המרוץ לראשות משרד עורכי הדין הגדול במדינה

בשנים האחרונות הפכה הסנגוריה הציבורית לשחקן משמעותי במערכת המשפט. עם פרישתה של הסנגורית הציבורית הראשית, הוקמה ועדה לאיתור מחליפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המרוץ לתפקיד הסנגור הציבורי הארצי ייצא בימים הקרובים לדרך. אחרי החג צפויה ועדת הסנגוריה הציבורית הארצית, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, לקרוא למשפטנים להגיש מועמדות לאחד התפקידים הנחשקים והמשפיעים במערכת המשפט. הוועדה ביקשה אתמול מהסנגורית הציבורית הפורשת, עו"ד ענבל רובינשטיין, להאריך את כהונתה בכמה חודשים עד לבחירת מחליף והשלמת תהליך החפיפה.

הפעם, בשונה מבעבר, הוחלט לשים דגש גם על כישורי הניהול של המועמדים, ולא להתייחס רק לניסיון המועמדים בעבודה כסנגורים ועורכי דין. ההחלטה נובעת בין היתר מן העובדה שהסנגוריה הציבורית הפכה מאז הקמתה ב-1996 לארגון גדול ומורכב, רב זרועות, ולא ניתן להסתפק במשפטן ברמה גבוהה.

הסנגוריה הציבורית | מועמדים פוטנציאליים

גורם המקורב לעבודת הוועדה אמר אתמול כי קריטריון כישורי הניהול עלול להוות חסם בפני עורכי דין פרטיים, המבקשים להגיש מועמדות לתפקיד. זאת, מאחר שהנסיון הניהולי של סנגורים פרטיים מרשים פחות מהניסיון הניהולי שרכש, למשל, סנגור ציבורי מחוזי המנהל מנגנון בו פועלים מאות עורכי דין.

הסנגוריה בראשות רובינשטיין, שמשלימה בימים אלה כהונה בת שמונה שנים, הפכה לשחקן משמעותי במערכת המשפט בישראל, ולא ניתן עוד להתעלם מקיומו או להמעיט מערכו. עם תקציב של יותר מ-180 מיליון שקלים בשנה, כ-100 סנגורים במעגל הפנימי של הסנגוריה, המועסקים על ידי משרד המשפטים, ועוד כ-800 עורכי דין פרטיים שמייצגים את הסנגוריה הציבורית בכ-90 אלף הליכים משפטיים מסוגים שונים - הסנגוריה הציבורית היא כיום משרד עורכי הדין הגדול בישראל. מבחינה מספרית, הסנגוריה גדולה אף יותר מהפרקליטות, שבה מועסקים כ-800 עורכי דין.

במהלך השנים הורחבו הקריטריונים לזכאות לייצוג על ידי הסנגוריה, מעבר למצב כלכלי. סנגורים ציבוריים מופיעים דרך קבע, ללא תלות במצבו הכלכלי של חשוד או נאשם, בחלק גדול מההליכים הפליליים בישראל - ובכלל זה כמעט בכל תיקי הנוער, בימי הקראה של כתבי אישום מרוכזים, בתיקים בהם המדינה מבקשת מאסר בפועל ואף בחלק מהליכי שימוע בפרקליטות, לפני הגשת כתב אישום.

נוסף על פניות שתקבל הוועדה ממועמדים לתפקיד, צפויה הוועדה לפנות למועמדים מתאימים שהיא תאתר. בחודשים האחרונים, לקראת הליך המינוי, עלו מספר שמות מתוך הסנגוריה הציבורית ומחוצה לה, למרות שאיש מהם לא הסכים להתייחס לאפשרות שיתמודד.

אחד המועמדים הבולטים לתפקיד הוא ד"ר יואב ספיר, סגן הסנגורית הציבורית הארצית ומנהל מחלקת התיקים שמנהלת הסנגוריה בבית המשפט העליון - והוא המועמד המועדף של רובינשטיין לתפקיד. ההערכה היא שרובינשטיין תצרף את המלצתה למועמדותו.

ספיר התמחה אצל שופט בית המשפט העליון בעבר, מישאל חשין, והצטרף לסנגוריה ב-1997, כששימש כסנגור במחוז תל אביב. הוא בעל דוקטורט מאוניברסיטת הרווארד, ועבודת הדוקטורט שלו עסקה בהיסטוריה של הזכות לייצוג בפלילים בישראל. הוא השתתף בוועדות שונות, האחרונה שבהן עסקה ברפורמה בעבירות ההמתה.

שתי מועמדות פוטנציאליות בולטות לתפקיד מקרב הסנגוריה הן עו"ד יונה חייר, הסנגורית הציבורית של מחוז תל אביב והמרכז, וד"ר דליה חלק, הסנגורית הציבורית בדרום שנמצאת בתפקידה כ-12 שנה.

חייר אחראית בפועל על כמחצית מתיקי הסנגוריה הציבורית בישראל. היא נחשבת מפקחת מקצועית ומנהלת מחוז המעסיק כ-400 סנגורים מתוך הסנגוריה ומחוצה לה, התמודדות הכרוכה באתגר ניהולי מורכב. לחייר קשרים קרובים עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וישנטיין, עוד מהימים בהם שימש סנגור בשוק הפרטי.

חלק, שעשתה את עבודת הדוקטורט שלה על עבירת השוחד, נחשבת לדמות דומיננטית מאוד בדרום. היא המעסיקה הגדולה ביותר של עורכי דין פליליים בדרום הארץ, לאור העובדה כי הסנגוריה הציבורית מעורבת בכ-80% מההליכים הפליליים בדרום. חלק זוכה לדלת פתוחה בבתי המשפט במחוז הדרום בזכות הקשרים המיוחדים שיצרה עם חלק מהשופטים.

ב-2009 הציגה חלק מועמדות לתפקיד פרקליט מחוז הדרום, לאחר פרישתה של עו"ד יסכה ליבוביץ, אולם כשלה במרוץ לאחר שלתפקיד נבחר עו"ד שלמה למברגר. בסנגוריה הארצית היו מי שהרימו גבות על עצם הגשת המועמדות לתפקיד זה, שנתפס במידה מסוימת כ"חציית קווים".

מועמדות אפשרית נוספת לתפקיד היא של הסנגור הציבורי במחוז ירושלים, עו"ד דורי פינטו, שכיהן בעבר כסנגור ציבורי ארצי בתפר שבין פרישתו של מקים הסנגוריה, פרופ' קנת מן, למינויה של רובינשטיין. עם זאת, ההערכות הן כי הסבירות שיגיש מועמדות אינה גבוהה.

שני שמות נוספים עלו בחודשים האחרונים כמועמדים פוטנציאליים לתפקיד מחוץ לסנגוריה הציבורית. הראשון הוא עו"ד דרור ארד אילון, יו"ד ועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין, שנחשב לסנגור ותיק ומיומן. ארד אילון ייצג בעבר את נחום מנבר, את השר לשעבר איציק מרדכי ואת עורך הדין ישראל פרי. בשנה שעברה הוא התמודד על תפקיד היועץ המשפטי של הכנסת, תפקיד בו זכה בסופו של דבר עו"ד איל ינון.

דמות נוספת ששמה עולה כמועמדת פוטנציאלית היא עו"ד רחל תורן, יו"ר הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין. תורן, יוצאת הפרקליטות הצבאית, ייצגה בעבר בין היתר את השחקן חנן גולדבלט, את אחד הנאשמים בתיק האונס בעין גדי וכן את אחד הנאשמים בפרשת הסוס הטרויאני, בו נחשפה פרשיית ריגול עסקי.

בוועדה מקווים לסיים את תהליך האיתור בחודשים הקרובים, כדי לאפשר את פרישתה של רובינשטיין בתוך כחצי שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ