שוטר עצר באלימות צעיר אמריקאי במצעד יום ירושלים

במשטרה טוענים כי הצעיר, יהודי בן 19 מפילדלפיה, תקף את השוטר ונשך אותו. הוא נעצר בעת שקרא קריאות נגד הכיבוש

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

צעיר יהודי אמריקאי הותקף ונעצר באלימות על ידי מפקד תחנת משטרה בירושלים ושוטרים נוספים, במצעד הדגלים שנערך בעיר לפני כשבועיים, ביום ירושלים. השוטר טוען כי ננשך בידי הצעיר. האירוע מתועד בסרטון.

לוקס (שמו המלא שמור במערכת), בן 19, יהודי תושב פילדלפיה, היה חריג מאוד בנוף מצעד הדגלים ביום ירושלים. כמו רוב המשתתפים במצעד הוא חבש כיפה. בניגוד אליהם, לכיפתו היתה מוצמדת סיכה קטנה עם דגל פלסטין ועל כתפיו מונחת כאפייה. הוא הגיע לארץ במסגרת טיול מאורגן של נוצרים ויהודים. לדבריו, נקלע למצעד במקרה.

מאות צעירים, שהיו מיעוט מכלל המשתתפים במצעד, צעדו ברחובות מזרח ירושלים והרובע המוסלמי וקראו "מוות לערבים". לוקס וכמה מחבריו נעמדו מול הצועדים וקראו קריאות נגד הכיבוש. לדבריו, מאחוריהם נאספו כמה עשרות פלסטינים ובמקום נוצרה הפגנה ספונטנית. בסרט וידיאו שצולם במקום נראה לוקס מסרב לבקשת השוטרים לתת להם את הדרכון שלו. אחרי כמה דקות נראה בסרט רב פקד דוד חיון, מפקד תחנת משטרת שלם, כשהוא אוחז בלוקס בכוח רב וגורר אותו לרכב. על פניו לא נראה שלוקס התגרה בקצין. בתוך זמן קצר הצטרפו לחיון כמה שוטרים שריתקו אותו אל הקרקע ואזקו אותו. תוך כדי כך נגרמו לו חבלות והוא נזקק לטיפול רפואי.

חיון טען לאחר מכן כי לוקס תקף אותו ואף נשך אותו בעוצמה בידו וגרם לו לחתכים. לוקס מכחיש בתוקף, "אני לא נשכתי אף אחד, הוא הראה לי את החתך, זה נגרם מכלי חד". לוקס נעצר למשך יומיים. שני שופטים, בבית משפט השלום ובערעור שהגישה המשטרה למחוזי, דחו את בקשת המשטרה להאריך את מעצרו "מהתרשמות ראשונית מסרט זה עולה כי קיים ספק מסוים בכל הקשור בטענה לעניין הפעלת אלימות קשה של המשיב בעת מעצרו ואף אירוע הנשיכה עצמו אינו נצפה בסרט", כתב שופט המחוזי יגאל מרזל. לוקס שוחרר למעצר בית ולמחרת, בעצת עורך דינו ובני משפחתו, עזב את הארץ.

ממשטרת ירושלים נמסר: "בעקבות פרובוקציות והפרת שלום הציבור על ידי החשוד, ביקשו השוטרים להרחיקו מהמקום אך הוא סירב, התנגד בכוח ואף נשך את קצין המשטרה. בעקבות זאת נאלצו השוטרים להשתמש בכוח סביר כדי לעצרו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ