יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הבוקר (חמישי) הותר לפרסום שהמשטרה עצרה ביום שני את גואל רצון בחשד לאינוס, החזקה בתנאי עבדות וחשדות נוספים. רצון, בן 60, מתגורר בשכונת התקווה יחד עם 17 נשותיו ו-38 ילדים, בהם שבעה פעוטות מתחת לגיל 3. במקביל לרצון, הובאו שתיים מנשותיו להארכת מעצר, בחשד שהיו מעורבות בחלק מהמעשים ושתקו. שאר נשותיו עוכבו לחקירה. על פי החשד, הבית בו התגורר רצון עם נשותיו וילדיו התנהל ככת לכל דבר.

על פי החשד, רצון נוהג למשוך אליו נערות ונשים וצעירות, תוך שהן הופכות למאמינות שלו, ומאוחר יותר גם נישאות לו. עוד חושדת המשטרה כי הוא החזיק את הנשים שחיו איתו תחת משטר של פחד. לדברי המשטרה, הבית התנהל תחת חוקים ברורים שכל מטרתם הייתה להביא לשליטה מוחלטת שלו בכל מה שנעשה. השליטה של רצון הייתה נפשית, גופנית ורוחנית.

המשטרה פתחה בחקירה סמויה ביוני 2009, בעקבות תלונה על התעללות בשני הבתים בהם מתגורר רצון עם נשותיו. החקירה התנהלה בפיקודו של שלומי מיכאל, מפקד ימ"ר תל אביב, ובשיתוף משרד הרווחה ומשרד המשפטים. במשך כל התקופה אספה המשטרה, לטענתה, ראיות מספיק חזקות כדי להגיש כתב אישום נגד רצון. במהלך המבצע הצליחו החוקרים לתעד את החיים בבית ומחוץ לבית, תוך שהם מקבלים סיוע מתוך הבית.

בימ"ר תל אביב וברשויות הרווחה נערכו ליום המעצרים בתגבור מיוחד. התרחיש שעלה לקראת המבצע דיבר על התאבדות המונית בתוך המבנה, ואף עלתה אפשרות שהמקום הוכן ליום שכוחות משטרה ינסו לפרוץ למתחם ובני המשפחה יתעמתו עם השוטרים. לקראת המעצרים גייסה המשטרה מומחה לניהול משא ומתן עם אירועים של חטיפה ושבויים. במשטרה החליטו לבצע את המעצר כאשר רוב נשותיו של רצון יהיו מחוץ לבית והילדים יעזבו את המקום לביתי הספר והגנים על מנת שלא יהיה לחץ חברתי שלילי בזמן המעצר.

רצון נעצר בביתו, ומהמקום נלקחו גם מסמכים שונים, כמו תקנון הבית שהעיד על האווירה בה חיו נשותיו לאורך השנים. במקביל למעצרו, עוכבו לחקירה גם 17 נשותיו של רצון ובשלב מאוחר יותר נלקחו הילדים ממוסדות החינוך בהם הם לומדים. אמש הגיע רצון להארכת מעצרו בבית המשפט השלום בתל אביב. המשפט מתנהל בדלתיים סגורות מאחר ומדובר בקטינים. מעצרו של רצון הוארך ב-12 יום נוספים. יחד עם רצון הגיעו שתיים מנשותיו שנעצרו בחשד למעורבות בתקיפה.

"הוא נעצר בשתיים עשרה בלילה, והוא מכחיש את הדברים. לא הציגו בפניו את החשדות", אמרה עו"ד שלומציון גבאי, המייצגת את רצון. "קשה להחזיק אנשים בתנאי עבדות כשהבית פתוח והנשים יוצאות. הייתה רשימה של סנקציות אך אין שום ראיות שאכן התבצעו הדברים". לדבריה בכל הנוגע לעבירות המין, מרשה טוען שלא היו הדברים מעולם.

בעקבות הכתבה בטלוויזיה - ניסיון התאבדות

לא מדובר בחקירה הראשונה נגד הכת של רצון. בעבר פתחה נגדו המשטרה מספר חקירות באשמת פוליגמיה והונאת הביטוח הלאומי. החקירות, רובן ככולן, נסגרו. לפני כשנה התעורר הד תקשורתי נרחב סביב רצון והכת שהקים בעקבות כתבה שפורסמה בערוץ 10. זמן קצר לאחר פרסום הכתבה ניסתה אחת מנשותיו של רצון להתאבד בנטילת כדורים. בעקבות ניסיון ההתאבדות היו שהעלו את הסברה כי מדובר בניסיון מכוון ליצור דרמה על מנת להוריד לחץ מגורמים אלו בעקבות חשיפת חייהם. זאת, לאחר שבעבר נעשו ניסיונות מצדם לנצל את מחלות הנשים או הילדים ליצירת לחץ לצורכיהם על הרשויות.

בבוקר יום שני הפכה החקירה לגלויה כשכוחות משטרה רבים, בליווי פסיכולוגים וגורמי רווחה שונים, יצאו למבצע מעצר שזכה לכינוי "גואל מרצון". בשל החשש שרצון ונשותיו יגיבו כמו כתות אחרות לפניהם כהתאבדות המונית, גויס במיוחד למעצרים פרופסור שמתמחה בעבודה מול שבויים. במשטרה רצו לצמצם את הסיכון והמתינו ליציאת הנשים והילדים מהבית לגנים ולבתי הספר. רק לאחר שהמשפחה התפזרה, עצרו השוטרים, שהתפזרו בכמה מוקדים את גואל רצון ועיכבו את נשותיו לחקירה בו זמנית. בשלב מאוחר יותר הגיעו גורמי רווחה לבתי הספר כדי להוציא את הילדים להמשך טיפול.

היחידה שקיבלה את הטיפול בנושא היא ימ"ר תל אביב, שטיפלה בעבר, בין השאר, בנושא הסחר בנשים. על פי החשד, גם הבנות הצעירות בכת עברו התעללות מצידו של רצון, שהסביר זאת בתוך הבית שהדבר נעשה כדי לתת להן להבין שהוא "האדון". המשטרה טוענת עוד כי הנשים בבית חיו תחת ספר חוקים נוקשה כשכל חריגה מהקודים של הבית היתה גוררת קנסות כספיים של מאות שקלים ואף עונשים פיזיים. רצון לא אפשר לנשים לגלות חיבה יתרה לילדיהם הביולוגים. כמו כן, נאסר על הנשים לצאת מהבית ללא אישור וללא ליווי, ונאסר עליהן להתנגד לבקשותיו ודרישותיו.

כאמור, רק שתיים מנשותיו של רצון יובאו להארכת מעצר. אולם, במשטרה אמרו אתמול כי אם יגיעו למסקנה שהנשים שיתפו פעולה עם מעשיו של רצון, גם הן צפויות להיעצר. עיריית תל אביב הכינה מקום במקלטים לנשים מוכות עבור הנשים שעוכבו לחקירה ואילו הילדים יישלחו ככל הנראה בשלב הראשון לפנימיות כדי לעבור טיפול.

ספר החוקים של גואל רצון

מעצר גואל רצון | אשה אחת ששברה שתיקה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ