שיחת היום | "אסנת בכר, עורכי דין עדיין רוצים לשנות את העולם?"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

עו"ד אסנת בכר, התמחתה במחלקת הנוער של הסנגוריה במחוז תל אביב והמרכז, ולקחה חלק פעיל בליווי עורכי הדין של המחלקה בייצוג בני נוער שהיו מעורבים בפלילים. לבכר, בת 43, נשואה ואם לחייל, חיילת ובת 14, זאת קריירה שנייה, אחרי שהקימה וניהלה רשת חנויות משפחתית בתחום האופנה. אתמול היא הצטרפה למקצוע ביחד עם עוד 1,713 עורכי דין חדשים. מאתמול רשומים בישראל 48,060 עורכי דין, כשברקע דיון מתמשך ללא פתרונות ישימים לעצירת הצפת המקצוע.

למה בחרת דווקא בלימודי משפטים?

"רציתי לאתגר את עצמי במקסימום. היה לי חלום ילדות ישן להיות עורכת דין. רפואה לא היתה אחת האפשרויות כי זה נראה לי טו מאץ'. הקמתי וניהלתי רשת אופנה משפחתית, והרגשתי שהעסק התקדם ולא זקוקים לי יותר כמו בעבר. הבנתי שאני חייבת למצות את עצמי. עברתי ליד האוניברסיטה, לקראת גיל 40, ושאלתי את עצמי 'איך זה לא למדתי אף פעם באוניברסיטה? אני חייבת למצות את עצמי'. נרשמתי למכינה של מכללת שערי משפט, סיימתי אותה וגם את הלימודים אחר כך בהצטיינות יתרה".

ההורים רצו שתהיי עורכת דין?

"מאוד, הם תמיד רצו שאני אהיה עורכת דין. זה מבחינתם התגשמות של חלום. הם אמרו שזה הכי מתאים לי, לאופי שלי, לאישיות שלי, למי שאני. היום הם גאים ומאושרים. לא בחרתי במקצוע בהשפעת סדרות משפט בטלויזיה, באמת נמשכתי לזה. ראיתי בניהול תיק בבית משפט אתגר, נמשכתי לדינמיקה בבית המשפט".

לדעתך, זה כבוד להיות עורך דין או שיש שחיקה במקצוע?

"בעיניי זה כבוד גדול. נכון שיש זילות מסויימת במקצוע, אבל אני חושבת שמכיוון שכולם אומרים את זה יותר קל להגיד שבאמת יש זילות במקצוע. אני מאמינה שעורך דין בוחר לו את הדרך שבה הוא מייצג, והוא בונה לו את השם. כל מי שפגשתי בו בסנגוריה עבד באמת מהלב והנשמה. מתוך אמונה מקסימלית לספק הגנה הכי טובה לנאשם".

את לא חוששת שיש יותר מדי עורכי דין בשוק?

"כרגע אני לא מרגישה את זה, גם לא את התחרות על משרה. התמזל מזלי והציעו לי כבר עכשיו להמשיך לעבוד כעו"ד בסנגוריה, וזאת הזדמנות".

מה הטיפ הכי חשוב שקיבלת אותו בהתמחות?

כשאתה מקבל תיק של נער, שהוגש נגדו כתב אישום, אתה חייב להקשיב לו, למרות שאתו באים גם ההורים ובני משפחה ולפעמים כל אחד מושך לכיוון אחר. ההקשבה ללקוח היא הדבר המנצח. רק ככה אתה יכול לתת לו את הייצוג הכי טוב. דבר נוסף שלמדתי, הוא לראות גם את סביבתו של הנער הנאשם, את המשפחה, המורים, כל המערכת שעוטפת את הילד".

מה שאיפות השכר שלך? כמה את רוצה להרוויח כעורכת דין חדשה?

"לא באתי ממקום של להתפתח כלכלית. באתי לעלות בסולם למרות הגיל שלי. השיקול הכלכלי מבחינתי לא רלוונטי".

בכל זאת, כמה את מצפה להרוויח?

"אני מאמינה שארוויח ששת אלפים-שבעת אלפים שקל נטו בחודש".

מה חשוב לך במקצוע אם לא כסף - מעמד, הכרה, לעזור לאנשים?

"לעזור לאנשים".

מה את שומעת מחברים אחרים, מה השאיפות שלהם מהמקצוע?

"חלקם, אני יודעת, מונעים משיקולים כלכליים. הם רוצים 'לעשות קופה'. הם רואים במקצוע אפשרות להרוויח כסף, גם אם לא מיד. בראש סדר העדיפויות של חברים שלמדו אתי גם לזכות בהכרה, לזכות בכבוד שמביאה הצלחה במקצוע, אלה דברים שהולכים ביחד".

חשבת לפתוח משרד פרטי כבר מההתחלה?

"לא. כרגע זאת לא אופציה מבחינתי. השאיפה הרחוקה שלי להגיע בסופו של דבר לשיפוט, להיות שופטת. אני מאמינה שהמגזר הציבורי הוא הסולם המתאים להגיע לשיפוט, בפרט בגיל שלי. אין לי זמן לחפש הכרה או מעמד במשרד עורכי דין פרטי. זה ייקח הרבה זמן".

בעיניך עריכת דין זאת שליחות?

"אני חושבת שאם אתה מייצג ילד, ואתה צריך לחלץ אותו מהליך פלילי ולתת לו הגנה מקסימלית, זאת שליחות. לדאוג לשיקום שלו, זאת שליחות. אני מאמינה שיש תחומים במקצוע שהם באמת שליחות. זה לקחת חלק בעתיד של בני אדם בגיל צעיר".

את מאמינה שעו"ד יכול לשנות במשהו את העולם?

"עולם של ילד, של אדם, זה בידיים שלו. בייצוג בפלילים אנחנו חורצים גורלות, מעצבים חיים".

בהתלבטות בין עבודה כעורך דין במגזר הפרטי למגזר הציבורי, מה רוב החברים שלך רוצים?

"הרוב רוצים לעבוד במגזר הפרטי, יכול להיות משיקולים כלכליים ומאפשרות מהירה להתקדם".

תספרי לי על חוויית בית המשפט החזקה ביותר שלך, אתה את נכנסת למקצוע?

"התמונה הכי חזקה שלי כמתמחה היתה כשהגענו לבית המשפט בתיק עבירות מין בו היו מעורבים 14 נערים מצפון תל אביב. האולם היה מלא, המון עיתונאים וצלמים. רעש. דחיסות, בקושי אפשר היה לדבר ולשמוע. השופטים ישבו חמורי סבר, הרגשתי שאין לנו, כסנגורים של הנערים, אמפתיה מצדם, שלא היתה באמת אוזן קשבת באותו הרגע".

אז אילו תובנות הפקת מהסיטואציה הזאת?

"שהאתגר גדול יותר כשאתה מייצג נאשם, בטח בתיקים מסוג כזה, שחוסר האמפתיה לפעמים בולט".

איפה את תהיי עוד 5 שנים, עוד עשר שנים?

"עוד חמש שנים - סנגורית טובה בסנגוריה הציבורית, עוד עשר שנים - שופטת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ