הארץ של הסופרים | בין לוד לדימונה

עבריינים ירו על משפחה בחצר בית בלוד, הרגו את האם ופצעו את האבא. בדימונה נורה גבר למוות

ליעד שהם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נוסעי המכונית, שחצתה את רחוב כצנלסון בשעה רבע לתשע בערב, לא התחגרו כשראו לפניהם את תחנת המשטרה, לא וידאו שהדליקו אורות או שהם נוסעים במהירות המותרת. גם כשהבחינו שבפתח התחנה ניצב שוטר, לא שינו מהתנהגותם. עניינים אחרים הטרידו אותם. מישהו עשה "חראקות" עם מכוניתו בחצר ביתו של מישהו אחר, ועתה הגיע הזמן להגיב ולנקום. במקום שבו הם גרים, זה אינו דבר של מה בכך.

במרחק מאה מטרים מהתחנה ומעינו של השוטר אלי לוי, עצרה המכונית. אחד הנוסעים קפץ ממנה במהירות. חבוש מסכה, הוא שלף אקדח והחל לירות לעבר בני המשפחה של "עושי החארקות" שישבו בחצר ביתם. ירייה אחת חדרה לצווארה של האם, חדרה אבו-גריבה (45) והרגה אותה, אחרת נכנסה לבטנו של האב ופצעה אותו אנושות ושלישית פגעה ברגלו של בנם.

הארץ של הסופרים | 53 סופרים ומשוררים ממלאים את מקומם של כתבי "הארץ" רוצים להגיב לסופרים? כנסו לעמוד הפייסבוק שלנו

בשלב זה נכנס גם השוטר אלי לוי לתמונה. בצעדים מהירים התקדם לעבר מקום הירי והחל יורה לעבר המתנקש. כשהבינו נוסעי המכונית שהיורה הפך לירוי, זינקו במהירות ונמלטו מהמקום. גם המתנקש התאדה בריצה בין הרחובות. אלי לוי ואיתו המשטרה נותרו רק עם האקדח ביד.

כל אלה אינם סצנת פתיחה של מערבון או דברים שקרו ב"אי שם" ובזמן אחר, אלא כאן במדינת ישראל, בעיר ושמה לוד. מקום נוסף בו, ככל נראה, אמהות אינן מאיימות על ילדיהן "אם לא תאכל יבוא שוטר", בו היחס למשטרה נע בין אפתיה לייאוש.

ביום שלמחרת הרצח, דומה כי בלוד אף אחד אינו מתרגש או מופתע יותר מדי ממה שאירע ערב קודם לכן. גן הילדים הנמצא רק כמה מאות מטרים משם, פעל כרגיל. גם מתווך הדירות המשיך להציע דירות למכירה ולהשכרה (אחת אפילו ברחוב כצנלסון עצמו).

"ככה זה פה. לא הרצח הראשון וגם לא האחרון", הסביר עובר אורח, כשנשאל אם הוא לא מפחד שיפרוץ פה ברחוב עוד רגע קרב יריות נוסף. "אתה לא מבין?" נידב לי אחר תיאוריית קונספירציה. "ככה זה נוח למשטרה. מה אכפת להם? הם מרוצים. אלה הורגים את אלה ובתל אביב שלום על ישראל".

גם בני משפחתם של הקורבנות התקשו לגלות הפתעה. לדברי יעקב אבו-גריבה, אחיה של הנרצחת, הרצח היה כרוניקה ידועה מראש. מספר שעות קודם לכן ניסו בני המשפחה, באמצעות "מכובדים", להרגיע את הרוחות ולארגן סולחה בין המגורים למתגרים. אפילו טלפון מנומס ומתחשב התקבל מהמשטרה כדי להזהיר אותם מפני פגיעה אפשרית. "זה הגורל שלנו", הוא סופק כפיו לשמים, כשנשאל מה יהיה.

לא הרחק משם, במפקדת המחוז של המשטרה בעיר רמלה, האווירה דווקא שונה. בצעדים נמרצים ומלאי רוח קרב, צעדו אתמול למסיבת עיתונאים מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, ראש אגף החקירות, ניצב יואב סגלוביץ', ניצב בנצי סאו (מפקד המחוז) ושוטרים נוספים.

אלא שנדמה שהקצינים הבכירים יותר מאשר ביקשו להציג תוכנית פעולה, להרגיע את הציבור או לספר על התקדמות בחקירה, רצו להדוף את ביקורת העיתונאים - איך דבר כזה קורה, ועוד סמוך כל כך לתחנת משטרה?

אז נכון, האירוע חמור, וגם יש להתייחס ביד קשה, אמרו. אבל אין לבטל את כל ההישגים שנעשו ולהתעלם ממגמת הירידה בפשיעה, המשיכו מיד (ירידה של 30%, הדגיש בקול גדול מפקד המחוז). גם אסור לשכוח שלולא אלי לוי, שירה ו"חתר למגע" ועכשיו גם זכה ללחיצת יד ולתמונה עם מפכ"ל המשטרה, היה נזק חמור יותר.

דין לוד כדין תל אביב, הרצינו פנים, ואין להתעלם מ"אירועי ספטמבר" שעומדים בפתח ומצריכים הקצאת כוחות גדולים, תירצו. ובכלל, אי אפשר לבוא רק בטענות למשטרה, שתפתור לבדה "בעיה תרבותית חינוכית", סיכמו.

בחזרה בלוד, רחוב כצנלסון נותר שקט. שעת צהריים חמה וגם השוטרים שהיו מחוץ לתחנה, נכנסו פנימה. ל"נוכחות המתוגברת של עוד ועוד שוטרים" שהבטיח המפכ"ל, לא היה כל זכר. הוא עצמו, כך ציין במסיבת העיתונאים, בדרך לחנוך יחידה חדשה בשם "יהלום" שתילחם בפשיעה כלכלית ו"כולם מוזמנים". אתמול הודיעה המשטרה כי עצרה ארבעה חשודים במעורבות בירי.

מתווך הדירות עדיין לא השכיר את הדירה ברחוב כצנלסון (ביום כזה, קשה לדבר על סביבה בטוחה ליד תחנת משטרה). על שמשות המכונית שלי, שבכוונה החניתי על כחול-לבן לראות מה יקרה, לא מונח שום דו"ח.

שעות לאחר מכן, נורה ונהרג גבר בדימונה בהתנקשות מחוץ למסעדה (ברוך השם, הפעם לא ליד תחנת המשטרה). דין לוד עכשיו כדין דימונה, כדין תל אביב ועוד ערים ש"זכו" למעשי התנקשות. אולי אותו קונספירטור צדק, ובאמת לאף אחד לא אכפת?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ