חרף עמדת בג"ץ: מודעה של אגד הבטיחה לאכוף את ההפרדה בקווים

במודעה שפורסמה במקומון חרדי נכתב כי פקח צמוד ידאג להפריד בין נשים לגברים. אגד מתנערת: "זה זיוף"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

חברת אגד פעלה לכאורה בניגוד לעמדת בג"ץ האוסרת להורות על הפרדה בין המינים בקווי אוטובוס ציבוריים. במודעה, הנושאת את לוגו החברה, שפורסמה בתחילת יוני במקומון חרדי באשדוד, תוארו הסדרי הפרדה בין המינים הנהוגים בקווי אגד הנוסעים לשכונות החרדיות בעיר, וזאת בסתירה ברורה לעמדת בג"ץ. אגד מתנערת מהמודעה: לטענתה, גורם כלשהו זייף אותה ואת לוגו החברה והתוכן לא משקף את מדיניותה. עם זאת, בחברה מתקשים לקבוע אם תוכן המודעה אינו אותנטי ואם לא התקיים בפועל פיקוח אסור על הפרדה בקוויה המיועדים לאוכלוסייה החרדית באשדוד.

הפרסום בחינמון החרדי "פותחים שבוע" ב-4 ביוני, לקראת חג השבועות, התייחס לשינויים הצפויים, לפני ואחרי החג, בלוחות הזמנים של הקווים הבין-עירוניים 450 ו-451, בין ירושלים לאשדוד. מדובר בקווים הנוסעים לשכונות חרדיות בשתי הערים, ולא עוברים בתחנות המרכזיות; הקווים ידועים כקווי מהדרין (אף שבאגד מתכחשים רשמית לקיומו של מושג כזה). במודעה נכתב, כי בערב החג האוטובוסים "ייצאו מכמה מוקדים, מתמלא ונוסע, עם שני אוטובוסים צמודים אחד למשפחות ואחד לגברים בלבד בליווי פקח צמוד במקום!!!", כך במקור. עוד נכתב, כי במוצאי החג יופעל מרחוב ירמיהו אוטובוס "לגברים בלבד".

בפסיקתו מינואר האחרון, בג"ץ לא אסר את ההפרדה בין המינים באוטובוסים ציבוריים, המתקיימת זה שנים בעשרות "קווי מהדרין" ציבוריים, אך התנה זאת בכך שההפרדה לא תיעשה בכפייה ולא בהוראה מגורם כלשהי. הפרדה אפשרית אם היא נעשית באופן וולונטרי בלבד, קבעו השופטים. לפי פסיקת ראש ההרכב, השופט אליקים רובינשטיין, "חברת תחבורה ציבורית (כמו כל אדם אחר) אינו רשאי לומר, לבקש או להורות לנשים היכן עליהן לשבת באוטובוס רק משום היותן נשים, או מה עליהן ללבוש, והן רשאיות לישב בכל מקום שתרצינה. הוא הדין גם לגברים, אלא שמטעמים שניתן בלא קושי לעמוד עליהם, התלונות כולן (שהובאו על ידי העותרים, בהם המרכז לפלורליזם יהודי ושורה של נשים פרטיות; י"א) מתייחסות ליחס פוגעני כלפי נשים. כשאני חוזר וקורא את השורות שהודגשו זה עתה אני תמה על עצמי, כיצד בישראל של שנת 2010 היה צורך לכתבן".

המודעה נושאת לוגו של אגד, אבל אין בה חותמת של אחד ממשרדי הפרסום שעמם עובדת החברה. אפשר שהיא פורסמה ביוזמה של "עסקני תחבורה" חרדים המתווכים בין אגד לקהילות החרדיות באשדוד, ואינם עובדים רשמיים של החברה. איש אינו טוען כי המידע שפורסם במודעה - ובראשם לוחות הזמנים והסדרי ההפרדה - אינו אותנטי והפיקו לא התקיים בפועל.

בתנועת "ישראל חופשית" סיפרו כי המחאה על הפרסום הגיעה בימים האחרונים דווקא מתוך הקהילה החרדית של אשדוד. מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית, תנועה המתנגדת לקיומם של קווי המהדרין, אמר כי "אנחנו רואים כיצד אגד ומשרד התחבורה, שמגבה את החברה, מנסים בכל דרך, כשרה ולא כשרה, לשתף פעולה עם העסקנים החרדים על מנת שלא לקיים את החלטת בג"ץ ובעצם להמשיך לקיים את אותם קווים שמפלים נשים. לא נעבור לסדר היום על הפרה של פסק דין, וזאת לא רק על מנת לשמר את אופיה הדמוקרטי של המדינה אלא גם במטרה לסייע לציבור שנפגע ישירות, כמו אותם תושבים חרדים שפנו אלינו".

מחברת אגד נמסר כי "הפרסום בעיתונות החרדית המקומית באשדוד הינו זיוף שנעשה שלא בידיעת אגד, תוך שימוש שלא כדין בלוגו האגודה. אגד מתכוון לנקוט את כל האמצעים שעומדים לרשותו כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד". דובר החברה רון רטנר הוסיף, כי "אגד פועלת אך ורק על פי הנחיות בג"ץ ומאפשרת לכל נוסע לבחור את מקום הישיבה שלו ללא אפליה על בסיס מגדרי. קבוצות אוכלוסיה המעוניינות לנסוע בנפרד עושות כן באופן וולונטרי ועל פי הנחיות בג"ץ לא ניתן למנוע זאת מהן".

עוד מסר הדובר ביחס לשני הקווים הבין עירוניים 450 ו-451, כי הקווים הסיעו גברים בלבד רק משום שלא היה ביקוש מצד נשים, ולא כהוראה של גורם כלשהו. "מדובר בקהילה חסידית, שבדומה למסע לאומן, רק הגברים נוסעים לעשות את חג השבועות אצל הרב בירושלים. לאגד אין עניין במינם של הנוסעים וכל רצוננו הוא להמשיך ולספק להם את השירות המיטבי", נמסר.

הרב אלישיב עבר צנתור בהצלחה

מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, צפוי להשתחרר לביתו בהמשך השבוע, לאחר צנתור שעבר שלשום בלילה בבית החולים שערי צדק בירושלים. הטיפול - לתיקון דליפה בכלי דם מרכזי בגופו של הרב בן 101 - ארך כשלוש שעות, והצוות הרפואי מסר כי הוא הסתיים בהצלחה. בזמן הטיפול נערכו תפילות לשלום הרב בקהילות חרדיות ברחבי העולם. רופאו של הרב אלישיב, ד"ר דניאל קלייר, כירורג כלי דם מקליבלנד קליניק, שהוטס במיוחד לישראל לשם ביצוע הטיפול, זכה אתמול לכבוד מלכים מחוץ לבית החולים. אתמול, בזמן שהפציינט התאושש מהפרוצדורה, קלייר התארח אצל נשיא המדינה שמעון פרס, ורב הכותל שמואל רבינוביץ' ליווה אותו בביקור ממלכתי בכותל המערבי.

יאיר אטינגר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ