בג"ץ הורה למשרד הפנים להפחית את האגרה על הנפקת דרכון חדש במקום כזה שנגנב

ביהמ"ש קיבל עתירה שטענה כי גביית 1,000 ש"ח בשל אובדן דרכון היא מוגזמת וקבע שמשרד הפנים פוגע בזכות יסוד של היציאה מהארץ

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בג"ץ קבע היום (רביעי) כי משרד הפנים לא מוסמך לגבות תשלום של 1,000 ש"ח עבור הנפקת דרכון חדש במקום כזה שנגנב או הושחת. בג"ץ פסק כי בחצי השנה הקרובה יעמוד הסכום על 485 ש"ח.

החלטת משרד הפנים להעלות את האגרה ב-2009 נומקה בטענה כי העלויות הגבוהות נועדו להילחם בתופעת אובדן הדרכונים. בתגובה עתרה לבג"ץ האגודה לזכויות האזרח וטענה שהאגרות הן למעשה קנסות הפוגעים בחופש התנועה ןמערימות קשיים על זכות היסוד של יציאה מהארץ. העותרים טענו בפנייתם לבית המשפט כי משרד הפנים אינו רשאי לגבות את הסכום משום שאובדן דרכון אינו מהווה עבירה על החוק.

מאז הוגשה העתירה, פחת גובה האגרה בהדרגה, וכיום הוא עומד על 685 ש"ח, בעוד הנפקת דרכון בנסיבות אחרות עולה לכל היותר - פחות ממחצית הסכום.

בפסק דינו קיבל בג"ץ את העתירה, הורה על ביטול האגרות וציין שהתוספת אסורה בשל פגיעתה בזכות היסוד של היציאה מהארץ. בתום חצי השנה בה ישולם סכום מופחת, יידרש משרד הפנים לקבוע אגרות חדשות ברוח פסק הדין.

עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח אמר בתום הדיון המשפטי כי "איש אינו חולק על החשיבות שבשמירה על הדרכונים, אולם השגת התכלית הזו יכולה להיעשות רק במסגרת החוק. ותוך כיבוד זכויות היסוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ