נדחה ערעור הלוחמים נגד הסרט ג'נין ג'נין ומוחמד בכרי

ביהמ"ש העליון קבע כי למרות שבסרט אמירות שקריות הפוגעות בתדמית המדינה והחיילים, אין בו משום הוצאת לשון הרע

תומר זרחין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

בית המשפט העליון דחה היום (רביעי) את הערעור שהגישו לוחמים שנפגעו לטענתם מהסרט ג'נין ג'נין שיצר מוחמד בכרי ותבעו פיצוי כספי של 2.5 מיליון שקל. הרכב שלושת השופטים אישר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי אשר קבע כי למרות שבסרט יש התבטאויות מקוממות הרי שאין מדובר בלשון הרע.

בפסק הדין הסביר השופט יורם דנציגר כי על אף הסכמתו עם הקביעה כי הסרט פוגע פגיעה עמוקה וממשית ברגשות חוגים רחבים בציבור כולו, לרבות חיילי צה"ל שלחמו בג'נין הרי ש"פגיעה ברגשות כשלעצמה אינה אסורה מכוח חוק איסור לשון הרע".

בכרי באחד הדיונים במשפט. "פגיעה ברגשות לא מהווה לשון הרע, נקבע" תצלום: תומר אפלבאום

לדברי דנציגר, "אף אם הסרט פוגע בתדמית מדינת ישראל ובשמם הטוב של צה"ל ושל קבוצת חיילי צה"ל שלחמו בג'נין כקבוצה, אין משמעות הדבר כי הצופה הסביר בישראל יזהה את הדברים עם חייל פלוני או אלמוני הנמנה על הלוחמים. בהעדר זיהוי כאמור, אין מדובר בהוצאת לשון הרע ואין גם פגיעה בשם הטוב של החייל הספציפי", נימק השופט את דחיית הערעור.

השופט יצחק עמית קבע גם הוא כי "האמירות השקריות בסרט אינן כלליות אלא קונקרטיות" אך הדגיש כי "האמירות בסרט אינן מתייחסות ספציפית לחייל זה או אחר, אף לא ליחידה זו או אחרת בצה"ל, אלא לקבוצה רחבה דיה כדי להיתפס בציבור כקבוצה שאינה מוגדרת או מסוימת או מזוהה עם הפרטים המרכיבים אותה. כך נתפסים הדברים בקרב הציבור, וכך נתפסו גם בבית משפט", ועל כן יש לדבריו לדחות את הערעור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ