בג"ץ הכיר בנישואי זוגות בחו"ל על ידי מיופי כוח

14 זוגות נרשמו לנישואין באל סלוודור, שבה ניתן להתחתן בפני פקיד הרישום בידי שליחים מבלי להיות נוכח בטקס

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בצעד תקדימי הפותח פתח נוסף בפני ישראלים למסד את קשריהם בהליך אזרחי, בית המשפט העליון הורה השבוע למשרד הפנים להכיר בנישואיהם של 14 זוגות שהתחתנו בחו"ל על ידי מיופי כוח. הם נרשמו לנישואין באל-סלוודור, מדינה בה ניתן להתחתן בפני פקיד הרישום בידי שליחים מבלי להיות נוכח בטקס עצמו, ולמעשה מבלי שהחתן והכלה נדרשים לצאת את גבולות ארצם.

השופטת איילה פרוקצ'יה, באחד מפסקי הדין האחרונים שלה כשופטת העליון, קיבלה את עתירת הזוגות שאותה הגישו לפני שבע שנים לאחר שנישאו באל סלוודור ולא הוכרו במרשם האוכלוסין בארץ. מדובר לרוב באזרחים ישראלים שנישאו למהגרי עבודה או תיירים, וחששו לצאת מהארץ ובכך להסתכן באובדן אשרות השהייה שלהם או בחסימת כניסתם עם שובם.

אל סלוודור שבאמריקה הלטינית מאפשרת הליך יוצא דופן, ושנוי במחלוקת, של נישואים על ידי מיופי כוח. כל 14 הזוגות פנו להליך הזה לפני מספר שנים באמצעות עו"ד גרסיאלה מוסיו, ישראלית המטפלת בנישואים אזרחיים בחו"ל, ובסופו של דבר גם היתה אחת מבאי כוחם בעתירה לבג"ץ. העתירה הוגשה לאחר שמשרד הפנים סירב להכיר בתעודות הנישואים שהזוגות הציגו לו, ובית המשפט דן בה יחד עם עתירה דומה של עו"ד מאיר סרגובי, המטפל אף הוא בנישואים אזרחיים בחו"ל.

בהתאם לחוק באל סלוודור, כל אחד מבני הזוג שפנו למוסיו נדרש לספק שורה של מסמכים, ובהם תעודת לידה ואישור רשמי של מדינתו כי הוא פנוי. ככלל, מסמכים כאלה נשלחים בדואר לעורכי דין באל-סלוודור, ואלה שוכרים עבור כל זוג ארבעה שליחים: שני מיופי כוח - ש"מתחתנים" בשם שני בני הזוג בפני פקיד רישום או בפני ראש עיר ? וכן שני עדים הנוכחים בטקס. לדברי מוסיו, כל ההליך נמשך חודשיים-שלושה עד שתעודת הנישואים הרשמית נשלחת לישראל בדואר.

השופטת פרוקצ'יה כתבה כי "נישואין באמצעות מיופי כוח, ובמיוחד מיופי כוח לשני בני הזוג הנעדרים מהטקס, עלולים לכרוך עמם חשש למעשי הערמה וחוסר הגינות". ואולם, "במקומות שונים בעולם מוכרים נישואין באמצעות מיופי כוח כתקפים על פי הדין. גם בישראל נישואין כאלה לא נפסלו בעבר כמנוגדים לתקנת הציבור, כל עוד הם מוכרים על פי דין מקום הטקס".

השופטת דחתה טענות שהעלתה המדינה במהלך הדיונים, כי הסיבה לחוסר ההכרה במסמכי הנישואים היו פגמים ביחס לאמיתותם. "לא הונח בסיס ראייתי, ולו לכאורה, לטענה כאילו התעודות וההודעות שהוגשו לפקיד הרישום נגועות בכזב או באי-אמת", כתבה. היא הוסיפה, כי שאלת התוקף המשפטי של נישואים כאלה היא "מורכבת", אבל בית המשפט פטור מלדון בכך "שהרי, ענייננו כאן ברישום מינהלי של הנישואין, אשר אינו אמור להוות אף ראייה לכאורה לתוקפם של הנישואין על פי הדין המהותי". לדבריה, כל עוד לא נמצאו פגמים המעוררים חשד כי מסמכי הנישואין מזויפים, "במישור הרישום המינהלי, פקיד הרישום חייב לרשום נישואין".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב הרפורמי עו"ד אורי רגב אמר, כי זהו "פסק דין היסטורי. עו"ד דניאל קורנבליט, עורך הדין שהוביל את התיק בשם העותרים, אמר כי "לפסק הדין יש רמה טכנית מינהלית, אבל גם רמה מהותית. הוא פותח צוהר לרבבות אנשים שעד היום היו צריכים לעשות מאמצים רבים כדי שזכותם הבסיסית להינשא תקוים. היום הדלת פתוחה בפניהם. היום זה אולי עולה קצת כסף, אבל לזוגות מסוימים זה מתאים יותר מאשר נישואי קפריסין. זו בהחלט קפיצת מדרגה בדרך לנישואים אזרחיים בישראל". לדברי עו"ד מוסיו, "במשך שבע שנים האנשים האלו סבלו מפני שלא נרשמו כנשואים במשרד הפנים. חלקם קיבלו מעמד של ידועים בציבור, והרשויות נמנעו מלגרש אותם. היום האנשים האלה נשואים כדת וכדין".

פנחס קוסאייב, אחד העותרים בתיק, נישא בנישואי אל סלוודור לאשה רוסייה לא יהודייה, ולמיטב זכרונו שילם אז כ-4,000 דולר לעורכת הדין כדי שתסדיר עבורם את נישואיהם על ידי שליח. הוא לא שמע על פסק הדין עד לפניית "הארץ" בעניין. לזוג אין ילדים, והאשה מנסה זה שנים לקבל הכרה בנישואיה לישראלי, בין השאר על ידי העתירה לבג"ץ ועל ידי בקשות שונות למשרד הפנים. לדברי קוסאייב, בשנים שעברו מאז הוגשה העתירה אשתו חלתה בסרטן ונזקקה לטיפולים יקרים ששולמו באופן פרטי, ועברה את הגיל המקסימלי שבו המדינה משתתפת במימון טיפולים לבעיות הפוריות שלה. "כמובן שההחלטה משמחת אותי, אבל אחרי עשר שנים של מאבק אני כבר מיואש וכועס מאוד. ים של כסף הוצאתי על זה, לרופאים ולעורכי דין, ועד היום כלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ