נדחתה העתירה נגד מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בפרשת האזנות הסתר לחיים רמון

בג"ץ דחה את עתירת פרקליטות מחוז ת"א בעבר ובהווה שטענו כי לא ניתנה להן הזכות להתגונן בדו"ח שקבע כי הן נהגו ברשלנות ממשית

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

בג"ץ דחה הבוקר (חמישי) את עתירתן של פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד, ופרקליטת מחוז תל אביב המכהנת אריאלה סגל-אנטלר נגד מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שמצא פגמים בהתנהלותן בפרשת האזנות הסתר שערכה המשטרה בפרשת הנשיקה של חיים רמון.

הבוקר קבעו שופטי בג"ץ שאין מקום להתערב בדו"ח המבקר שציין כי נמצאו ליקויים משמעותיים וכשלים אישיים שהגיעו עד כדי "רשלנות ממשית" בטיפולן של השתיים בהאזנות הסתר בפרשת הנשיקה. בדו"ח שפירסם לפני שנה קבע לינדנשטראוס כי השתיים, יחד עם תנ"צ מירי גולן וסנ"צ ערן קמין, פעלו בניגוד לנוהל שמחייב את הפרקליט המטפל בתיק לדרוש דפי הפקה שמרכזים את תמצית תוצרי האזנות הסתר.

דוד וסגל אנטלר. בג"ץ קבע כי אין מקום להתערבות בדו"ח המבקר. תצלום: אוליבייה פיטוסי

עיקר ממצאי הביקורת נגעו לחובה שהיתה מונחת על שתי הפרקליטות הבכירות לבדוק אם היו האזנות סתר רלוונטיות להגנתו של רמון, כדי שיעמדו לרשות סנגוריו במשפט.

לדברי השופטת מרים נאור, "אמנם אין נוהל כתוב כזה, אולם יחד עם זה קיים נוהל משטרתי המחייב את גורמי החקירה במשטרה להעביר את דפי ההפקה לפרקליטות". בנוסף, הסתמכה ההחלטה על פסיקות בתי המשפט בנושא תוצרי האזנות סתר, המנחה את הפרקליטות לפקח ולבקר את עבודת הסיווג המשטרתי של האזנות הסתר.

כזכור, השר חיים רמון טען כי הוסתרו ממנו תוצרי האזנות סתר שערכה המשטרה בפרשת הנשיקה, מה שחיבל ביכולתו להתגונן במשפטו בו הואשם בביצוע מעשה מגונה.

בפרקליטות טענו מנגד כי הן לא קיבלו כל אינדיקציה מהמשטרה על השיחות שהועברו לרמון, אלא רק בדיעבד. בנוסף טענו דוד וסגל-אנטלר כי בכתיבת הדו"ח התבסס לינדנשטראוס על תרשומת עדות לקויה של סגל-אנטלר מאחר שהקלטת שבה נשמרה עדותה בפני המבקר, שיוצג על ידי עו"ד רנאטו יאראק ושירה לוריא חי-עם ממשרד מ. פירון ושות' - נמחקה. השתיים אף טענו כי "המבקר לא היה קשוב לשמוע את טענותיהן בפניו, וכי לא השתחרר מהקונספציה ביחס לאחריותן גם כשהוצגו לו עובדות אחרות".

השופטת נאור קבעה היום כי "אני מקווה שהעותרות ישכילו לראות פרשה זו בפרופורציה. זכויותיהן עומדות להן. עם זאת, אין פירוש הדבר כי אסור היה למבקר לקבוע את אשר קבע או כי יש הצדקה להתערבות בג"ץ בעניינן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ