ידו של בן 14 מסילוואן נשברה במעצר; שנתיים קודם לכן נעצר במיטתו באישון לילה

לטענת אביו של הנער, בנו הוכה על ידי השוטרים כל הדרך לתחנה. משטרת ירושלים: הנער לא התלונן על כאבים ביד

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ידו של א', נער בן 14 מסילוואן שנחשד ביידוי אבנים, נשברה במהלך המעצר המשטרתי. הנער נעצר ביום שישי בידי ארבעה שוטרים לבושים בגדים אזרחיים, בחנות המכולת של דודו, זמן קצר אחרי שנערים יידו אבנים לעבר כוח משטרתי לא הרחק משם. לדברי אביו, השוטרים השתמשו באלימות בזמן המעצר ולאחריו.

"השוטרים אמרו שהם זיהו אותו לפי החולצה, למרות שהוא היה בחנות בזמן יידוי האבנים", טען האב, "אחד השוטרים משך אותו בכוח ולקח אותו לרכב. ברכב שמו עליו אזיקים מאחורה. הוא אמר לשוטר ?תעשה טובה, תשים את האזיקים מקדימה', והשוטר לא הסכים וכל הדרך הורידו לו את הראש ונתנו לו מכות".

הנער, שנחקר בנוכחות אביו, זומן לתחנה ושוחרר למעצר בית בהוראת שופטת. לאחר שחרורו הוא נבדק בבית החולים הדסה הר הצופים, שם הוחלט לגבס את ידו בעקבות חשד לשבר בכף ידו. מלבד הפציעה בידו נחבל הנער באזור הצוואר.

אין זו הפעם הראשונה שא' נעצר. כשהיה בן 12 וחצי הוא נעצר בארבע לפנות בוקר בביתו בחשד ליידוי אבן אחת, שלא פגעה באיש. בשבוע שעבר, לפני המעצר האחרון, הגיש עו"ד שלמה לקר תביעת פיצויים מתוקנת נגד המשטרה בשל מעצרו הקודם. בתביעה טוען לקר כי לא' נגרמו נזקים נפשיים קשים בשל מעצר אלים מתוך מיטתו באישון ליל. על פי מסמכים רפואיים שהוגשו כחלק מהתביעה, הנער, שאובחן כסובל מתסמונת פוסט-טראומטית, סובל מסיוטים, הרטבות ונזקק לטיפול תרופתי פסיכיאטרי. "הוא חולם חלומות בלילה", סיפר אביו, "הוא אמר לי ?אבא, לא עשיתי שום דבר'. בדיוק הוא התחיל להתאושש, לחזור לעצמו, ופתאום החזירו את כל מה שהיה לו".

לאחר המעצר הראשון הוגשה תלונה למח"ש על אלימות מצד השוטרים, אך התיק נסגר. האגודה לזכויות האזרח הגישה בנובמבר 2010 ערר על ההחלטה, אך עד היום לא התקבלה תשובת מח"ש. לדברי עו"ד לקר, המשטרה בחרה להגיש כתב אישום נגד א' ביום האחרון לפני שהעבירה שביצע מתיישנת. "זה מאוד חריג להגיש כתב אישום על אבן אחת שלא פגעה באף אחד ונזרקה על ידי ילד בן 12 וחצי", אמר לקר.

בשנה האחרונה מתרחשת בסילוואן מה שנהוג לכנות "אינתיפאדת הילדים", במסגרתה כמעט מדי יום ישנם אירועים של ידויי אבנים לעבר כוחות הביטחון ורכבי מתנחלים. במאמציה של משטרת ירושלים לבלום את התופעה היא נוהגת לעצור ילדים וקטינים רבים. לפי נתוני משטרת ירושלים, ב-2010 נחקרו כ-1,200 ילדים בחשד ליידוי אבנים, 759 מהם נעצרו וב-226 מקרים הוגשו כתבי אישום.

לטענת האגודה לזכויות האזרח ותושבי הכפר, חלק מהמעצרים והחקירות נעשים בניגוד לחוק. חלק גדול מהמעצרים נעשה בשעות הלילה המאוחרות, וחלק מהחקירות נעשות ללא נוכחות של בן משפחה, כפי שדורש החוק. במשטרת ירושלים מכחישים את הטענות וטוענים כי המעצרים והחקירות כולן נעשים על פי הנהלים והחוק.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "הנער נעצר לאחר שיידה אבנים לעבר הכוחות. הוא הובא לתחנה והוריו זומנו למקום. בהוראת השופטת הוארך מעצרו לצורך החקירה. החקירה נערכה בנוכחות האב ולאחריה הוא שוחרר למעצר בית. בשום שלב, לא בפני השופטת ולא בחקירה עצמה, לא טען הנער על כאבים ביד או בכל מקום אחר". במשטרה גם הוסיפו כי לא התקבלה תלונה בנושא, אך הבהירו שהנושא ייבדק שוב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ