הישראלי שגנב פריטים מאושוויץ - בכיר בעיריית הרצליה

מוטי פוסלושני הגיש את התפטרותו מתפקידו כסמנכ"ל ומנהל אגף בעירייה. בת זוגו דומיניק: "שגינו, לא רצינו לפגוע בקדושת המקום"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מוטי פוסלושני, בכיר בעיריית הרצליה, הוא הישראלי שגנב פריטים היסטוריים ממחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. בני הזוג מוטי ודומיניק פוסלושני, שניהם ממשפחות של ניצולי שואה, נתפסו בפולין כשבאמתחתם פריטים ממחנה ההשמדה.

"שגינו, זה באמת היה שיקול דעת מוטעה. אין מה להגיד, אני מודה ומתוודה. אבל לא חשבנו שנייה אחת שהדבר אסור ועל ההשלכות, אחרת לא היינו עושים (את זה) ולא היינו רוצים לפגוע בקדושה של המקום", אומרת דומיניק פוסלושני, ששוהה כעת בצרפת אצל הוריה.

הבוקר כינס מוטי פוסלושני, סמנכ"ל בעיריה ומנהל אגף שאיפ"ה (שיפור פיקוח ואיכות הסביבה) העירוני, את עובדיו וסיפר להם על מה שאירע. זאת, לאחר שהגיש מכתב התפטרות לראש עיריית הרצליה, יעל גרמן.

"בתמימות דעת אמרתי לשומר שגילה שיש ברשותנו כלי מתכתי, 'אלה דברים שהבאתי מבירקנאו'", מגוללת דומיניק את שהתרחש. "מפה התחיל סיפור קפקאי, שיצא מכל פרופורציה עד שבעלי נאלץ להתפטר מעבודתו. הוא בן של ניצולי שואה - אבא שלו היה שנתיים וחצי באושוויץ ואמא שלו גם. בבירקנאו סבי ודודיי שוכבים, הם נספו בשואה. יש לנו המון המון כבוד למקום הזה, ומה שקרה זה שהיו באיזה מקום חפצים על הרצפה, חלקי מתכת וסכינים - והרמנו את זה. החפצים האלה סימנו מעין קשר אל העבר. זה שהפכו אותנו לפושעים זה סיפור אחר, אבל זו האמת הפשוטה, הנאיבית, שסיבכה אותנו".

פוסלושני מפריכה את תדמית ה"ישראלי המכוער" שמלווה את פרסומי הפרשה. "לא חשבתי על זה", היא טוענת. "המקום הזה הוא חלק ממני. איך אני יכולה לשדוד מסבי? זה לא מתקבל על הדעת. לא ראינו את עצמנו כישראלי המכוער ועד היום אני לא רואה את עצמנו כישראלי המכוער".

שנתיים מאסר על תנאי וקנס

בעיריית הרצליה קיבלו בתדהמה את הבשורה שפוסלושני, ששימש בתפקידו הבכיר בהצלחה מרובה, קשור למקרה. "הוא אמר שהוא שגה. אני לא יודע מה עובר על בן אדם שגונב מאושוויץ. זה הזוי לחלוטין", אמר גורם בעיריית הרצליה. "זה מאוד עצוב, גם עבורו, גם עבור המשפחה שלו, וגם עבור העירייה. זה לא נתפס".

מעיריית הרצליה נמסר כי הם מכבדים את החלטתו של פוסלושני ומקבלים את התפטרותו.

מוטי ודומיניק פוסלושני חזרו ארצה לאחר ששהו בליל שבת בתא המעצר הפולני. בית המשפט בפולין הטיל על השניים עונש של שנתיים מאסר על תנאי וקנס כספי, שהועבר, כך על פי התובע במשפט, לטובת שימור המוצגים במחנה.

בני הזוג נעצרו בשבת בנמל התעופה בקראקוב כשבאמתחתם חפצים מהמחנה. לאחר שבדיקת ביטחון שגרתית מצאה במטען היד שלהם כמה חפצים שנאספו על ידם יום קודם לכן בשטח פתוח באושוויץ. השניים הועברו בליווי משטרתי לאושוויץ, שם הם הצביעו על המקום שבו אחסנו הנאצים חפצים אישיים של באי המחנה, וכונה בפי האסירים "קנדה". בני הזוג לקחו משם כפיות, מספריים, סכינים ופקקי חרסינה שמצאו פזורים בשטח. הם הורשעו במשפט בזק בנטילה ללא רשות של חפצים בעלי ערך תרבותי מיוחד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ