מלחמת הכל בכל בכנס לשכת עורכי הדין שהסתיים באילת

לדור סנט בפרידמן: אתה מדבר על תיקים כאילו הכרת את הראיות, ואלי זהר מחה על עלבונו של אולמרט

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

רגוע לא היה בכנס לשכת עורכי הדין באילת. מי מפוליטיקאי ישראל לא נדון שם: ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט (ערב עדותו במשפט), נשיא המדינה לשעבר משה קצב, השרים לשעבר צחי הנגבי, חיים רמון ואברהם הירשזון, אפילו רבין הוזכר וזה לא נגמר בכך. פיטוריו המושתקים של עוזי ארד הוזכרו, סאגת מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל עלתה מן האוב, וכך גם המלחמה הבלתי נגמרת ב"כנופיית שלטון החוק".

"איפה חזקת החפות?", זעק עורך דינו של אולמרט, אלי זהר, באחד המושבים, "איפה דיני הראיות הבסיסיים שאותם למדנו בבית תלמודנו (...) אנחנו מגיעים למצב של מדינה עם שלטון משפטנים". זהר ציטט מדברים שאמר היועץ המשפטי הנוכחי, עו"ד יהודה וינשטיין, לפני שמונה לתפקיד.

פרקליט המדינה, משה לדור, לא נותר חייב: "אנחנו צריכים להתגאות במה שעושה המדינה - הפרקליטות, המשטרה - שעושה הכל להבטיח שנבחרי הציבור, עובדי הציבור, יהיו באמת אנשים ראויים שאין בעברם עבירות פליליות כאלה ואחרות", זעק, "באים אלינו בטענות, ומי? עורכי דינם של אותם אנשים או חבריהם של אותם אנשים". הוא נענה במחיאות כפיים סוערות מהקהל.

לדור סנט בשר המשפטים לשעבר, דניאל פרידמן, כי דיבר על תיקים כאילו הכיר את חומרי החקירה. "אתה מכיר תיק אחד ברמת הראיות נגד החבר שלך?", שאל את פרידמן, ופרידמן ענה בשקט: "איזה חבר?". "אתה לא מכיר אפילו תיק אחד!", צעק.

לדור הוסיף להדוף את הטענות, חדור אמונה ושלהוב עצמי. רק שאלה אחת של אילנה דיין עצרה לו את המומנטום: האם ידע על העסקה עם עוזי ארד. אז שלף לדור טריק ותיק מחדרי החקירות של יריביו: הוא השתתק, גמגם קצת, והשיב: "לא רוצה להתייחס כרגע לעוזי ארד. אני מנצל את הזכות הזאת".

פרידמן אמר: "אני רוצה לברך את אילנה דיין שהצליחה לעצור את לדור. זה הישג אחד ששרים רבים לא הצליחו להשיג". בהפסקה ניגשה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, לאשתו של לדור, בזמן שהתראיין לגל"צ, חיזקה את ידיה ואמרה: "זה היה טוב מאוד. הוא דיבר לעניין".

אך תמה מלחמת לדור-פרידמן, וכבר החלה מלחמת טירקל-וינשטיין-מיכאל איתן. זאת, על רקע סאגת אי מינויו של גלנט לרמטכ"ל. כאילו לא עברה חצי שנה שלפו הצדדים את ציפורניהם. איתן חזר על אמירתו שגלנט נהג כמאפיונר, טירקל חזר על אמירתו המטעה לפיה בסיבוב הראשון המשנה ליועץ המשפטי לממשלה "הכשיר את המינוי ואמר שהכל בסדר", ורק "היתה אמירה אחת מסוימת שנשארה פתוחה של ערוגת פרחים - נושא שלא התברר עד תומו". ערוגת פרחים בשטח 350 מ"ר, הכוונה.

טירקל בא פגוע מהערב הקודם, בו וינשטיין הודיע על כוונתו להקים במשרד המשפטים גוף שיסייע לו לבחון מינויים ציבוריים. וביקש לעצמו את זכות התגובה. "הוועדה ביצעה בדיקה יסודית", אמר בכעס, "כל חברי הועדה, כידוע אנשים חסרי ניסיון, שוטים גמורים, לא מוסריים, כמו יו"ר הוועדה, שהיה אולי השופט הכי ותיק בעליון, והכי מנוסה במשך 38 שנים, הוא סבר שזה יכול לעבור".

רק כשנגמרו הדיונים הסוערים על גלנט נחת עורך דינו דורי קלגסבלד באילת. כששמע על המהומה שהתרחשה בהיעדרו אמר: "טוב מאוד שהגעתי רק עכשיו, אחרת הייתי מתעצבן".

אך לא רק רוחות משולהבות, פוליטיקה ועצבים היו בכנס. גם קצת פנאי לבילויים, בריכה וים. וינשטיין ולדור נצפו בהופעת הפתיחה של אתניקס. שופטי עליון בדימוס נצפו מחויכים בהופעת הסיום של גידי גוב ויהודית רביץ. ובתווך, עד התביעה, עו"ד אורי מסר, נצפה סועד עם אשתו במסעדת ג'ירף, ובנו של קצב, עו"ד ישראל קצב, נצפה בתום הכנס שותה כוס בירה לצלילי השיר: "No woman ,No cry".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ