עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

"כתב תביעה שקרי ורצוף בהשמצות ובדיות על רעיית ראש הממשלה", כך הגיבה לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו לתביעה שהגישה מנהלת משק הבית לשעבר של בני הזוג נתניהו, ליליאן פרץ, נגד אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו. "בניגוד לטענות בכתב התביעה, התובעת ליליאן קיבלה יחס חם ואוהב מהגברת נתניהו", מסרו.

בכתב התביעה שהוגש בשבוע שעבר לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, טענה פרץ, בת 43 מחדרה, כי במשך חמש שנים וחצי בהן עבדה בביתם של בני הזוג נתניהו בקיסריה, "התעמרה והתעללה שרה נתניהו בליליאן, תוך שהיא כורכת את מעמדה הציבורי הרם על מנת לעשוק ולנצל אותה ולקפח את זכויותיה הסוציאליות הבסיסיות".

פרץ תובעת משרה נתניהו 300 אלף שקלים בגין הלנת שכר ופיצויי פיטורים, הפרשי שכר, פיצויים, פדיון חופשות שנתיות, נסיעות ועוד. לטענתה, שכרה, שנע בין 2,500 שקלים ל-3,800 שקלים נטו בחודש, לא כלל זכויות סוציאליות בסיסיות.

בתביעה טוענים פרקליטיה של פרץ כי "שרה נתניהו, כמו בסיפור סינדרלה, העמיסה עליה מטלות בלתי אפשריות, רדתה בה וצווחה עליה עד אימה". עוד נכתב בכתב התביעה כי "הקשר לווה דרך קבע במסכת השפלות ובאווירה של עוינות בעבודה ומחוצה לה. כך, למשל, לאחר היבחרו של מר בנימין נתניהו לראש הממשלה, נאסר על ליליאן לקרוא לנתבעת בשמה הפרטי, כי אם ?גברת שרה נתניהו' ואם טעתה, בתום לב ומתוך אמונה כי אכן מדובר בקשר אישי, היתה צווחת עליה נתניהו עד אימה".

בתביעה נטען כי "בכל פעם שליליאן העזה לטעות ולא לקיים את אחד מהסטנדרטים של שרה נתניהו, היתה זו נצמדת לפניה, חורקת שיניים, נושכת שפתיה ופוערת זוג עיניים לרווחה". לטענתה, כשדרשה ממנה נתניהו לחזור מביתה בערב פסח כדי לכבס ולגהץ את בגדי המשפחה, היא סירבה לשלם לה שכר נוסף "שכן לדבריה ?זו זכות לעבוד אצל משפחת נתניהו'".

עוד נטען כי "שרה נתניהו התהדרה בנוצותיה וצעקה בקול: ?זה הבית היפה שלי, ואני האמא של מדינת ישראל'". לטענת פרץ, נתניהו היתה "אוסרת עליה לשתות מים מינרליים מהמתקן שהיה בבית אלא מים מהברז בלבד, מורה לה להביא אוכל מהבית שלה ומסרבת שתדבר בטלפון או תצא להפסקות של יותר ממספר דקות במשך היום".

על פי התביעה, פרץ נאלצה להביא ארבעה סטים של בגדי עבודה ליום, ואם היתה מפרה את הוראת נתניהו "היתה זו צווחת ומאבדת את עשתונותיה, שכן על ליליאן לשמור על סטריליות מקסימלית ולא לזהם את הבית".

עוד נטען כי "ליליאן נאלצה לשטוף את ידיה לפני כל פעולה. כמו כן, היא חויבה להתקלח מספר פעמים במהלך היום. כן נאסר עליה להתאפר, לשים אודם, או לק או בניית ציפורניים, שמא הלכלוך של האיפור יפגע במצעיה ובבגדים של שרה נתניהו". על פי התביעה, "ליליאן היתה צריכה להחמיא לשרה נתניהו בכל פעם שראתה אותה ולציין באוזניה כי היא כה חכמה ויפה, שאם לא כן נתניהו היתה מחמיצה פנים ומתעמרת בה".

"ליליאן היתה מוצאת עצמה בוכה כמעט בכל יום, הרגישה מפח נפגש ואיבדה חשק לחיות", נכתב. "היא ביטלה אירועים עם בני משפחתה כדי להיות זמינה לשרה נתניהו בכל שעות היום, החזיקה בהסתר מבעלה שומר המצוות את הטלפון במהלך השבת ולמעשה הרגישה שכל עולמה נע סביב דרישותיה וגחמותיה של נתניהו".

כך לדוגמה, היא טוענת, "התקשרה אליה הנתבעת בשעה שתיים בלילה לפשר ציפה שלא כיסתה כראוי את הכרית בחדר השינה". לטענתה, כששברה את עצם הזנב, נתניהו דרשה ממנה להמשיך בעבודה סדירה.

לטענת פרץ, כשביקשה לעזוב את עבודתה, "גורמים פוליטיים רבי מעלה הניאו אותה מלעשות כן ואף החתימו אותה על כתב התחייבות לשלם קנס בגובה של 50 אלף דולר למקרה שתפר את התחייבותה".

בלשכת ראש הממשלה דחו את הטענות וציטטו את מכתב ההתפטרות של פרץ מספטמבר 2008, בו כתבה כי היא מגישה את התפטרותה "עם המון אהבה והערכה". לטענתם, פרץ צוטטה באתר Ynet אומרת בחגיגות המימונה בנוכחות נתניהו: "אני חולה על שרה. אין לי חברות והיא חברה, אמא ועוזרת. היא הכל עבורי. היא בן אדם מדהים".

עקב פרסום התביעה ב"ידיעות אחרונות" טענו בלשכת ראש הממשלה כי "לצערנו יש כאן קמפיין תקשורתי מגמתי נעדר כל אתיקה עיתונאית". לטענתם, "איש מהעיתון ?ידיעות אחרונות' לא פנה אלינו לקבל תגובה... עורכי הדין של התובעת, שתמונותיהם מתנוססות בעיתון, לא פנו למשפחת נתניהו או לבאי כוחה. במקום זה הלכו ישר לפרסום מכפיש. כתב התביעה לא הגיע לידינו עד לרגע זה".

על סיכויי התביעה כתבו: "הגברת נתניהו ניצחה כבר פעמיים במקום שבו מתבררת האמת לאמיתה - בבית המשפט: פעם אחת בתביעה כוזבת דומה של מטפלת שעבדה בביתה, ופעם שנייה במשפט דיבה נגד עיתון מקומי. היא תנצח גם הפעם".

שרה נתניהו: מהתביעה נגד המטפלת עד פרשת הקבלן

לשרה נתניהו ניסיון לא מבוטל בבירור ענייניה בבתי המשפט: פעמיים הגישה תביעות דיבה נגד עיתונים ובשני המקרים זכתה. בנוסף, הצליחה נתניהו לצאת בשלום מתביעה שהגישה נגדה המטפלת של בניה בתקופת כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה, כשבית המשפט דחה את התביעה.

בנובמבר 1996, בעת שנתניהו כיהן כראש ממשלה, הגישה טניה שאו בת ה-22 תביעת פיצויים נגד שרה נתניהו בסך כ-80,000 שקל לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים. שאו, שטיפלה בילדיהם הקטנים של בני הזוג נתניהו, טענה שפוטרה לאחר ששרפה מרק, וכי נשללו ממנה זכויות כמו ימי חופש ותשלום בגין שעות נוספות. כמו היום, גם אז ייצג את נתניהו עו"ד דוד שמרון. להגנתה טענה נתניהו כי שאו הועסקה כ"אופר" ולכן לא היתה זכאית לימי מנוחה קבועים, שכן התגוררה עם המשפחה במשך כל ימות השבוע ומנוחתה נקבעה בהתאם לחיים בבית. בהמשך החל הליך של גישור וכעבור כשלוש שנים דחה בית הדין לעבודה את תביעתה של שאו וחייב אותה לשלם לנתניהו את הוצאות המשפט ושכר טרחת עו"ד.

בשנת 2001 הגישה נתניהו תביעת דיבה נגד רשת שוקן והמקומון הירושלמי "כל העיר" בסך 250,000 שקל בגין שתי ידיעות שפורסמו במדור הרכילות של העיתון. בידיעה אחת נטען כי נתניהו, שהצטרפה לבעלה למסע הרצאות בקנדה, זכתה לקבל על חשבון המארחים "מסאז'ים ופינוקים". עוד נטען כי הוציאה אלפי דולרים בחנות יוקרתית של פראדה. בידיעת רכילות נוספת במקומון נטען כי נתניהו התייחסה באופן בעייתי למתקינים של חברת "יס". גם הפעם הוגשה התביעה ע"י עו"ד שמרון. בית המשפט קיבל את תביעתה והורה לנתבעים לשלם פיצויים בסך 90,000 שקל.

ב-2008, כשנתניהו כיהן כיו"ר האופוזיציה, הגישה אשתו תביעת דיבה נגד העיתון "מעריב", שפירסם כי נתניהו סידרה לעצמה חניה פרטית על חשבון שטח החניה הציבורי ליד ביתה בירושלים. סכום התביעה היה מיליון שקלים. הצדדים הגיעו לפשרה לפיה "מעריב" פירסם התנצלות לאחר שהתברר כי החניה סודרה בהוראת השב"כ.

גם פרשת הקבלן אבנר עמדי והמתנות, שליוותה את בני הזוג נתניהו עם סיום כהונתו הראשונה של נתניהו כראש ממשלה ב-1999, הסתיימה מבחינתם ללא נזק גדול. המשטרה המליצה על העמדה לדין, אולם היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין הסתפק בביקורת שמתח על התנהלות נתניהו. הוא הורה גם לסגור את התיק נגד שרה נתניהו לאחר שהמשטרה המליצה להעמידה לדין באשמת קבלת דבר במרמה וגניבה על ידי מורשה. המתנות שהוחרמו מביתם של בני הזוג הוחזרו אליהם לפני כשנה, לאחר שנתניהו שבה וביקשה להחזיר אליה מתנות שהגדירה כפרטיות.

מזל מועלם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ