טרם הוחלט אם לחקור רבנים שאסרו למכור לערבים

יותר מחצי שנה חלפה מאז הודיע היועץ המשפטי וינשטיין כי במשרדו בוחנים אם ישנם היבטים פליליים ב"מכתב הרבנים" שקרא לא למכור דירות לזרים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין טרם הכריע בשאלה אם לפתוח בחקירה פלילית נגד רבני הערים, שקראו לא להשכיר דירות למי שאינו יהודי, למרות שחלפה חצי שנה מאז שהודיע על בחינת העניין. אתמול נמסר בשמו של וינשטיין ל"הארץ", כי היועמ"ש העביר את בדיקת הנושא לגורמים הרלוונטיים במשרד וכי הבדיקה טרם הסתיימה.

בדצמבר שנה שעברה עורר מכתב הרבנים סערה גדולה. במכתב קראה קבוצת רבני ערים, ובראשם הרב שמואל אליהו מצפת, שלא להשכיר דירות למי שאינו יהודי. הרבנים כתבו כי חל איסור הלכתי חמור להשכיר דירות לזרים וכי המשכיר דירה למי שאינו יהודי עשוי להיות חייב בנידוי. "חובה על שכניו ומכריו של המוכר או המשכיר להזהירו, להתרחק ממנו ולמנוע סחר איתו ולא להעלותו לתורה עד שיחזור בו", כתבו הרבנים.

בעקבות קריאות הרבנים, נשלחו לווינשטיין פניות מגורמים שונים, שביקשו שיפתח בחקירה פלילית נגד הרבנים וימצה אתם את הדין. בין השאר שלחו לו פעילי ציבור, אנשי רוח ואקדמיה, ובהם הפרופסורים ירון אזרחי ויוסף אגסי וכן ספי רכלבסקי, שולמית אלוני, יהושע סובול ויורם קניוק, דרישה דחופה לפעול נגד הרבנים שחתמו על המכתב.

הקבוצה דרשה מווינשטיין להשעות מיד את כל הרבנים עובדי הציבור שחתמו על המכתב, "שרומס ברגל גסה את הבטחות הכרזת העצמאות שעליהן כוננה ישראל; הופך את היהדות לגזענות; ומפר בריש גלי את החוק הפלילי האוסר הסתה לגזענות".

כמה ימים אחר כך, פורסמה תגובה מלשכתו של וינשטיין לאחד מהפונים הרבים, ח"כ אילן גילאון (ממר"צ). בתגובה נכתב כי "היועץ המשפטי לממשלה סבור כי על פני הדברים, האמירות המיוחסות לרבנים מעוררות בעייתיות רבה במספר היבטים, ועל פניו - לפחות בכל הנוגע לנושאי תפקיד ציבורי - אינן עולות בקנה אחד עם התנהלות ציבורית ראויה".

יחד עם זה נמסר כי "ההיבט המשפטי של הסוגיה מורכב יותר, והיועץ המשפטי לממשלה הנחה את הגורמים הרלוונטיים במשרדנו לבחון קיומם של היבטים פליליים ומשמעתיים העולים לכאורה מן האמירות המיוחסות לרבנים, וזאת במהירות המתבקשת".

וינשטיין מרבה לדבר, מאז שנכנס לתפקידו, על הנזק החמור שנעשה לשלטון החוק בסחבת של הליכים פליליים, שנמשכים זמן רב מדי וגם פוגעים באמון הציבור במערכת המשפט.

לפני שכתב לח"כ גילאון, פנה "הארץ" לווינשטיין ושאל, באמצעות דוברות משרד המשפטים, אם הוא מתכוון להביע עמדה בעניין מכתב הרבנים או אם יורה על פתיחה בחקירה פלילית נגדם. אז נמסר בתגובה כי "פניות בנושא זה התקבלו במשרדנו, הועברו להתייחסות גורמי המקצוע הרלוונטיים ויטופלו בדחיפות המתבקשת".

הסופר יורם קניוק, מחותמי המכתב שנשלח לווינשטיין בדצמבר בשנה שעברה, אמר אתמול "אם לווינשטיין היה אכפת מהנושא, הוא היה פועל". לדברי קניוק, "העובדה שאי אפשר להתווכח איתה היא שיש יועץ משפטי לממשלה, יש פרקליט מדינה ויש שר משפטים, ואף אחד לא עושה שום דבר. אין דין ואין דיין, ורק ברבנים ובציבור המתפרעים אף אחד לא מוכן לגעת. הם מעל החוק".

על "מכתב הרבנים" חתמו רבה הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו ו-17 רבנים נוספים, בסוף 2010. הם קראו שלא למכור או להשכיר דירה או חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. לאחר מכן הצטרפו רבנים נוספים לקריאה. בפסק ההלכה, שכונה "מכתב הרבנים", מוסבר כי "דרך חייהם שונה מן היהודים, ומהם יש שצוררים לנו ויורדים לחיינו עד כדי סכנת נפשות". אחד הרבנים שחתמו על גילוי הדעת, הרב יוסף דוד דרוקמן מקרית מוצקין, הסביר אז ל"הארץ" מדוע הצטרף ליוזמה: "יש לך כאן במדינה ערים ועיירות שנכבשו בדם של חיילים והיום ללא לחיצה על ההדק הערבים משתלטים, בגלל יהודים שמתפתים בכסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ