המחלקה לחקירות שוטרים פתחה השנה 122 תיקים נגד שוטרים בחשד לקבלת שוחד

מנתונים שהוצגו בכנסת עולה כי מח"ש מימשה בשנה האחרונה 364 צווים מכוח "חוק האח הגדול" כדי לחקור תלונות נגד שוטרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוק האח הגדול

המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים מימשה בשנה האחרונה 364 צווים מכוח "חוק האח הגדול" כדי לחקור תלונות נגד שוטרים. הצווים מאפשרים למשטרה ולרשויות חקירה נוספות לקבל מידע על כל אדם מחברות הסלולר וספקיות האינטרנט.

הנתונים הוצגו אתמול בדיון של ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת, העוקבת אחרי יישום חוק נתוני תקשורת. הם חושפים בעקיפין מידע על אופי ומספר החקירות שמבצעת מח"ש נגד שוטרים, ועל משך הזמן שבו שוטרים היו נתונים במעקב מכוח חוק זה.

על פי הנתונים, במח"ש נזקקו למידע בין השאר בחקירת 122 תיקים שנפתחו נגד שוטרים בחשד לקבלת שוחד, 24 מקרים של שיבוש הליכי משפט, 17 תיקי גניבה, 16 מקרים של סחר באמצעי לחימה, 13 תיקי סחר בסמים, שבעה תיקי אונס, 11 תיקי מתן שוחד וארבעה תיקי שוד.

עוד עולה מהנתונים כי במרבית הבקשות שהוגשו לבית המשפט - 193 מקרים שהם 52% מכלל המקרים - מדובר היה בחקירת עבירות מסוג פשע. ביתר המקרים היה מדובר בעבירות "קלות" יותר מסוג עוון.

נתון נוסף מלמד כי תשעה אנשי משטרה היו נתונים למעקב מכוח חוק האח הגדול לתקופה של יותר משנה. 46 מהם לתקופה של עד שישה חודשים ו-119 עד שלושה חודשים. האחרים היו נתונים למעקב תקופות קצרות יותר.

בתקופות אלה עקבה מח"ש אחר מקום הימצאם של השוטרים, השיחות שניהלו ואופן השימוש שעשו באינטרנט - כל אחד לפי היקף הצו שהוצא נגדו.

החוק, שנכנס לתוקף ביוני 2008, מאפשר למשטרה ולרשויות חקירה אחרות לקבל מחברות הסלולר וספקיות האינטרנט מידע אישי על כל אדם - מיקומו, פרטי שיחות נכנסות ויוצאות מהטלפון שלו, אתרי אינטרנט שבהם גלש ואנשים שעמם התכתב.

בין הרשויות שנהנות מהכלים שמעניק להן החוק, מלבד המשטרה, גם מחלקת חקירות שוטרים, משטרה צבאית, הרשות לניירות ערך, הרשות להגבלים עסקיים ורשות המסים.

עתירות שהגישו ב-2008 האגודה לזכויות האזרח ולשכת עורכי הדין נגד חוקתיות החוק נדונו בהרכב שופטים מורחב בבג"ץ, אולם טרם הוכרעו. האגודה לזכויות האזרח טענה בעתירתה כי חלק מהוראות החוק פוגעות באופן עמוק ומובהק בזכות החוקתית לפרטיות, ועשויות להביא לכך שמידע אינטימי ואישי על חלק לא מבוטל מאזרחי ישראל יעבור אל מחשבי המשטרה ורשויות החקירה האחרות.

בוועדת החוקה ציינו אתמול כי לא קיבלו את כל הנתונים המתייחסים לחוק, וחלק מהנתונים לא עדכניים. יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם, מתח ביקורת על כך ואמר כי ידרוש לשנות את החוק, כך שחובת הדיווח תהיה בחוק ולא בהוראת שעה - אחת לשישה חודשים ובדו"ח מפורט, לרבות מספר הבקשות שהוגשו וכמה מתוך בקשות אלו גובשו לכדי כתבי אישום. עוד אמר רותם, כי המשטרה משלמת לחברות התקשורת סכומי עתק ללא הצדקה. כל זאת כיוון שהתקנות בגין התשלומים לחברות התקשורת לא הותקנו זה כשלוש שנים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ