בית המשפט העליון אישר את הנוהל לגירוש עובדים זרים שצדו בעלי חיים שלא כחוק

העונש לאזרח ישראלי בגין ציד הוא קנס כספי בלבד

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

בית המשפט העליון קבע כי ניתן לגרש מהארץ עובדים זרים החשודים בביצוע עבירות ציד. ההחלטה נותנת תוקף למדיניות רשות הטבע והגנים ונועדה בעיקרה להרתיע עובדים מתאילנד, שהציד השיטתי שהם מנהלים הפך לאחד האיומים החמורים ביותר על חיות הבר בישראל. העונש לישראלי שמואשם בעבירה זו, לעומת זאת, הוא לרוב קנס כספי בלבד.

הרכב של שלושה שופטים, בראשות השופט אליעזר ריבלין, דחה את הערעור שהגישו ארבעה עובדים תאילנדים, שגורשו מישראל לאחר שהודו בציד חמש חוגלות - ציפורים שנאסר לצוד. בסוף 2009 ערכו פקחי רשות הטבע והגנים חיפוש במשתלה באזור אשקלון בה הועסקו העובדים, ומצאו במגוריהם נוצות של הציפורים. בעקבות המקרה, המליצה רשות הטבע והגנים למשרד הפנים לבטל את אשרת השהייה של העובדים בישראל, ולגרשם על בסיס נוהל משותף של שני הגופים. בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את הערעור שהגישו העובדים. בפברואר 2010 עזבו העובדים את הארץ, אך הגישו עתירה לבית המשפט העליון נגד גירושם.

בערעור טענו ארבעת העובדים שהנוהל שהופעל נגדם אינו שוויוני - הוא מחיל דין שונה על עובדים זרים ולכן פוגע בחופש העיסוק שלהם. כמו כן, הם טענו שהיו פגמים ביישום הנוהל בעניינם, ובין השאר לא הוזהרו לפני שהודו במעשיהם.

השופטים דחו טענות אלו והסבירו שמטרת הנוהל היא לתת פתרון בין משרדי לפעילות עבריינית הגורמת לפגיעה בערכי טבע. הם ציינו בהחלטתם שלשר הפנים יש שיקול דעת רחב בעת קבלת החלטה על ביטול אשרות שהייה - בית המשפט המחוזי לא מצא עילה להתערב בשיקול דעת זה, וגם הם לא רואים לנכון להתערב. השופטים אף טענו שהעובדות לא תומכות בטענות העובדים על פגמים בחקירתם. "אכן הסנקציה שננקטה נגד המערערים אינה קלה, אך גם העבירות שבוצעו אינן קלות והן בוצעו במודע", כתבו.

עורך הדין אילון עישר, שייצג את העובדים התאילנדים, אמר אתמול בתגובה כי "למרבה הצער בית המשפט לא ירד לעומקן של טענות העובדים והנציח מצב שבו הונחתה עליהם מכה כלכלית קשה, תוך רמיסת זכויותיהם. תוצאת ההחלטה היא שרשות הטבע והגנים רשאית לפעול בכל דרך כדי לגרש עובד החשוד בעבירות פעוטות של פגיעה בחיות בר".

בעיית הציד הבלתי חוקי של עובדים מתאילנד החלה באמצע שנות ה-90 אז התברר שהעובדים משתמשים במגוון מלכודות ללכידת מינים רבים של חיות בר. רשות הטבע והגנים נקטה תחילה מדיניות של הסברה לעובדים הזרים, ואילו בשנים האחרונות עברה למדיניות ההרתעה. הרשות הביאה מדי שנה לגירושם של עשרות עובדים, אך עד מהרה ירד מספר המגורשים לפחות מחמישה עובדים בשנה. לטענת גורם ברשות, הציד נמשך עדיין בהיקף רחב והירידה במספר המגורשים מעידה בעיקר על אכיפה לא מספקת של החוק.

ברשות האוכלוסין במשרד הפנים הבהירו אתמול שהמדינה מפעילה נוהל של ביטול אשרת שהייה והרחקת עובדים זרים במגוון עבירות שאינן מוגדרות כפליליות חמורות, מאחר שהיא מעדיפה ביצוע הליך מנהלי זה על פני ביצוע הליכים פליליים ממושכים ויקרים בבתי משפט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ