תומר זרחין

בעקבות כמה מינויים שנערכו באחרונה בוועדה לבחירת שופטים, אשר עוררו ביקורת מצד חברים בה, הוחלט בישיבת הוועדה ביום שישי האחרון להקים ועדת משנה שתגבש כללים של מותר ואסור ביחס למועמדים בעלי זיקה ישירה או עקיפה לחברי הוועדה. כמו כן, בחרה הוועדה 22 שופטים חדשים לבתי משפט השלום והמחוזי ולבתי הדין לעבודה.

הדרישה לקביעת כללים מוגדרים למניעת ניגוד עניינים עלתה באחרונה שוב, בעקבות מינויו של גיא היימן, עוזרו המשפטי של השופט אדמונד לוי, לשופט שלום. זאת אף כי המכון להשתלמות שופטים - שעורך מבדקי מיון למועמדים לשיפוט - קבע כי היימן עדיין לא בשל להתמנות לתפקיד. למינויו של היימן קדם מינויה של העוזרת המשפטית של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, דנה כהן-לקח, לתפקיד רשמת בית המשפט העליון.

שני המינויים בשנה האחרונה עוררו תרעומת בקרב חברים בוועדה שטענו כי שופטי בית המשפט העליון "מסדרים ג'ובים" לעוזריהם ולוקחים חלק פעיל בבחירתם. בוועדה לקביעת כללי ניגוד עניינים חברים שלושה מחברי הוועדה למינוי שופטים: שופט העליון אשר גרוניס, נציג לשכת עורכי הדין עו"ד פיני מרינסקי וח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו).

בתוך כך, בין השופטים החדשים שנבחרו ביום שישי האחרון גם עו"ד דניאל בן טולילה, שנבחר לכהן כשופט בבית משפט השלום בדרום. בן טולילה הוא חתנו של השר לבטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ.בתגובה לפניית "הארץ", הכחיש בתוקף דוברו של אהרונוביץ, ירון זמיר, כל מעורבות שהיא של השר בהליך הבחירה של חתנו.

לקראת הדיון ביום שישי נשלחו לחברי הוועדה הסתייגויות של גורמים שונים בימין נגד שתיים מהמועמדות, שבסופו של דבר גם לא נבחרו. האחת, שופטת הנוער דנה מרשק-מרום, שהיתה מועמדת לקידום לבית המשפט המחוזי, והשנייה עו"ד רבקה גלאט, שעמדה בעבר בראש התביעה המשטרתית במחוז ש"י. חלק מההסתייגויות הגיעו ישירות לחבר הוועדה ח"כ אורי אריאל, שפרסם באתר האינטרנט שלו את שמות כל המועמדים לשיפוט וקרא לציבור להביע הסתייגויות.

בין המסתייגים מקידומה של מרשק-מרום גם ארגון הימין, הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שקבל על התנהלותה בתיקים שנגעו למעצר בני נוער בתקופת ההתנתקות. לטענת הפורום מרשק הכריעה באופן גורף כלפי עצורים שונים, באמצעות "השוואה גורפת לעצורים אחרים מבלי לתת להם את יומם בבית המשפט". כמו כן, ציין הפורום כסיבה שלא לקדם את מרשק את העובדה כי היא בוגרת תוכנית המשפטנים של הקרן החדשה לישראל. השגות נוספות הועלו ביחס למועמדות עו"ד גלאט, שאנשי ימין הפגינו בעבר מחוץ לביתה בירושלים, בעקבות החלטות שנתפסו כמחמירות עם ציבור המתנחלים.

בין השופטים החדשים שנבחרו לתפקיד גם השופטת לאה גליקסמן-כוכבי שנבחרה לבית הדין הארצי לעבודה, עאטף עיילבוני שנבחר לשופט מחוזי בנצרת, רבקה פוקס למחוזי בחיפה, אלי בכר למחוזי בתל אביב ואלון אינפלד למחוזי בבאר שבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ