חברה קפריסאית שבשליטת ליברמן 100 אלף דולר שמקורם בחברת פלצ'ק האוסטרית שבבעלות איל ההון מרטין שלאף.

כמו כן, באותה עת זרמו לחברה 500 אלף דולר משותפו של שלאף, איש העסקים האוסטרי רוברט נוביקובסקי. אותו נוביקובסקי עומד גם מאחורי ערבות של מיליון דולר שהועמדה לרשות מפלגת ישראל ביתנו בשנת 1999. בעבר חקרה המשטרה את החשד כי מאחורי הערבות השמנה עומד שלאף בעצמו. שלאף וליברמן נחקרו אז באזהרה אך התיק נגדם נסגר אחרי שנים ארוכות של סחבת, בשל היעדר ראיות מספיקות.

באוגוסט 2001 העבירה חברת פלצ'ק שבשליטת שלאף 650 אלף דולר לחברה הקפריסאית שעל פי החשד הוקמה על ידי ליברמן. באותה שנה, 2001, התמנה ליברמן לתפקיד שר התשתיות בממשלת שרון. על פי טענת הפרקליטות, זמן קצר לאחר המינוי מכר ליברמן את חברת "נתיב" הקפריסאית שבה שלט לחברו הקרוב איש העסקים יוסף שולדינר ז"ל, בעבר ראש הקהילה היהודית באנטוורפן, בסכום של 610 אלף דולר. דיווח ברוח זה העביר ליברמן, על פי דרישת החוק, גם למשרד מבקר המדינה. לטענת הפרקליטות, היתה זו עסקה פיקטיבית שליברמן נותר גם לאחריה המושך בחוטי החברה ובעל השליטה בה.

הדרכון של צ'רנוי

עוד טוענת הפרקליטות כי יום לאחר מינויו לשר התשתיות בחודש מארס 2001, הורה ליברמן למקורבו, עו"ד יואב מני, לשנות את רישום בעל הזכויות והשליטה בחברה נוספת שבה שלט בעבר בשם mountain view שמקום מושבה בקפריסין. גם במקרה הזה המשיך ליברמן, לשיטת הפרקליטות, לשלוט בחברה בפועל בעוד הבעלים הרשמי היה מקורבו ונהגו לשעבר איגור שניידר. גם במקרה הזה דיווח ליברמן למבקר המדינה כי התנתק מהחברה, למרות שבפועל, כך לשיטת היועץ המשפטי והפרקליטות, המשיך לנווט את מהלכיה מאחורי הקלעים ולשלוט בה.

במאי 2001 זרמו לחברת 500 mountain view אלף דולר מחברה שנשלטה על ידי איש העסקים וחברו הקרוב של ליברמן - מיכאל צ'רנוי. כפי שנחשף כאן לראשונה, פרקליטות המדינה טוענת כי בשבתו בתפקידים ממלכתיים פעל ליברמן להחזיר לצ'רנוי את הדרכון הישראלי ובעניינים אישיים נוספים.

בשנת 1999 נטל משרד הפנים את דרכונו של צ'רנוי בנימוק שהוא אינו שוהה מספיק זמן בישראל כדי להצדיק קבלת דרכון. כמו כן, הודיע משרד הפנים לצ'רנוי כי משטרת ישראל בודקת אם קיבל את דרכונו שלא כדין, משום שלא דיווח על מעורבותו לכאורה בפלילים. רק ב-2004, חמש שנים לאחר מכן, הודיע משרד הפנים לבאי כוחו של צ'רנוי כי הוא שוקל לשלול את אזרחותו שהושגה לכאורה במרמה. "למשטרת ישראל מידע שלפיו הנך אחראי למעשי רצח, ניסיון לרצח, אלימות ואיומים שנעשו בהוראתך או בהזמנתך על רקע מלחמות האלומיניום", כתב לו אז שר הפנים אברהם פורז. נוכח ההשתהות בקבלת ההחלטה, הגיש צ'רנוי ב-2007 עתירה לבג"ץ נגד שר הפנים בדרישה שישיב לו את דרכונו. בית המשפט העליון קבע כי "השתלשלות העניינים מעוררת אי נוחות, ונראה שהבדיקה שעורך משרד הפנים מתמשכת יותר מן הראוי". בעקבות הדיון הוענק לצ'רנוי דרכון לשנה אחת, ותוקף הדרכון הוארך על ידי השר הנוכחי אלי ישי בפרק זמן נוסף.

ב-2001 הקימו, על פי החשד בפרקליטות, עו"ד יואב מני וליברמן חברה באיי הבתולה שקיבלה לאחר גלגולים שונים את השם mayflower capital premier. לטענת הפרקליטות, על מנת להסתיר את שליטתו המוחלטת של ליברמן בחברה היא נרשמה כמוחזקת בנאמנות עבור חברה אחרת שבה שלט נהגו האישי לשעבר שניידר. בשנים 2002-2008 נרשמו לחברה הכנסות של יותר מ-6 מיליון דולר. במהלך רוב התקופה שימש ליברמן בתפקידים ציבוריים.

ביולי 2003, בעת שליברמן שימש שר התחבורה בממשלת שרון, זרמו לחברה 500 אלף דולר שמקורם בחברה שנשלטה אז על ידי ידידו של ליברמן - היהלומן דן גרטלר, שמרכז פעילותו בשנים האחרונות הוא בקונגו שבאפריקה.

לטענת הפרקליטות בין החברה של גרטלר לזו שנשלטה על ידי ליברמן, נחתם חוזה פיקטיבי: הסכום ששולם הוגדר כעמלת תיווך בעסקת סוכר, כשבפועל הועברו הכספים על פי החשד עבור פעילות אחרת.

על פי הפרקליטות באותה תקופת זמן, קיץ 2003, רשמה החברה שמקום מושבה באיי הבתולה סכום של 3.5 מיליון דולר עבור עסקה אחת. כמה ימים לאחר שנכנס הכסף, העבירה החברה סכום של 2.5 מיליון דולר לחברה אחרת באיי הבתולה בשם רושל פיינשל. בעל הזכויות בה היה חברו הקרוב של ליברמן, שולדינר ז"ל, אותו שולדינר שלטענת הפרקליטות שימש איש הקש של ליברמן במכירת חברת נתיב אל המזרח קפריסין.

חברת mayflower capital premier זכתה ב-2007, בעת שליברמן כיהן כשר לעניינים אסטרטגיים, לתשלומים קבועים שהסתכמו ב-230 אלף דולר מחברה נוספת שנשלטה אז על ידי איש העסקים היהודי דניאל גיטנשטיין. גיטנשטיין החי כיום במולדובה הוא חברו של ליברמן מילדות ומשמש אחד מראשי הקהילה היהודית ברפובליקה המזרח אירופית. הוא יו"ר ארגון "מדור לדור", שעמל בין היתר על שימור בתי קברות יהודיים. ב-2008 זכתה החברה באיי הבתולה לתשלום נוסף של 455 אלף דולר מחברה נוספת שבה שלט באותה עת גיטנשטיין.

בשם האב

בין יולי 2004 לאפריל 2006 לקח ליברמן פסק זמן מהממשלה והכנסת, וחזר לעסקים פרטיים. באותה תקופה, כפי שנחשף לראשונה בתחקיר "מוסף הארץ", הקימה בתו מיכל חברה בשם מ.ל. 1. מיכל ליברמן ויועצו של ליברמן, שרון שלום, פתחו אז חשבון בבנק לאומי ירושלים ונרשמו כמורשי החתימה. הם אף חתמו על הצהרת נהנה בחשבון שבה דווח כי החברה היא הנהנית היחידה בחשבון וכי הם בעלי השליטה בה.

אולם, לטענת הפרקליטות היה זה מצג שווא: בפועל שלט ליברמן בחברה ונהנה מהכנסות של מיליונים שהמשיכו לזרום לחברה גם אחרי ששב לכנסת ולממשלה. עד תחילת 2008 וגם תוך כדי כך שליברמן מכהן כח"כ וכשר לעניינים אסטרטגיים, נהנתה החברה מהכנסה חודשית קבועה של 65 אלף דולר מחברה נוספת שבה שלט איש העסקים גיטנשטיין. לטענת הפרקליטות, התשלום הוגדר כדמי ייעוץ למרות שלמעשה לא היה כזה. מרבית ההכנסות של חברת מ.ל. (סכ"ה ההכנסות היו 2.8 מיליון דולר) שימשו לטענת הפרקליטות את ליברמן עצמו ומימנו את שכרו, הוצאותיו, מזכירה, נהג, אבטחה, טיסות ושהייה בבתי מלון בארץ. במהלך התקופה שבה כיהן ליברמן בתפקידים ממלכתיים נכנסו לחשבונות החברה יותר ממיליון דולרים.

הטרדת העד

ב-2006 נפתחה חקירה נגד ליברמן בחשד שניהל עסקים פרטיים חובקי עולם. אחד המוזמנים לחקירה ביחידה הארצית לחקירות הונאה היה אנדי בויאנג'ו, מי ששימש בשנים 1998-2001 מנכ"ל חברת נתיב אל המזרח. ב-2007 ביקש ליברמן מילנה וינשטיין, ששימשה מזכירה בחברת נתיב אל המזרח, להתקשר לבויאנג'ו ולקבוע עמו פגישה. לטענת הפרקליטות, הנחה ליברמן את מזכירתו להסתיר מבויאנג'ו את העובדה כי הוא עומד מאחורי היוזמה. לפגישה המתוכננת התייצב ליברמן במקומה של וינשטייין ושוחח עם בויאנג'ו על החקירה המשטרתית שהתנהלה נגדו. בעקבות אירועים אלה מייחסת הפרקליטות לליברמן גם עבירת הטרדת עד.

באוקטובר 2008, בעת שכיהן כשר לעניינים אסטרטגיים, טס ליברמן לבלארוס. במהלך הביקור נפגש בבית המלון שבו התאכסן עם השגריר הישראלי זאב בן אריה. זמן קצר לפני הפגישה, פנתה משטרת ישראל לבלארוס בבקשה לחקור עניינים שונים הקשורים בתיק ליברמן. בן אריה שזף את עינו בבקשה במסגרת תפקידו, והוא מיהר לרשום על פתק את שם החברה ומספר חשבון הבנק שעניינו את רשויות אכיפת החוק בישראל. בפגישה במלון סיפר בן אריה לליברמן על הבקשה והעביר לו את הפתק הנפיץ. ליברמן, כך לטענת הפרקליטות, עיין בפתק ותחב אותו לכיסו.

במארס 2009, עם מינויו של ליברמן לתפקיד שר החוץ בממשלת נתניהו, הוא מינה את בן אריה ליועץ במטה המדיני שלו. מאוחר יותר עודד ליברמן את בן אריה להתמודד על משרת שגריר ישראל בלטביה.

לליברמן מיוחסות עבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד. העבירות המיוחסות לעו"ד יואב מני הן שותפות למרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. העבירות המיוחסות לשרון שלום ולמיכל ליברמן-גילון הן הלבנת הון וסיוע למרמה והפרת אמונים.

התיק נגד ליברמן היה אחד הסבוכים ביותר שבהם טיפלו הפרקליטות והמשטרה בשנים האחרונות. גם היום אין למשטרה ולפרקליטות מענה מלא לחלק מהשאלות שהעלה תיק החקירה הזה, כמו למשל בעבור מה בדיוק קיבלו על פי החשד החברות שבשליטת ליברמן מיליוני דולרים.

פרקליט המדינה משה לדור אמר לפני כמה חודשים בראיון ל"הארץ" כי "כל בחינת תיק פלילי היא מלאכת הרכבת פאזל. הפאזל לפעמים דומה לזה שבו משתעשעים הנכדים שלי, כזה של שמונה חלקים, ולפעמים הוא של 2,000 חלקים. בפרשת ליברמן זה הרבה יותר מ-2,000 חלקים ורובם לא בעברית ולאו דווקא באנגלית. זה אחד הפאזלים הקשים ביותר להרכבה שנתקלתי בהם בשנים האחרונות".

יועץ התקשורת של שר החוץ צחי משה מסר בתגובה: "כמקובל בתיקים בעלי היקף כה נרחב של חומר - שנאסף כזכור במשך למעלה מעשור שנים - הרי שהשר ליברמן ייוצג על ידי שני משרדי עורכי דין בצוותא: עו"ד ירון קוסטליץ ממשרדו של ד"ר יעקב וינרוט ושות', ועו"ד גיורא אדרת, ממשרד אדרת-שמחוני ושות'. לגופן של הטענות: אנו מאמינים כי לאחר שתישמע עמדתו של השר ליברמן, יחליט היועץ המשפטי לממשלה כי אין מקום להעמדתו של השר ליברמן לדין. מטבע הדברים, המקום היחיד, הראוי והנכון להתייחסותינו לטענות אלה הוא בפני היועץ המשפטי לממשלה, ולא בכלי התקשורת. ניתן רק לומר, כי אנו מאמינים שכפי שהחשד לעבירת השוחד הוסר, כך יהא עם יתר החשדות שהועלו כלפי השר ליברמן במהלך 15 השנים האחרונות". מקורבי ליברמן מאמינים כי בתום השימוע ייסגרו חלק מהאישומים נגדו, ואולי אף התיק כולו.

פרקליטם של מיכל ליברמן-גילון ושרון שלום, עו"ד מיכה פטמן, סירב להתייחס לדברים. יצוין כי ליברמן-גילון, שלום וכן עו"ד יואב מני כפרו בחשדות נגדם לכל אורך החקירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות