הארץ של הסופרים | חמש דקות מכפר סבא, משפחות הפשע מאבדות את כוחן

זמן רב עשו כנופיות הפשע בג'לג'וליה והאזור כבשלהן. כיום הן סופגות מכה קשה - המשטרה משתלטת על הכפרים: מתיכה דלתות בתי הימורים, מייבשת את מאגרי הסמים ומחרימה נשק. סיור בשרון הפרוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שש המצלמות המותקנות על קירותיו החיצוניים של הבית בן ארבע הקומות בג'לג'וליה מתעדות תנועה בלתי רגילה ברחוב השקט. בעל הבית, ראש משפחת פשע מסוכנת, יושב מול המרקע ועוקב בחרדה אחרי עשרות השוטרים המזוינים שעושים את דרכם אליו בשעת בין הערביים. הוא פוקד על אנשיו להצטייד ברובי צלפים ובאפודי מגן, לתפוס עמדות ליד כל חלון ולהתכונן להוראת פתיחה באש. קרב עקוב מדם עומד להתחיל. אבל השוטרים זריזים ממנו. הם נוקשים על דלתות הכניסה הגדולות של הבית וכשאינם נענים פורצים פנימה. הם פורקים את חברי משפחת הפשע מנשקם עוד לפני שהספיקו ללחוץ על ההדק.

הארץ של הסופרים | 53 סופרים ומשוררים ממלאים את מקומם של כתבי "הארץ" רוצים להגיב לסופרים? כנסו לעמוד הפייסבוק שלנו

"אתה יודע כמה עלו לי הדלתות האלה?" מתלונן בעל הבית בפני מפקד היחידה, רב פקד ברק מרדכי. מרדכי, איש משמר הגבול לשעבר וסגן מפקד משטרת ראש העין בהווה, אינו משיב. הוא פוקד על השוטרים לפשוט על הבית ולערוך בו חיפוש יסודי. כעבור דקות אחדות מגיעים כשלושים שוטרים ובלשים נוספים ואיתם אנשי מס הכנסה וחברת החשמל. הם מחרימים כלי נשק, מאות אלפי שקלים במזומן ומסמכים רבים שמעידים על הרכוש הרב שנמצא בבעלותו של ראש משפחת הפשע. אנשי חברת החשמל מנתקים את הזרם לאחר שהם מגלים כי בעל הבית התחבר לרשת החשמל של הרחוב ולא שילם פרוטה לחברת החשמל. מכוניות גרר גדולות מעמיסות עליהן את מכוניות המרצדס והב.מ.וו של בעל הבית, דחפור הופך את הגינה בחיפוש אחרי מצבורי נשק.

עיון חטוף במסמכים שהוחרמו מעלה כי אבי המשפחה הסווה את עסקי ההימורים והסמים שלו באמצעות חברות שדיווחו על הפסדים. איש יחידת המסים מעריך שהאיש יידרש לשלם יותר מעשרה מיליון שקלים למס הכנסה ולמע"מ. בחוץ עומדים כמאה סקרנים מתושבי העיירה ועוקבים אחרי הנעשה. עד לרגע זה הם ידעו שמשפחות הפשע המקומיות יכלו לעשות ככל העולה על רוחן. הם מופתעים שהמשטרה העזה לפשוט על מעוזה של אחת מהן.

הרופא של ג'לג'וליה מביט בסיפוק על השוטרים הגוררים את חברי הכנופיה, כבולים באזיקים, למכוניות המשטרה. "אני שמח שזה קורה," הוא אומר, "סוף סוף יוכלו הילדים שלנו לשחק בחוץ בלי שימצאו עצמם באמצע קרב יריות". הוא מספר על האלימות שהשתוללה באין מפריע ברחובות, על קרבות אקדחים וסכינים. מי שהיה ברשותו כלי נשק, עשה בו כרצונו. חבר כנופיה, שבנו קיבל ציונים גרועים בבית הספר, ירה על המורה. פושע אחר שלא אהב את הטיפול שקיבל מרופא שיניים ריסס בקליעים את ביתו של הרופא.

חיסול חשבונות בין חברי כנופיות הפשע גבה כמעט מדי שבוע קורבן חדש ולהעזתן של משפחות הפשע לא היה גבול. פעם, למשל, חוסלו חברי כנופיה יריבה בדיוק כשהמשטרה עסקה בסמוך בחקירת רצח של בן משפחה אחרת. במשך שנים נרקם שיתוף פעולה הדוק בין כנופיות הפשע הערביות לבין הכנופיות היהודיות שפעלו ברחבי הארץ. בין השאר התבטא שיתוף פעולה זה בהגנה על חייהם של פושעים יהודים ובמעשי נקם ביריביהם. לפחות חלק מבני משפחות הפשע הערביות נודעו בזכות ידם הקלה על ההדק.

זמן רב נהגו משפחות הפשע הערביות כאילו הן השליטות האמיתיות של אזורי מגוריהן. איש לא הגיש נגדן תלונה במשטרה, איש לא העז למחות על מעשיהן. כשירו ופצעו מישהו מיריביהן לא טרחו מעולם לקחת את האיש לבית חולים. בדרך כלל הביאו אותו אל סף ביתו של הרופא המקומי והשאירו אותו שם זב דם ומתענה בכאביו.

בריחה למקומות מסתור מממדי הפשיעה הגואים בכפרים הערביים עוררה ביקורת בתקשורת והדאיגה מאוד את צמרת המשטרה. במאי, החליט מפקד מחוז המרכז ניצב בנצי סאו, להקצות כוחות משימה מיוחדים למלחמה בפשיעה באזורים אלה. עיקר המאמצים הופנו לכפרים טירה, ג'לג'וליה וטייבה, שבהם החריפה הפעילות העבריינית. בתחנות המשטרה האזוריות הוצב כוח האדם הדרוש ונתמנו מפקדים ליחידות המשימה. בתוך זמן קצר הציפו את הכפרים יחידות של כוח המשימה, בליווי בלשים, שחשפו מאגרי נשק וסמים ולא היססו לרדת לחייהם של ראשי הכנופיות עצמם. ההטרדות התכופות, לא פעם בליווי אנשי יחידת המסים וחברת החשמל, עשו את שלהן. חודש בלבד לאחר שהחלה המשטרה בפעילותה המוגברת החלה להסתמן בריחה של אנשי כנופיות למקומות מפלט ביהודה ושומרון.

בכפרים ובעיירות נותרו בתי פאר ריקים אחרי שיושביהם נמלטו למקומות בטוחים יותר. השלטת הסדר ביישובים הערביים היא מלאכה של יום יום ושעה שעה. חלק מהזמן מוקדש להידוק שיתוף הפעולה עם האוכלוסייה המקומית. נערכים חוגי בית ואסיפות שבהם אומרת המשטרה בפשטות: "אם אתם רוצים שקט, אם אתם רוצים לחיות בביטחון, אנחנו נעזור לכם. הכול תלוי בכם." בזכות מפגשים אלה נוצרה רשת מודיעין מצוינת המסייעת למשטרה באזורי הפשע. לראשונה החלו להגיע למשטרה עדויות על פושעים שביצעו מעשי רצח או פשעים חמורים אחרים.

בגלל עומס העבודה מצליח רב-פקד מרדכי להגיע אל אשתו בירושלים רק אחת לשבוע. את הלילות הוא עושה בדרך כלל בדירה שכורה ליד תחנת המשטרה בראש העין, והוא כבר שכח את טעמה של שינה רצופה ללא הפרעות. אין גם כמעט לילה שבו לא מקפיצים אותו לפחות פעם אחת לשטח.

בעבר הלא רחוק חששו שלטונות החוק להתנכל לפושעים ערבים ותרמו בכך להפיכתם של יישובים ערביים שונים לאוטונומיה בלתי חדירה. היום פני הדברים שונים לחלוטין. יחידות משטרה נראות בכל כפר ערבי שבו מתגוררת כנופיית פשע, שוטרים התיכו את דלתותיהם של בתי ההימורים הלא חוקיים, ייבשו את מאגרי הסמים (וגרמו בכך לעלייה תלולה של מחיריהם), החרימו נשק ותחמושת בכמויות גדולות וזימנו עשרות עבריינים לחקירה. בכמה מקומות נתפסו גם סורקי תדרים שבאמצעותם האזינו משפחות הפשע לרשת הקשר המשטרתית. עם זאת, אף שמשפחות הפשע הערביות ספגו מכה קשה, רב פקד מרדכי אינו נחפז להגיע למסקנה שהפעילות העבריינית באזור נעלמה לגמרי. עדיין ניתן לרכוש שם כלי נשק וסמים. עדיין מתגלים ניסיונות חדשים של גביית דמי חסות, הפעלת בתי הימורים ובתי זונות, השתלטות על קרקעות ומכירתן שלא כחוק.

שתיים אחר חצות בכפר קאסם. מרחוק נראים אורות פנסי הרחובות של כפר סבא, חמש דקות נסיעה מכאן. כאן, במדרחוב של כפר קאסם, בתי הקפה עדיין פתוחים. גברים מעשנים נרגילות, שקועים בשיחות בטלות. שוטרים מזוינים מסיירים בסמטאות הטובלות בשקט עמוק, מקיפים מכונית "פיאט" קטנה החונה ליד מדרכה סמוכה.

שוטר מעביר את מספר הרישוי למוקד ומקבל תשובה שהמכונית שייכת לתושבת כפר סבא. מה עושה כאן אישה מכפר סבא באמצע הלילה? האם באה לקנות סמים? לחפש רוצח שכיר שיחסל את בעלה? לפגוש מאהב? פורצים את דלת המכונית ומחפשים בתוכה. אין כלום, לא תעודות, לא כלי נשק. רק אחרי בירור נוסף מתבר שהאישה באה לקניות בשוק של כפר קאסם וכשניסתה לשוב לביתה גילתה שמנוע מכוניתה אינו פועל. היא השאירה את מכוניתה ליד השוק וחזרה הביתה במונית...

הלילה מגיע אל קיצו. שוטרים חוזרים אל התחנה. רחובות ראש העין שקטים עדיין. הטלפון של רב-פקד מרדכי מצלצל. שוטר מטלפן אליו מג'לג'וליה עם הודעה דחופה: שני גברים שיצאו ממסיבת חתונה בג'לג'וליה נכנסו למכוניתם ובה בעת חלפה על פניהם מכונית גנובה. מתוכה ירה בהם רובה אמ-16 והרג אותם בו במקום. נשותיהם וילדיהם שישבו במושב האחורי לא נפגעו. מרדכי ממהר אל זירת ההתנקשות. עבודה רבה עדיין ממתינה לו שם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ