אהוד אולמרט תוקף: מבקר המדינה מודיע על כל פיפס הכי קטן

ראש הממשלה לשעבר גם האשים את המפכ"ל בשל ההדלפות מחקירותיו ואת פרקליט המדינה שדיווח לביהמ"ש כי טלנסקי חושש לחייו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט המשיך הבוקר (חמישי) במסירת עדותו בבית המשפט המחוזי בירושלים. הוא גולל את מהלך האירועים שהביאו אותו להחליף את אריאל שרון בתפקיד ראש הממשלה, יצא בביקורת נגד מבקר המדינה, פרקליט המדינה, והמפכ"ל, ורמז כי גורמים שונים רצו להביא לסיום תפקידו.

על מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס אמר אולמרט כי "הייתי קרוב ל-30 שנה בתפקידים ציבוריים. לא זכרתי שמבקר המדינה היה מודיע מראש על כל פיפס הכי קטן, שהוא פותח בחקירה. עצם ההודעה כבר הופכת את זה לפרשה". ראש הממשלה לשעבר הוסיף כי "אני לא זוכר ואני די ותיק בציבוריות הישראלית, מתי בחר מבקר המדינה בשנה אחת לפרסם 4 או 5 דו"חות על אדם אחד. לא חשוב מי הוא. אני לא זוכר שבשנה אחת, במין פרץ של התלהבות כזו מבקר המדינה גם בודק את זה וגם מפרסם".

אולמרט פירט את החקירות השונות שהתנהלו נגדו על ידי המבקר, פרקליט המדינה והמשטרה והסתיימו ללא כלום. "שוב אומרים לי ששוקלים חקירה. אחרי זה יש החלטה של מבקר המדינה לבדוק את העניין. יש בסיס לחשד אז, יש צורך לבדוק. הולכת ונוצרת אווירה כלפי ראש הממשלה. אין שום דבר, אבל הולך ונוצר הרושם שיש מי שפועלים ליצור אותו, שמדובר בעבריין סדרתי. הרי לא יכול להיות שיש כל כך הרבה עשן בלי להבה קטנה".

אולמרט בבית המשפט. פרסומי הפרקליטות משפיעים על רה"מ שעוסק בעניינים רבי משקל. תצלום: פלאש 90

ראש הממשלה לשעבר מנה בשלב זה את החקירות שנפתחו נגדו: "יש כ"ט בנובמבר (הכוונה לחקירה בנושא מכירת דירתו ברחוב כ"ט בנובמבר נ.ח), יש כ"ט בנובמבר 2, יש כרמייה, יש סיליקט, יש מרכז ההשקעות. ואז מבקר המדינה מפרסם שמכרתי את הבנק של עם ישראל לחבר שלי מאוסטרליה. ופרקליט המדינה מחליט לבדוק אם צריך לחקור. שוב הכל בסדר, פרקליט המדינה פעל על פי שיקול דעתו. אבל אני לא מבין למה זה צריך להתפרסם. נניח שפרקליט המדינה רוצה לבדוק, זה בסדר. אבל אני מדבר על הפרסום. על ההשלכות של הפרסום. בכל זאת אין כלום וזה משפיע על ראש הממשלה שעוסק בעניינים רבי משקל".

אולמרט אמר עוד כי "יש מקומות בהם מותר לנהוג קצת יותר בזהירות, קצת יותר בשיקול דעת. אני לא אומר אל תבדוק, אבל למה צריך לפרסם כל שבועיים. בכל זאת מדובר במישהו שעול כבד מוטל על הכתפיים שלו - כזה שנוגע לכל הציבור". בשלב זה פנה השופט צבן לאולמרט ושאל "האם אתה חושב שזה בכוונה?". ראש הממשלה לשעבר ענה כי "אני לא יודע. העובדות גלויות. ממה זה נובע אני לא יודע. אבל אין לזה תקדים".

על חקירותיו אומר אולמרט כי "במהלך חצי השנה הזו נחקרתי 14 פעמים. אני לא בא בטענות". הוא סיפר כי במהלך אחת החקירות "מצלצל הטלפון האדום. אני מבקש מהחוקרים התייעצויות. אנחנו חיים במדינת ישראל, לא באיסלנד שהעשן עולה פעם בשלוש שנים. אני מבקש סליחה, אנא תצאו. מה העניין? יש חדירה בעזה, חולייה כבר על הגדר. צריכים אישור לפתוח באש. אני מנחה אותם מה לעשות ואני מוסיף ואומר (לחוקרים) אם זה לא חיוני תתאפקו בשעה וחצי הקרובות. אחרי זה אני קורא בעיתון ששיחקתי עם החוקרים ועשיתי תרגילים עם הטלפון האדום. וזה קרה פעם אחת ב-14 חקירות".

פרקליט המדינה משה לדור. "לא מסוגל להשתחרר מדבריו לביהמ"ש עד לרגע זה". תצלום: אמיל סלמן

מאוחר יותר עבר אולמרט לתקוף את פרקליט המדינה, משה לדור, וטען כי האחרון החליט להעמיד אותו לדין עוד לפני סיום החקירה. "אני זוכר שקיבלתי את המכתב של לדור לפרקליטים (שבו הוא כתב על החלטתו להופיע בעצמו בבית המשפט, נ"ח). הוא כותב: 'עשיתי את זה מהטעם שבתיק זה'. אני גם פרקליט, מה זאת אומרת תיק? עוד אין תיק, יש חשדות, יש חקירה, אבל תיק זה כשזה מגיע לבית משפט. את זה כותר רק מישהו שכבר החליט שזה תיק של בית משפט שהוא יעמיד לדין".

כמו כן התייחס אולמרט לזימונו של משה טלנסקי לעדות מוקדמת לאחר שאמר לבית המשפט כי הוא חושש לחייו. "יש משהו שאני לא מסוגל להשתחרר ממנו עד לרגע זה ואני לא אשתחרר עד שלא תהיה הבהרה. אני חייב לדעת איך יכול היה פרקליט מדינה לבוא לבית המשפט ולהגיד שיש אדם שחושש לחייו. ממי? מראש הממשלה", אמר אולמרט והרים את קולו. "מי שמכיר את טלנסקי ומי שראה אותו יודע שהוא יכול להיות מלא חן, מלא הומור וגם לדבר שטויות. אבל פרקליט מדינה בא לבית משפט ואומר שראש ממשלה בישראל מהווה סכנה לעד הזה?". לדברי אולמרט, הוא סבור כי בשלב זה כבר החליט לדור להעמידו לדין. "אני הרגשתי שיש החלטה".

בעדותו, הפנה אולמרט טענות גם נגד מפכ"ל המשטרה הנוכחי, יוחנן דנינו, שכיהן בתקופה המדוברת כראש אגף החקירות, בשל ההדלפות מחקירותיו. "אני לא חושב שאי פעם היתה סיטואציה כזו. בשיא הזהירות, יש משמעות לכך שמדובר בראש ממשלה, בוודאי שיש משמעות לגבי הפרסומים", אמר אולמרט וסיפר שפנה לעורך דינו, אלי זהר ששוחח עם ניצב דנינו. "אז דיווחת לי שניצב דנינו אמר לך כי במשטרה מבינים את המשמעות שיש לעניין הפרסום, יודעים את זה רק מעטים שהוחתמו כולם על התחייבות לסודיות ואין שום סיכוי שמשהו יצא ואתה יכול להיות רגוע. אז סיכמתם שכדי להבטיח את הסודיות, אנשי המשטרה יבואו בלבוש אזרחי ברכב אזרחי והם יוכנסו לחצר החנייה של בית ראש הממשלה, כדי להבטיח איפול מוחלט", אמר אולמרט.

לדבריו, על אף הסיכום בין דנינו לפרקליטו, "באותו ערב מהדורת החדשות נפתחה בידיעה דרמטית שראש הממשלה יחקר מחר בביתו. אתה דיברת עם דנינו והוא אמר לך שעכשיו אין צורך שהם יבואו בבגדים אזרחיים". עו"ד זהר הוסיף בשלב זה, "אני חייב להוסיף שהוא התנצל". לשאלת זהר על תחושתיו ביום המחרת אמר ראש הממשלה לשעבר כי "יותר מהכל הרגשתי עלבון, הרגשתי זעם, תחושה של בגידה. אין גבול, הכל מותר והכל אפשרי".

"ברגע ששרון הפך לנבצר, הכל השתנה"

כמו כן סיפר אולמרט על הרגעים שהביאו אותו לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה, במקום שרון. "4.1.2006, זה לא יום שאני יכול לשכוח", סיפר אולמרט, "זה התחיל כיום רגיל. בצהריים היה טקס של השלמת מכירת בנק לאומי. היו שם נגיד בנק ישראל, ראש הממשלה. בדיעבד היה בו משהו. ראש הממשלה דיבר מתוך ליבו. ידענו שהוא צריך לעבור למחרת צנתור במח. הוא אמר: 'אני לא יודע למה אומרים שתפקיד ראש הממשלה כזה חשוב. אני לא בטוח... אבל שאני רואה את התור הארוך של הממתינים להחליף אותי, אולי בכל זאת זה משהו". אולמרט הוסיף כי "כולם צחקו והוא נפרד. ישבנו כמה דקות לבד. דיברנו על כמה דברים פוליטיים שצריך לעשות".

אולמרט המשיך לספר כי "היות ומרדימים את ראש הממשלה יהיו כמה שעות שלא יוכל לתפקד ואז סמכויותיו יעברו אלי. חוק יסוד הממשלה קובע שיש ממלא מקום אחד, סטטוטורי. התלוצצנו קצת על זה שאני אחליף אותו. נפרדנו בחיבוק כמו שלא היה אף פעם. בערך בשעה 9 וחצי קיבלתי צלצול טלפון... הגיע טלפון ממזכיר הממשלה והוא אמר לי שראש הממשלה מרגיש לא טוב... הוא חושש שזה יותר רציני מהפעם הקודמת. והוא מובל באמבולנס. אמרתי לו שאני זמין".

"אחרי חצי שעה הוא התקשר שוב הוא אמר שהוא חושב שכדאי שאני אסע הביתה כי ברגעים האלו ראש הממשלה מגיע להדסה... זו היתה הכנה לקראת מצב בו הדברים יהיו יותר ברורים ואני אצטרך לדעת מה בדיוק קורה. בערך ב-11 בלילה נכנסתי לשטוף את הפנים להתרענן קצת. הגיע טלפון ומזכיר הממשלה אמר לי שעל הקו נמצא גם היועץ המשפטי". הוא ציין כי היועץ פנה אליו ואמר לו: "קיבלנו חוות דעת מוסמכת שראש הממשלה במצב של נבצרות. הואיל וכך, ברגע זה עוברות כל סמכויות ראש הממשלה אליך והוסיף אנחנו מאחלים לך בהצלחה. הנחתי את השפופרת. באותו רגע השתנה הכל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ