מערכת בתי המשפט כשלה באיתור הפיגורים של השופט שהתאבד

אליעזר גולדברג קבע בבירור שערך על נסיבות התאבדותו של מוריס בן עטר כי המערכת איחרה באיתור הפיגורים הרבים שצבר

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מערכת בתי המשפט כשלה כשל ניהולי באיחור הרב בו עמדה על היקף הפיגורים הגדול של השופט המנוח מוריס בן עטר, כך קבע נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג בבירור מיוחד שערך בנוגע לנסיבות שהביאו להתאבדותו של בן עטר.

גולדברג קבע כי לא נמצאה כל התנהגות בלתי ראויה מצידם של מנהל בתי המשפט, השופט משה גל ומצידה של נשיאת בית המשפט השלום בירושלים, השופטת שולמית דותן בכל הנוגע להתנהלות מול בן עטר.

מהדו"ח שהגיש גולדברג עולה כי השניים קיימו שתי פגישות עם בן עטר בעקבות פיגורים מצטברים לאורך תקופה בכתיבת פסקי דין, ולאחר שלא עזרו כל המאמצים לחיסול הפיגורים - לא נותר להם אלא להציע לבן עטר לפרוש מתפקידו.

השופט בן עטר. הצעת הפרישה לא חרגה מהנורמות, קבע גולדברג. תצלום: מוטי קמחי

"ההצעה למנוח לשקול פרישה מכס השיפוט באה בעקבות מדיניות הנוהגת זה כשנתיים ושהופעלה גם כלפי שופטים נוספים שצברו פיגורים רבים", כתב גולדברג והוסיף כי "אכן, מדובר בצעדים משמעותיים ביותר הננקטים כלפי שופט, אולם הם טבועים בחובתה של המערכת לעמוד על כך שכל שופט ימלא את חובותיו כלפי ציבור המתדיינים".

לדברי גולדברג, "אין לדרוש מהמערכת להשלים עם המצב, ואין לראות את ההצעות שהועלו בפני בן עטר ובפני שופטים אחרים במצבים דומים כחורגות מהסביר".

עם זאת, ביקר גולדברג את מערכת בתי המשפט על כך שלא השכילה לבנות מנגנון שיאפשר לה בכל זמן נתון לדעת את היקפם האמיתי של הפיגורים אצל כל שופט, למרות שברור כי ככל שבעיית הפיגורים אצל שופט מאותרת מוקדם יותר כך הסיכוי שימצא לה פתרון גדול יותר.

גולדברג ציין כי המערכת נחשפה לראשונה להיקף הפיגורים הגדול של בן עטר רק במאי 2009 עם כניסתה של הנשיאה דותן לתפקידה, ואז נחשף כי כמות התיקים בפיגור הממתינים לפסק דינו של בן עטר מגיעה ל-40.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ