יחידת אבטחה אישית לשופט המחוזי בתל אביב, אורי שהם - השופט המאוים במדינה

חבלנים, כלבנים ושוטרים סמויים מקיפים את השופט אורי שהם

תומר זרחין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

ארבע מצלמות אבטחה, לא פחות, מקיפות את הבניין שבו מתגורר השופט המאובטח ביותר במערכת המשפט בישראל - שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי שהם. אחת משקיפה מראש הבניין, אחת על קומת הכניסה, אחת על שפת דירת הפנטהאוז ואחת בחניה. 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה, מרצדים סרטוני האבטחה על מסכי המחשב בעמדת השמירה ובמשטרת מרחב דן. כל תנועה חשודה הנקלטת במצלמות, של הולך רגל או מכונית חולפת, מקפיצה למקום ניידת משטרה בתוך דקות.

שהם, שלפני שמונה לשיפוט ב-2001 שימש בין היתר הפרקליט הצבאי הראשי, זוכה למעטפת אבטחה חסרת תקדים בהיקפה. גם בכירי ארגוני הפשע שנשפטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשנים האחרונות לא הקיפו את עצמם בה.

בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי במשטרה ובאגף הביטחון של הנהלת בתי המשפט הגדירו את שהם כשופט המאוים בארץ. במקביל לסיווג האיום הגבוה שלו, ירדה, לאחר שנים, רמת האיום של שני עמיתיו, השופט המחוזי בתל אביב ג'ורג' קרא והשופטת בדימוס ברכה אופיר תום, שפרשה לאחרונה מכס השיפוט.

האיומים על שהם גברו לאחר שפסק בפברואר בשנה שעברה בתיק בעניינם של ראשי ארגון הפשיעה שורפי מיפו, שאותם שלח לכלא לתקופת מאסר ארוכה. לאחר הקראת גזר הדין, הטיח אחד המורשעים בשהם: "אתה עוד תשמע מאתנו, כשיבוא היום". בעקבות ההתבטאות קיימה המשטרה הערכת מצב, שבה הועלו תרחישים שונים ביחס לשופט והוחלט כי צוות חקירה של היחידה המרכזית של משטרת תל אביב יחקור את חברי ארגון הפשיעה. כתוצאה מהדיון הגבירה המשטרה את האבטחה סביב השופט וביתו.

מעטפת האבטחה סביב שהם עובדת כמו שעון שוויצרי ומגובה על ידי המשטרה, משמר בתי המשפט וחברה פרטית לאבטחת אישים. המצלמות המקיפות את הבניין הן רק כלי אחד לאבטח את שהם. זקיף המוצב בכניסה לבניין, מאחורי עמדת האינטרקום, מביט בערנות במסך המחשב, המחולק לארבע כמספר המצלמות.

המצלמות עוקבות אחר המתרחש מסביב לביתו של שהם ובאזור החניה, ואף מתמקדות במספרי רישוי של מכוניות החונות סמוך לבית או חולפות על פניו. מספרי רישוי של מכוניות חשודות מדווחים מיד למשטרה לצורך זיהוי.

הזקיף - בוגר יחידת קרבית ובעל ניסיון באבטחת אישים - המוצב בכניסה לבניין מועסק על ידי חברה פרטית שנשכרה על ידי הנהלת בתי המשפט.

הזקיף מפטרל בשעות משתנותמסביב לבית וממלא דו"ח. מדי כמה שעות מפטרלת ניידת משטרה מסביב לבניין. זרים שנכנסים לבניין נדרשים להזדהות ונערך חיפוש באמצעות גלאי ידני על חשודים. השכנים ברחוב הקטן, בשכונה הנמצאת בגבול בין תל אביב לרמת גן, מכירים את השכן המאובטח. אחת השכנות אמרה אתמול שלעתים הרחוב נסגר על ידי ניידות משטרה. "יש הרגשה שגר פה אפילו ראש ממשלה", אמרה, "או לפחות שר בכיר".

שכן אחר סיפר שבשנה האחרונה אותרו כמה פורצים על ידי המאבטחים בבניין, ובתוך דקות הגיעו ניידות משטרה למקום, וסגרו את הרחוב מחשש שמדובר בגורמים שמבקשים לפגוע בשופט. "יש פה תחושת ביטחון גבוהה מבכל רחוב אחר, אבל מצד שני זה גם מלחיץ כי אתה יודע שדירת הגג והבניין כולו יכולים להיות מטרה", אמר השכן.

ליווי של ניידת סמויה לבית המשפט

סדר האבטחה של השופט שהם ברור וקבוע. בשעות הבוקר מגיעים לרחוב חבלן משטרתי ואיש יחידת הכלבנים של המשטרה. החבלן והכלבן עורכים בדיקה מקיפה של מכונית השופט ושל סביבת הבניין. פעמים רבות, ניידת משטרה או מכונית משטרתית סמויה מלוות את שהם בעת נסיעתו לבית המשפט או לבילוי משפחתי.

שומר מטעם חברת האבטחה הפרטית מלווה את שהם במשך כל שעות היום שבהן הוא שוהה מחוץ לביתו, וכשההתרעות המודיעיניות גוברות מלווים את שהם שניים או אפילו שלושה מאבטחים צמודים. מכוניתו של שהם נבדקת על ידי חבלן וכלבן גם במגרש החניה של בית המשפט המחוזי, בטרם השופט עוזב את הבניין בסוף יום דיונים. "השופט המאוים ביותר בישראל" זוכה גם לליווי צמוד של מאבטח בכל פעם שהוא יוצא מאולם בית המשפט למסדרון.

כמו כן, מכוניתו של שהם, שהושכרה על ידי הנהלת בתי המשפט, מוחלפת מדי פעם כדי להקשות על זיהויה. בנוסף, גורם במערך האבטחה סיפר ל"הארץ" כי בעבר היו תקופות שנהג שכיר הסיע את שהם, מטעמי ביטחון.

אתמול הגיע שוהם לביתו בשעות הצהרים, אחרי כמה ימי השתלמות. לצדו ישב במכונית מאבטח ורכב משטרתי ליווה אותם בנסיעה עד שהגיעו לביתו.

אחד ממאבטחי בית המשפט המחוזי בתל אביב אמר אתמול כי תפקיד המאבטח הוא "תפקיד מסוכן, במיוחד היום. עדיף להיות מאבטח רגיל בבית המשפט".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ