ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט: טלנסקי לא הונחה להעביר רק מזומן

הבוקר הסתיימה חקירת רה"מ לשעבר, בפרשת ראשונטורס, והחלה החקירה בפרשת טלנסקי. "הוא אומר דברים שהם בגדר פנטסיה", אמר על טלנסקי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, סיים היום (חמישי) את עדותו הראשית בנוגע לפרשת ראשונטורס, והחל בחקירתו בפרשת מוריס טלנסקי.

בפתח עדותו בבית המשפט המחוזי בירושלים בפרשת טלנסקי, הסביר אולמרט כי קיבל כספים בשלושה דרכים מטלנסקי: תרומות פוליטיות לקמפיינים שניהל, "פעמיים שלוש" החזר הוצאות אש"ל כאשר נסע לנאום בפני ארגונים אליהם הוזמן על ידי טלנסקי וסכום של כ-40,000 דולר שניתנו לסיוע במימון הוצאות המשפט של אולמרט בפרשת החשבוניות הכפולות בשנת 1996. אולמרט הכחיש את הטענה של טלנסקי לפיו הוא הסכים לקבל ממנו רק כספים במזומן.

ראש הממשלה לשעבר נשאל איך הוא מסביר שאחרי ידידות ארוכת שנים טלנסקי מעליל עליו במהלך חקירותיו. בתשובה תקף אולמרט את חוקריו של טלנסקי. "הוא אומר כל מיני דברים שהם פנטסיות ועורבה פרח", אמר אולמרט. "אבל אני גם חושב שכשלוקחים איש בן 75, ואשתו חולה במחלה קשה, עוצרים אותו בשש בבוקר, לוקחים אותו לחקירה, באווירה שהיא איננה קייטנה, ואולי גם אומרים דברים שלא כל מה שנאמר מצולם ומוקלט - אז אפשר להבין את הדברים שלו".

אולמרט בבית המשפט. תצלום: אוריה תדמור

עוד בטרם החלה עדותו בפרשת טלנסקי, חתם אולמרט את עדותו בפרשת ראשונטורס. ראש הממשלה לשעבר שב וחזר על הטענה שהוא לא ידע ולא הורה על שיטה לגביית עודפת של כספים למימון הנסיעות. הוא הסביר שאם הייתה גבייה כזו היא נעשתה בטעות. "אני מרגיש מבוכה גדולה", אמר אולמרט בהתייחסו לפרשה, "בכל התפקידים הציבוריים כשהתברר שהייתה טעות, הרגשתי לא נוח עם העניין. פה אני מרגיש לא נוח - אני מרגיש קשה בגלל האופי של העניין. גם אם סתם נגרם אי צדק לאזרח וזה במשרד שלך אז אתה מרגיש רע מאוד, אז על אחת כמה וכמה כשמדובר בעניין מהסוג הזה. ההרגשה שלי הייתה של כאב עמוק וצער עמוק ומבוכה גדולה מאוד".

אולמרט גם שב וטען כי אינו מאמין שרייצ'ל ריסבי-רז גבתה את הכספים העודפים מיוזמתה. "אני לא מאמין שהיא עשתה משהו בכוונת מכוון. ודאי שהיא לא עשתה דבר...", אמר. "אולי נאמר לה לעשות?", העירה ראש הרכב השופטים, השופטת מוסיה ארד. "אני לא אמרתי לה", ענה אולמרט. על כך רמזה ארד כי אולי ראש הלשכה שולה זקן היא זו שנתנה לרייצ'ל את ההוראות. "לא היתה טענה ששולה נתנה הנחייה כזו מפי אף עד!", אמר בתגובה עורך דינה של זקן, מיכה פטמן.

אולמרט שב ואמר שהוא נרדף על ידי הפרקליטות. "יש פה מישהו שתפקידו להכפיש ולפגוע. הוא מבין את תפקידו אחרת. אבל מבחינת מה שאני מרגיש אני צריך לשבת פה, לשמוע את ההכפשות, להרכין את ראשי ולהגיד סליחה? על כל העשייה הזו? על כל המיליונים שאותם ארגונים מספרים שהם קיבלו? אז באתי לכאן להשמיע את זעקת הכאב שלי. אני מודה לכם על הסבלנות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ