השופט לאולמרט: מסבירים לך מול העיניים שהכל מכוסה, ואתה מבקש תוספת?

נמשכה עדותו של רה"מ לשעבר בבית המשפט המחוזי בירושלים בפרשת ראשונטורס; אולמרט: לדעתי מתאמת הנסיעות טעתה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ממשיך היום (שלישי) את עדותו בבית המשפט המחוזי בירושלים בפרשת ראשונטורס. השופט יעקב צבן הקשה על אולמרט בזמן עדותו, וחקר אותו בנושא המימון הכפול.

אולמרט בבית המשפט, היום. תצלום: אמיל סלמן

בדיון עלתה נסיעתו של אולמרט בנומבר 2004. על פי כתב האישום, את הנסיעה מימנו משרד התמ"ת וקרן הידידות אמריקה-ישראל. המימון הכפול יצר, על פי כתב האישום, עודף של 9,633 דולר.

אולמרט נשאל על מסמך בו נכתבה שאלה של רייצ'ל כיצד לממן את הוצאות שדרוג הנסיעה - באמצעות נקודות או באמצעות תשלום מחשבונו הפרטי. מהמסמך עולה כי אולמרט היה מודע לכך שהמשרד מממן את הטיסה במלואה ובכל זאת אישר מימון של הליגה.

"אומרת לך רייצל (ריסבי-רז, מתאמת הנסיעות), הטיסה על חשבון המשרד - הטיסה מכוסה. למרות שהטיסה מכוסה. אתם מחייבים את הארגון?", שאל השופט צבן.

"אני מציע שנהיה זהירים בהתייחסות לציטוטים המדויקים של רייצ'ל. אנחנו יכולים לחייב את הארגון בפירסט-קלאס, אפשר לעשות אפגרייד, היא שואלת אותי מה לעשות. אני אומר לה מה לעשות", השיב אולמרט.

אבל צבן המשיך להקשות: "מסבירים לך מול העיניים שהכל מכוסה, ואתה מבקש תוספת?". אולמרט הסביר כי לדעתו ריסבי-רז טעתה, ולהבנתו הפנייה אליו היתה רק כדי להחליט כיצד לממן את שדרוג הטיסה.

בצוות ההגנה של אולמרט מצביעים על כך שבעבור שדרוג אותה הנסיעה, אולמרט שילם מכיסו 900 שקל. לטענתם, עובדה זו מצביעה על כך שאולמרט לא היה מודע לכך שבראשונטורס קיימת לרשותו קופה ממנה הוא יכול לשדרג את טיסותיו. "אם יש לי בנק בראשונטורס, למה אני צריך להוציא כסף מהכיס שלי?", אמר גורם בצוות ההגנה.

בדיון שנערך אתמול בבית המשפט תקף אולמרט את הפרקליטות והכחיש בתוקף כי ידע על החשבון הפרטי שניהלה בעבורו סוכנות הנסיעות ראשונטורס. "זו טענת כזב שאין לה שחר, שאין לה שום ראייה. אני מעולם לא ידעתי על כך", אמר ראש הממשלה לשעבר בבית המשפט, "'בנק ההשקעות הפרטי שלי' זה הזיה של התביעה. אני לא ידעתי שיש חשבון כזה... לא היה לי שום מושג. אף אחד לא אמר לי שיש כזה. לא ידעתי שהצטברו כספים כאלו, "כמו שלא ידעתי שהיו מחסורים כפי שעלה במהלך הדיונים".

אולמרט גם תקף את חשב משרד התמ"ת לשעבר, דן מרינוב, על כך שהוא סירב לאשר נסיעות בשל מחסור תקציבי. "אני הייתי צריך ללכת מראש לבקש אישור תקציבי כדי לבקש אישור מהממשלה? לא יעלה על הדעת. במדינה מתוקנת, לא הייתי זקוק לאישורו. הממשלה אישרה ברוב קולות, בתמיכת ראש הממשלה והמשרד היה צריך לשלם. נקודה. אין דבר כזה אישור תקציבי מראש. לא היה דבר כזה. זו המצאה שהמציאו כדי לייצר מעטפת שתוכל לשאת על עצמה את האישומים חסרי השחר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ