יותר מעשור לאחר ההרשעה: הופחת עונשו של דניס אייזן

בהליך נדיר זכה אייזן במשפט חוזר. בסופו קבע ביהמ"ש המחוזי בב"ש כי לא ניתן לקבוע מתי קיבל בנו הפעוט את המכה שגרמה למותו. אייזן שריצה 6 שנים - לא ישוב לכלא

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

אחרי מאבק משפטי נדיר, הוסרה חרב המאסר מעל ראשו של דניס אייזן, שהורשע לפני יותר מעשור בהריגת בנו, רון, בן ה-3 חודשים. במשפט חוזר שננעל אתמול בבית המשפט המחוזי בבאר שבע נקבע כי לא ניתן לקבוע מתי קיבל הילד את המכה שגרמה למותו. זאת בניגוד לקביעתו של בית המשפט המחוזי בתל אביב מ-2000 שהרשיע את אייזן בהריגה והטיל עליו באופן חריג את העונש המרבי - 20 שנות מאסר, לאחר שקבע כי הבן ספג את המכה הקטלנית בלילה שקדם למותו.

לפני כחמש שנים הורה נשיא בית המשפט העליון דאז אהרן ברק על קיום משפט חוזר לאחר שהסנגוריה העלתה ספקות לגבי סיבת מותו של הילד. במשפט שהסתיים אתמול אישר בית המשפט המחוזי בבאר שבע הסדר טיעון בין אייזן לפרקליטות שבו הורשע בהריגה, ברף הנמוך של קלות דעת הנושק לרשלנות ובתקיפה של קטין, ולא ישוב לכלא.

בגזר הדין אתמול נכתב: "הסדר הטיעון לוקח בחשבון לא רק את מצבו המיוחד של אייזן אשר איבד את ילדו אלא גם ובעיקר את כבודו של המת ואת כבוד המשפחה כולה". השופטים הוסיפו כי רמת הענישה במסגרת ההסדר תואמת את רמת הענישה המקובלת במקרים דומים.

בשנת 2000, גזר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דאז, אדמונד לוי - היום שופט בית המשפט העליון - 20 שנות מאסר בפועל על אייזן, לאחר שהרשיעו בהריגת בנו רון, בן שלושה חודשים, במכת אגרוף ששברה את גולגלתו. לוי קבע אז כי אייזן התרגז על התינוק שבכה במיטתו, ניגש אליו והחל להכות אותו בראשו עד ששתק. אחר כך חזר לישון ובבוקר מצא את התינוק ללא רוח חיים.

לוי כתב אז, בגזר דין יוצא דופן בחומרתו, כי אין גדולה מחומרתו של המקרה הזה ולכן החליט לגזור על הנאשם את העונש המרבי הקבוע בחוק להריגה - 20 שנות מאסר. עוד קבע השופט, כי "המקרה הקיצוני הזה, חייב לשמש אות אזהרה לחברה בישראל, כי מסתובבים בתוכנו רבים שאינם יודעים שילד אינו רק יצור חי ונושם שכל מטרתו לשמח את הוריו, אלא גם יצור בעל מעמד שווה ושווה זכויות, ובאלה צריך להקפיד, ובראש ובראשונה, נכונים הדברים בכל הנוגע לשלמות גופו". ערעור שהוגש לבית המשפט העליון הפחית את עונשו של אייזן ל-14 שנה.

אלא שבשנת 2004 הגישה הסנגוריה הציבורית, המייצגת את אייזן בקשה למשפט חוזר לנשיא בית המשפט העליון דאז אהרן ברק. הסנגוריה התבססה בבקשה על חוות דעת פתולוגית אשר סתרה את חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, שהיוותה בסיס להרשעתו של אייזן במחוזי. על פי חוות הדעת החדשה, שהושתתה על דגימות מגופת התינוק שנשתמרו במכון לרפואה משפטית, החבלה בגולגולתו של רון היתה בת מספר ימים ולא חבלה טריה, כפי שקבע המכון לרפואה משפטית, וכי בקרום הגולגולת ניצפו סימנים לריפוי הפצע, שהתחיל להגליד, מה שמעיד כי החבלה לא אירעה בלילה לפני שהתינוק נמצא ללא רוח חיים. עוד מצאו הפתולוגים כי קיימת אפשרות כי רון סבל ממחלת לב, שיתכן והביאה למותו.

באופן נדיר החליט הנשיא לשעבר ברק ב-2005 על עריכת משפט חוזר, וכמה חודשים אחר כך שוחרר אייזן ממאסרו לאחר שריצה כ-6 שנים מתוך ה-14 שנגזרו עליו ושהה ביתו עד למשפט החוזר.

לפי הסדר הטיעון שאושר אתמול בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בנו של אייזן נחבל בראשו בדרך שאינה ידועה במועד שאינו ידוע, לפני מותו. לפי ההסדר, אייזן הורשע בהריגה מהדרגה הנמוכה ביותר, קלות דעת, הגובלת בהתרשלות, בעקבות כך שלא נתן לבנו עזרה רפואית. הסדר הטיעון, שגובש בין פרקליטיו של אייזן מהסנגוריה הציבורית, עו"ד אפרת פינק וטל ענר, לפרקליט מחוז דרום, שלמה למברגר קבע כי אייזן לא יחזור לרצות את 8 שנות המאסר שעוד נותרו לו.

עו"ד אפרת פינק, הממונה על משפטים חוזרים בסניגוריה הציבורית, אמרה אתמול כי "הקביעה לפי הסדר הטיעון לפיה דניס אייזן לא ישוב לבית הסוהר היא הישג תקדימי לסניגוריה הציבורית, משום שבפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל שוחרר אדם שריצה מאסר ממושך בעבירת הריגה בעקבות החלטה על משפט חוזר ולא שב לכלא". לדברי עו"ד טל ענר, "הצלחנו להביא להפחתה משמעותית מאוד באשמה של אייזן ובעונש שהוטל עליו. באופן עקיף חלק מהטענות שהביאו למשפט חוזר התקבלו כי כתב האישום לא נוקב בסיבת מוות בלעדית ולא במועד החבלה, ולכן הוא תומך בעמדת המומחים שהבאנו".

אייזן סרב להגיב לדברים. אחרי שהורשע בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשנת 2000 הוא נפרד מאישתו, מאז נישא מחדש והביא לעולם ילד, היום בן שנתיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ