אביבה לורי
אביבה לורי

שנתיים וחודשיים המתין אברהם מונדרוביץ לרגע הזה. שנתיים וחודשיים הוא ישב בבית הסוהר, סופר את הימים ומתפלל לאלוהים שיעשה בשבילו רק עוד נס אחד. ואלוהים שמע: בית המשפט העליון קבע כי חלה התיישנות על עבירות ההתעללות המינית שבהם הואשם בארה"ב ובמקום להסגירו, שחרר אותו למעצר בית.

מונדרוביץ, חסיד גור, בן 62, הואשם בארה"ב ב-1984 כי בעת שהתגורר בברוקלין בשנות ה-80 ביצע בילדים מעשי סדום. עד שהוגשה נגדו פקודת המעצר נמלט עם משפחתו לישראל. בספטמבר 1985 הגישה ארה"ב לישראל בקשה להסגרתו, אך הדבר לא היה אפשרי, משום שבאותה תקופה האמנת ההסגרה עם ארה"ב לא כללה מעשי סדום. בינואר 2007 שונתה אמנת ההסגרה ועל פיה אפשר להסגיר לארה"ב נאשמים בכל עבירה שהעונש עליה הוא יותר משנת מאסר. משרד המשפטים האמריקאי שיגר מיד בקשת הסגרה חדשה.

בנובמבר 2007 נעצר מונדרוביץ בביתו בנחלאות בירושלים והובא למעצר, אך בשבוע שעבר קבע בג"ץ, בהרכב של שלושה שופטים - אילה פרוקצ'ה, מרים נאור ואליקים רובינשטיין - כי אין להסגירו. הפסיקה באה לאחר שביהמ"ש המחוזי בירושלים קבע שמונדרוביץ יוסגר, והיא ניתנה אף על פי שבארה"ב לא חלה התיישנות על מעשיו בשל העובדה שברח לישראל. מאסר הבית נותן למדינה שהות לערער על פסק הדין ולדון בנושא בהרכב שופטים נוסף.

סיפורו של מונדרוביץ מתחיל בשנות ה-80 המוקדמות בברוקלין, שם הציג את עצמו כרב וכפסיכולוג מומחה לבעיות ילדים. הורים מודאגים מהקהילה החרדית שלחו אליו את בניהם לטיפול. על מעשיו של מונדרוביץ סיפרו הילדים, גברים בני 30 ו-40 היום, בהרחבה בכתבה שהתפרסמה במוסף "הארץ" בנובמבר 2007.

נגד מונדרוביץ עומד בארה"ב כתב אישום שבו 13 סעיפים, ובהם מעשי סדום מדרגה ראשונה, עבירות שהעונש המקסימלי עליהן הוא 25 שנה. קורבנותיו הקימו עמותה שעיקר פעילותה הוא להביא להסגרתו לידי שלטונות ארה"ב. מדובר ביותר מ-100 קורבנות.

בישראל המשיך מונדרוביץ, נשוי ואב לשבעה ילדים, במקצוע החביב עליו: לטפל בילדים וללמד אותם, על אף שאין הוכחות לכך שהוא בעל תואר בפסיכולוגיה. בנוסף לכך, התפרנס מהנפקת תארים אקדמיים לכל דורש. בידי משטרת ישראל נמצא חומר רב המעיד על נטיותיו ופעילותו. החומר מכיל סרטונים פדופיליים ודוגמאות של חתימות וסמלים מזויפים של אוניברסיטאות שונות בעולם. הוא זומן לחקירה בנדון באוקטובר 2007 ושוחרר לביתו בתנאים מגבילים.

בית המשפט העליון חידש שתי הלכות שסללו את דרכו של מונדרוביץ אל החופש: הוא קבע לראשונה שפעולות החיפוש אחר מונדרוביץ, שנעשו במשך השנים בידי האינטרפול, לא קוטעות את ההתיישנות העומדת בישראל על עשר שנים בעבירות מין. חידוש נוסף קשור לאמנת ההסגרה עם ארה"ב. לא היו חילוקי דעות בבית המשפט העליון על כך שעד 2007 אי אפשר היה להסגיר את מונדרוביץ. מצד שני, אמרו השופטים, בהחלטה תקדימית, שישראל וארה"ב היו יכולות לתקן את האמנה מזמן ולא לחכות כל כך הרבה שנים. בכך שהאמנה, מסיבות שונות, לא תוקנה עד 2007, איפשר בית המשפט למונדרוביץ ליהנות מהספק. הנטייה בפרקליטות המדינה היא לבקש בימים הקרובים מבית המשפט העליון לקיים דיון נוסף בעניינו של מונדרוביץ, כדי לסיים את הסיפור המביך הזה ולהביא להסגרתו בארה"ב.

בן הירש מניו יורק, נשיא עמותת הקורבנות, אומר: "אנחנו לא ננוח ולא נשקוט עד אשר מונדרוביץ יובא למשפט צדק בברוקלין, שם ביצע את מעשיו הפליליים. כמה חיי ילדים עוד ייהרסו על ידי המפלצת עד אשר השלטונות בישראל יחליטו לשים לזה סוף?".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ