תומר זרחין

יועצו המיוחד של מבקר המדינה, עו"ד אריה רוטר, ערך בשבועות האחרונים בדיקה ראשונית של פרשת ההדלפה שנקשרה בעוזי ארד, היועץ לביטחון לאומי לשעבר. רוטר צפוי להגיש בימים הקרובים למבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, את המלצתו אם יש מקום לערוך ביקורת של הפרשה.

רוטר, בעברו היועץ המשפטי של השב"כ, נבחר על ידי המבקר לבצע בדיקה ראשונית, הנהוגה במשרד המבקר על מנת לבחון אם נושא המגיע לשולחנו של המבקר יכול להבשיל לביקורת. מתוקף תפקידו הבכיר בשב"כ בעבר, רוטר הוא בעל סיווג בטחוני מתאים כדי לבחון את הפרשה בשל העובדה כי הוא מכיר היטב את דרך עבודת הארגון. יצוין כי במקרים שונים בעבר בדיקה ראשונית עליה הורה המבקר לא הבשילה בסופו של דבר לעבודת ביקורת.

רוטר נפגש עם גורמים שונים שהיתה להם זיקה לפרשה וקיבל מהם מידע על השתלשלות האירועים ועל דרך ההתחקות אחר המדליף והתנהלות הגורמים השונים. ההערכות הן כי בשבועות הקרובים יגבש המבקר עמדה אם להיכנס לביקורת של הפרשה, אם לאו.

ארד. תצלום: אלון רון

לפני כשבועיים נחשף כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להדיח מתפקידו את היועץ הקודם לביטחון לאומי, עוזי ארד, משום שנתפס בהדלפה ביטחונית חמורה. החקירה שבסופה נאלץ היועץ לביטחון לאומי להתפטר נפתחה לאחר דרישה חד-משמעית שהעביר ממשל אובמה, בעקבות פרסומים הנוגעים לשיחות חשאיות בין שתי המדינות באשר לתחום הגרעיני האזרחי, ביוני אשתקד. פרטי הפרשה התבררו באיחור, לאחר שבעבר הוצגה ההדחה כהתפטרות של ארד.

פרשת ההדלפה החלה בקיץ 2010 עם פרסום שורה של הדלפות מביכות שגרמו נזק ליחסי ישראל עם מדינות אחרות, בהן ארצות הברית ורוסיה. נתניהו שזעם על ההדלפות הנחה את השב"כ לחקור ולאתר את המדליפים. רוב עובדי לשכתו הבכירים של נתניהו - ובהם ארד עצמו, שבעת כהונתו הטיף בעקביות לראש הממשלה לאתר מדליפים ולהענישם בחומרה - נחקרו ועברו בדיקת פוליגרף. הבדיקות הראשוניות ניקו מחשד את כל הנחקרים. בינואר אף הודיעה לשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי ארד נוקה מחשד ההדלפה.

מאוחר יותר התברר כי ארד בכל זאת אחראי להדלפה וזמן קצר לאחר מכן הודיע ארד על פרישה מתפקיד היועץ ונימק זאת בסיבות אישיות, ובהן רצונו לשוב לאקדמיה. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט שלא לטפל בנושא במישור הפלילי שכן לא היה מדובר בהדלפה מכוונת, אלא באמירה לא אחראית מצידו של ארד, שהובילה לפרסום שגרם לנזק. וינשטיין גם ביסס את החלטתו על כך שמקרים קודמים בעלי אופי דומה לא טופלו בהיבט הפלילי. כמו כן לקח וינשטיין בחשבון את העובדה כי ארד הביע נכונות להתפטר מהתפקיד ובכך להביא לסיומה של הפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ