עזרא נאווי, ישראלי שהורשע בבעילת קטין, במוקד סערת בחירות באירלנד

גילויים חדשים על יחסיו של הסנאטור דייוויד נוריס עם פעיל זכויות האדם הישראלי עזרא נאווי מאיימים לסכל את שאיפות הפוליטיקאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רבים באירלנד ידעו ששני הגברים היו בעבר בני זוג ולאחר מכן נותרו חברים טובים - אולם כעת גילויים חדשים על יחסיו של הסנאטור דייוויד נוריס עם פעיל זכויות האדם הישראלי הוותיק עזרא נאווי מאיימים לסכל את שאיפותיו של הפוליטיקאי האירי הפופולרי להתמודד לנשיאות. הגילויים החדשים נוגעים לעובדה שנוריס שלח מכתב רשמי לבית המשפט בישראל כאשר נאווי הועמד לדין על מעשה סדום בקטין, וביקש להגן עליו.

בימים האחרונים התפטרו כמה מעוזריו הבכירים של נוריס בקמפיין הבחירות - ממנהל מטה הבחירות דרק מרפי, דרך יועצת התקשורת ג'יין קרגאן ועד לממונה על תחום הצעירים, אורלית פולי. הם התפטרו בלי לציין סיבות ספציפיות, אולם תוך רמיזה שהגילויים החדשים הפתיעו אותם והקשו עליהם להמשיך בעבודתם.

הסנאטור, שעיתונאים המתינו אתמול בפתח ביתו שבדבלין, סירב להשיב לשאלות על גרסתו לפרשה מ-1992, שבה לפי החשד שלח מכתב לבית המשפט בישראל וביקש לחון את נאווי, שהורשע בביצוע מעשה סדום בנער בן 15 והמתין לגזר דינו.

במקביל, כמה סנאטורים התומכים בנוריס פנו אליו בבקשה פומבית למסור פרטים נוספים על הפרשה, בטרם יסכימו לתמוך בו - תמיכה שהוא זקוק לה כדי להבטיח את מועמדותו. נכון ל-22 ביולי הוא נהנה מתמיכה מובטחת של 15 חברי הפרלמנט, בעוד להגשת מועמדות נחוצה לו תמיכתם של לפחות 20 חברי פרלמנט.

השאלות החדשות צצו בעיתוי גרוע מבחינת נוריס, פוליטיקאי עצמאי שזכה להערכה על פעילותו למען זכויות אדם, וההומוסקסואל המוצהר הראשון שנבחר למשרת ציבור באירלנד, שלזכותו זוקפים את ביטול החוקים נגד הומוסקסואליות במדינה.

במאי משך תשומת לב ראיון ישן שהעניק ב-2002 למגזין קטן לענייני אקטואליה, שממנו אפשר היה להסיק שהוא מסוגל להבין פדופיליה.

נוריס מכחיש שאי פעם אמר דברים ברוח זו ואומר שהכתב לקח את דבריו - שנאמרו בדיון אקדמי על יוון העתיקה - עיוות אותם, והוציא אותם מהקשרם. כותרת הכתבה היתה "סנאטור תומך ביחסי מין עם ילדים".

הפרסומים על נוריס ונאווי באירלנד החלו לאחר שהתקשורת המקומית גילתה ידיעה שפורסמה ב"הארץ" לפני שנתיים, אודות ההרשעה של נאווי בעבירת מין. הדבר עלה במהלך משפט שהתנהל נגד נאווי באשמת תקיפת שוטרים בעת הריסת מבנה לא חוקי של בדואים בשנת 2007.

התובעת המשטרתית, עו"ד גני נהלה, הגישה לבית המשפט את המידע על העבר הפלילי של נאווי, הכולל הרשעה במעשה סדום בקטין. בזמנו טען נאווי, ממקימי ארגון תעאיוש ופעיל למען תושבי דרום הר חברון, כי מדובר ברומן שניהל בהסכמה עם בן 15. כשהתגלה הדבר להוריו, הם הגישו תלונה במשטרה. נושא ההרשעה עלה כאשר עו"ד יהודית קרפ, בעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, העידה לטובת נאווי.

עו"ד נהלה עימתה את קרפ עם העובדות, וקרפ טענה כי לא ידעה על כך. על פי החוק הישראלי, אסור לבגירים לקיים יחסי מין עם קטינים מתחת לגיל 16. נאווי הגדיר אז את הרומן כ"טעות". בשיחה עם "הארץ" אמש, סירב נאווי להגיב לפרסומים באירלנד.נוריס למעלה ונאווי. מנהלי הקמפיין של נוריס התפטרו


תצלום: אמיל סלמן / ג'יני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ