ניר חסון
ניר חסון

בעלותו לדוכן העדים שאלה את אולמרט ראש הרכב השופטים, נשיאת בית המשפט המחוזי מוסיה ארד, אם הוא לא מעדיף לשבת. אולמרט השיב בשלילה ונותר עומד. במשך שש שעות הוא עמד סמוך מאוד לשופטים, כמעט רוכן אליהם, מנופף באצבעו ומדגים בתנועות ידיים גדולות את דבריו, כשגבו מופנה לקהל, לעורכי הדין ולעיתונאים שמילאו את האולם.

ביומו הראשון בחר ראש הממשלה לשעבר להרחיב ככל שניתן את יריעת הדיון כדי לנסות ולשנות את הדימוי שנוצר לו בעיני השופטים. כך נוצר מונולוג שאולי אין לו קשר רב לפרשות שבהן נחשד אולמרט, אך מספק צוהר מרתק לאישיותו ולתקופה ההיסטורית שבה שימש בתפקידים בכירים.

לעתים קרובות הרימו השופטים גבה והביעו תרעומות לנוכח המחוזות שאליהם הפליג אולמרט בעדותו. כך למשל, הוא התחיל את עדותו: "נולדתי ב-1945, במקום די מיוחד - מצודת שוני, מבצר צלבני במורדות הכרמל. לימים, אחרי הרבה שנים, קק"ל החליטה לשחזר את המקום ואז התגלה בו תיאטרון רומאי מופלא, מהיפים בארץ. המסקנה היא שזה בעצם לא מבצר צלבני או מבצר מהתקופה הרומאית".

בהמשך פירט על תחילת דרכו הפוליטית כפעיל צעיר בתנועת החירות שקרא לבגין, המנהיג הבלתי מעורער, להתפטר מתפקידו. "אייוד (אולמרט מחקה את בגין, נ"ח), זה לא שלא עשיתי טעות קטנה, אבל אני איש סלחן", סיפר על הדוכן.

על הישיבות עם אריאל שרון שקדמו למהלך ההתנתקות סיפר: "היינו יושבים בבית ראש הממשלה, סביב שולחן גדול עמוס בכל טוב. ראש הממשלה ובנו היו אוכלים את הכל ולא משאירים דבר לאף אחד".

אולמרט פירט בהתלהבות הולכת וגוברת את הפרויקטים שבהם היה מעורב לאורך הקריירה הציבורית שלו, מרפורמה במערכת הבריאות, דרך פתרון בעיית הבדואים ועד הקמת מכון השפכים של ירושלים. כאילו מבקש להראות לכולם שחוץ ממה שמופיע בכתב האישום, הוא הספיק לעשות עוד כמה דברים לאורך השנים. "כשאני הגעתי לעיריית ירושלים הביוב של ירושלים זרם בעמק סורק על פני השטח. לא היה מתקן טיהור שפכים לעיר הבירה של עם ישראל. אז אתה שואל מה עשינו, עשינו את זה. כביש בגין - היום הוא יותר ארוך מדרך איילון. אתם יודעים כמה שנים לקח לבנות את איילון? 18 שנים. אנחנו בנינו שלושה מסלולים עם מסלול אחד שלא לשימוש בשלוש וחצי שנים", סיפר אולמרט, תוך שהוא מדגים בתנועות ידיים רחבות את תוואי הכביש החדש שניסה לסלול ללבם של השופטים.

שוב ושוב ניסו השופטים להשיב אותו למסלול הדיון, "תלך לפי התוכנית של עו"ד זהר", אמר לו השופט צבן. "כבר חמש שנים שאני מנסה ללכת לפי התוכנית של עו"ד זהר", השיב אולמרט, "אם לא היו אנשים שהיו מוליכים אותי למקומות אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ