8 חודשי מאסר לתושב מג'דל שמס שתקף חיילים באירועי יום הנכסה

הנאשם יידה אבנים על חיילים שהדפו מסתננים סורים. השופטת: על מעשים דומים בסוריה, עונשו היה חמור בהרבה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

תושב מג'דל שמס בן 37 נידון היום (רביעי) לשמונה חודשי מאסר בגין תקיפת חיילי צה"ל באירועי יום הנכסה בחודש יוני. הנאשם, נאסר שאער, הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תקיפת עובד ציבור בנסיבות מחמירות והתפרעות, עקב יידוי אבנים לעבר החיילים - שניסו להדוף מפגינים שחצו את הגבול מסוריה. על הנאשם נגזרו גם מאסר על תנאי לתקופות של 12 ו-6 חודשים בהתאם לסוגי העבירות, וקנס בסך 2,500 שקלים.

"נקל לשער מה היה עונשם של אותם אזרחים סורים שצבאו על גדר המערכת, אילו עשו הם כלפי כוחות הביטחון הסוריים מעשים כדוגמת מעשיהם של הנאשם וחבריו. מדינת ישראל אינה נוטלת דוגמא מתגובתם העונשית של השלטונות בסוריה, ושופטיה מקפידים תמיד על ענישה שקולה, מאוזנת ואנושית המתחשבת בנסיבותיו המיוחדות של כל מקרה ושל כל נאשם, ואולם אין בכך כדי ללמד - כפי שאולי סברו הנאשם וחבריו בטעות - כי מוכנה היא לספוג התנהגות מעין זו בלא תגובה הולמת", כתבה סגנית נשיא בית משפט השלום בנצרת, השופטת לילי יונג גפר, בגזר הדין.

ההסתערות על הגדרות ביום הנכסה. תצלום: ירון קמינסקי

הנאשם מתגורר בבית פרטי סמוך לגדר המערכת ומול "גבעת הצעקות". ב-5 ביוני, יום השנה למלחמת ששת הימים, צוין יום הנכסה על ידי מאות אזרחים סורים שביקשו לעבור את גדר הגבול. על רקע אירועי יום הנכבה, 3 שבועות לפני כן, ומחשש להסתננות חוזרת של מפגינים סורים לתחומי מדינת ישראל, נערכו כוחות הביטחון לאורך גדר המערכת במג'דל שמס, והאזור הוכרז שטח צבאי סגור.

במהלך היום התקהלו מפגינים סורים רבים לאורך הגדר ובמקביל, התקהלו גם מפגינים תושבי ישראל במג'דל שמס, סמוך לגדר המערכת. סמוך לשעה 19:00 ירו שוטרים רימוני גז על מנת לפזר את המפגינים הסורים, ובתגובה החלו המפגינים מהצד הישראלי ליידות אבנים, בלוקים, מוטות ברזל ובקבוקים לעבר חיילי צה"ל ושוטרים. על פי כתב האישום, הנאשם נטל חלק בהתפרעות זו ויידה אבנים אל עבר חיילים ובמהלכה, נפצע שוטר מאבן שפגעה בראשו והוא נזקק לטיפול רפואי.

השופטת יונג גפר ציינה כי "מחד מדובר באדם נורמטיבי, שלא הסתבך מעולם בעבירה קלה כחמורה, אשר הודה במיוחס לו מיד עם תחילת חקירתו ואף מיד בפתח משפטו והביע חרטה על מעשיו". עם זאת, ציינה השופטת, כי "ניצבים אנו בפני מצב דברים מיוחד וחריג בחומרתו. מדינת ישראל מוקפת במדינות אויב מיום הקמתה, ונאלצת להיאבק יום יום ושעה שעה על עצם קיומה ועל שמירת גבולותיה ובטחון אזרחיה. כוחות הביטחון עושים ימים כלילות בפעולות סיכול, אבטחה ותגובה לפעילות עויינת, ובכך מאפשרים לתושבי המדינה לחיות את חייהם ככל האפשר בשלווה ובביטחון, כפי שחיים תושבי מדינות אחרות בעולם. התנכלות למדינה, אזרחיה וגבולותיה הם, איפוא, נתון שעמו חיה המדינה דרך קבע, ותפקידם של כוחות הביטחון להתמודד עמה".

ידוי אבנים על חיילי צה"ל ביום הנכסה. תצלום: ירון קמינסקי

השופטת הוסיפה כי "התנכלות ואלימות כלפי כוחות הביטחון מתוך תחומי המדינה הינה תופעה בלתי נסבלת, שיש בה מעבר לחומרה הרבה שבעצם הפגיעה באנשי כוחות הביטחון, משום אלמנט של פגיעה בביטחון המדינה עצמה. במיוחד חמורים הדברים כאשר פגיעה זו נעשית תוך כדי פעילות הגנה אינטנסיבית על גבולות המדינה, ובפועל, תוך סיוע לאותם אזרחי מדינת אוייב הדורשים את רעתה של המדינה ומבקשים את נפשה".

השופטת ציינה עוד כי "התייחסות סלחנית לתופעות מן הסוג שהודגם באירועים נשוא תיק זה, ואשר בהם נטל הנאשם חלק פעיל, אינה באה בחשבון בשום פנים ואופן, אם חפצי חיים אנו. על כל תושב ואזרח של מדינת ישראל לדעת, כפי שיודע כל תושב ואזרח של כל מדינה מתוקנת בעולם, כי מעשי אלימות כלפי אנשי כוחות הביטחון של המדינה, ובמיוחד תוך כדי פעילותם, תוך הפרעה ופגיעה בפעילותם וסיוע לכוחות עויינים לא יתקבלו בהבנה כלשהי, וייענו בענישה ממשית ומחמירה, תוך העדפת האינטרס הציבורי, גם כאשר מדובר באנשים נטולי עבר פלילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ