איסלאם איברהים עיסא, הנהג הדורס ביום הנכבה, הואשם ברצח

לבית המשפט המחוזי בת"א הוגש היום כתב אישום נגד איסלאם איברהים עיסא, בגין ביצוע פיגוע דריסה במהלכו נרצח אביב מורג בן ה-29

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

כתב אישום בגין רצח אביב מורג, שישה ניסיונות רצח, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, פציעה בנסיבות מחמירות ועבירות נוספות הוגש היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד איסלאם איברהים עיסא, בן 23 מכפר קאסם, הנאשם באירוע הדריסה ביום הנכבה בדרום תל אביב. הפרקליטות מייחסת לעיסא מניעים לאומניים.

על פי כתב האישום ובקשת המעצר עד תום ההליכים שהוגשה על ידי עו"ד דניאל בן טולילה מפרקליטות מחוז תל אביב, "המשיב יצא למסע רצחני חסר הבחנה מתוך כוונה לפגוע ביהודים, כשהוא נוהג במשאית השוקלת למעלה מ-15 טון, במהירות גבוהה ורומס באכזריות את כלי הרכב שבדרכו. גם לאחר שנבלם, לא חדל, המשיך והכה את עוברי האורח שסברו תחילה כי מדובר בתאונת דרכים וביקשו לסייע לו". בבקשת המעצר נטען כי עיסא פעל כמפגע בודד על רקע לאומני.

זירת האירוע הדריסה בחודש שעבר. תצלום: דודו בכר

על פי האישום עיסא פגע בנסיעתו ב-17 כלי רכב שונים במסלול של שני קילומטרים, וגם על פי גרסתו, לא ניסה להאט. על פי בקשת המעצר, אלמלא נבלם עיסא על ידי אוטובוס וחומת בית הספר שבסמוך "היה ממשיך בדרכו מערבה תוך זריעת הרס בדרכו". בכתב האישום מתוארים מקרים בהם ניסה עיסא לפגוע במי שעל רכבו התנוסס דגל ישראל ובאדם שהיה לבוש במדי צה"ל בדרכו למילואים.

בבקשת המעצר נכתב כי מהתיק "עולה תמונה קשה של מי אשר פעל במכוון ובקור רוח להביא למותם של רבים. המשיב לא היסס לעלות עם משאיתו על רוכבי קטנוע, מכוניות פרטיות, ואף כיוון את משאיתו אל עבר אוטובוס נוסעים שאך בנס היה ריק מנוסעיו". עוד נטען בה כי האופן בו תקף עיסא את אלו שבאו לעברו לאחר התאונה, מלמד על הלך רוחו, על אכזריותו, ועל הנחישות שבה פעל.

כבר בחקירתו הראשונית טען עיסא כי רצף התאונות בהן היה מעורב לא היה מעשה חבלני אלא סדרה של תאונות תמימות שנגרמו עקב תקר באחד מגלגלי המשאית בה נהג. טענה בה דבק גם במהלך שחזור אירוע הדריסה. למרות טענותיו, חוקרי השב"כ והמשטרה, שפעלו יחד כצוות חקירה מיוחד, עדיין סבורים כי לא מדובר בתאונת דרכים תמימה. בסיום השחזור נשאל החשוד כמה שאלות בנוגע להתרחשות בשטח ובאשר לעובדה כי המסע הקטלני נערך לאורך כשני קילומטרים. הנהג הפוגע לא ענה בצורה משכנעת מדוע לא הצליח לעצור ובנוסף מדוע סטה ממסלולו לנתיב הנגדי והתנגש באוטובוס.

אמו של עיסא, עיטאף, אמרה היום בבית המשפט: "הבן שלי זכאי. כל החיים שלו עובד בתל-אביב. יגידו מה יגידו, לנו לא אכפת". עורך דינו של עיסא אמר כי "'אללה הוא אכבר' היא לא מלת גנאי. מלכתחילה ציפינו שיוגש אישום בחומרה כי התקשורת, הפוליטיקאים, וראש הממשלה הגישו אישום ביום התאונה, ומדינת ישראל התאימה את עצמה". האם ועורך הדין הוסיפו כי "באו לרצוח אותו, תקפו אותו, מזל שהוא עשה מה שהוא עשה. העיקר שהוא חי היום". עורך הדין הוסיף כי "מי שתקף את איסלאם פגע בשמו הטוב. נגיש נגדו תביעת נזיקין". עורך הדין טען בדיון בבית המשפט כי הנאשם לא היה כשיר נפשית בעת ביצוע המעשה, וביקש לשלוח אותו לבדיקה פסיכיאטרית.

לפני כשבועיים הובא איברהים איסלאם לשחזר את האירוע בזירה. החשוד, המשיך לדבוק במהלך השחזור בגרסתו לפיה רצף התאונות בהם היה מעורב לא היה מעשה חבלני אלא סדרה של תאונות תמימות. השחזור בוצע בשבת לפנות בוקר בשל הצורך לסגור לתנועה את הזירה, שהשתרעה על פני כשני קילומטרים. במשטרה ניסו לשמור על חשאיות סביב השחזור מחשש שאנשים שיגיעו למקום ינסו לפגוע בחשוד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ