במשטרת ירושלים מודים: אנו מפחדים להיכנס למאה שערים

מדוע לא נעצר חשוד חרדי בתקיפה? התשובה התבררה בביהמ"ש

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

משטרת ירושלים נמנעת מלהיכנס למאה שערים בגלל אלימות התושבים - כך הודה במפתיע נציג המשטרה בדיון הארכת מעצר של תושב השכונה, בשבוע שעבר.

הדיון המדובר נערך ביום חמישי האחרון בעניינו של שלום ברוך רוסט, 54, אחד ממנהיגי פלג "הסיקריקים" הקיצוני בשכונות החרדיות של ירושלים. לפני חודש וחצי הוציאה המשטרה נגד רוסט צו מעצר בעבירות של תקיפה, היזק לרכוש ואיומים. הרקע למעשים המיוחסים לו הוא סכסוך אלים בין הסיקריקים לאנשי חסידות גור.

על אף שכתובת מגוריו במאה שערים היתה ידועה, נמנעה המשטרה מלעצור את רוסט בכל אותה תקופה. הוא נעצר בסופו של דבר רק בשבוע שעבר, שעה שנחת בנתב"ג מלונדון. בנמל התעופה חיכו לו השוטרים, ולמחרת לקחו אותו לבית משפט השלום בירושלים וביקשו להאריך את מעצרו בשישה ימים.

בדיון שנערך ביום חמישי האחרון בפני השופט רם וינוגרד, שאל פרקליטו של החשוד, עו"ד יאיר נהוראי, את נציג המשטרה מדוע יש צורך במעצר - אם במשך שבועות הסתובב בחופשיות. תשובת השוטר היממה את האולם: לדבריו, המשטרה לא נכנסת למאה שערים כיוון שבכל פעם שהיא עושה זאת נגרם נזק לרכוש והיא לא רוצה עימותים מיותרים.

נציג המשטרה, רס"מ אורן לוי, סיפר על הקשיים שבהם נתקלת המשטרה בבואה לעצור חשודים במאה שערים. "ניסינו לא פעם ולא פעמיים לעצור חשודים לביצוע חקירה מהקבוצה שעמה נמנה המשיב. הם הותקפו וקצין תחנה נפגע בראשו מאבן שהושלכה עליו", אמר לוי. הוא הוסיף כי המשטרה ניסתה גם כמה פעמים לשלוח לשכונה סיירים, אך לדבריו זה "לא צלח".

בשנים האחרונות עולה רף האלימות כלפי המשטרה במאה שערים, וגם ניידות שמסיירות באופן שגרתי ברחובותיה נרגמות באבנים או מוצתות. ביולי 2007 הוצתה ניידת משטרה בשכונה ובדצמבר 2009 הושחתה ניידת אחרת; בספטמבר 2010 הסתיים ניסיון מעצר של תושב השכונה במהומות רחוב, ובמארס 2011 נופץ רכב בלשים.

לפי המשטרה, רוסט עמד בראש שורה של מעשי נקמה מצד פלג הסיקריקים נגד חסידי גור. הרקע לסכסוך הוא 150 בתים עתיקים מהמאה ה-19 בשם "בתי ורשא" הממוקמים במאה שערים. הבתים הם הקדש ומיועדים ליהודים תושבי פולין. בשנים האחרונות השתלטו חסידי גור, שמקורם בעיירה בגליציה, על הוועד המנהל של הבתים. לטענת הסיקריקים, אנשי גור מנסים לדחוק את רגלי אנשי העדה החרדית מהבתים.

בחצי השנה האחרונה פרצו בבתים קטטות רבות ששיאן היה באמצע אפריל, במה שמכונה "פוגרום בתי ורשא". קבוצה של חסידי גור פרצה לאחד הבתים, הרסה את המטבח, שפכה נפט על תינוקת בת חצי שנה וניסתה להצית את הבית. האירוע גרר שורה של עימותים אלימים שלדברי המשטרה הונהגו על ידי רוסט.

ממשטרת ירושלים נמסר כי "מעצר החשוד בוצע בעיתוי המתאים לאחר שהושלמה עבודת איסוף הראיות נגדו, ולא בגלל שום סיבה אחרת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ