עדויות בערוץ 10: יצחק לאור הטריד מינית נשים במשך שנים

לאור בתגובה: מכחיש מגע מיני עם סטודנטית והערות מיניות

ליאל קייזר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאל קייזר

עדויות ששודרו אמש בתכנית "המקור" בערוץ 10, נגד הסופר והמשורר יצחק לאור מייחסות לו הטרדות מיניות, מילוליות ופיזיות, במשך שנים רבות.

מן העדויות עולה כי לאור הטריד מילולית ובכמה מקרים גם פיזית נשים, בהן סטודנטיות אותן לימד באוניברסיטת תל אביב ובבית הספר לקולנוע סם שפיגל ועובדות עליהן היה אחראי בדסק החדשות של עיתון "הארץ". בכמה מקרים טוענות המתלוננות כי הן פנו לממונים עליו ודיווחו על התבטאויותיו המיניות הפוגעניות, אולם הוא המשיך בשלו.

אשכר אלדן כהן סיפרה בתוכנית כי הכירה את לאור, מראשוני הסרבנים, לפני למעלה מעשרים שנים בהפגנות ואירועים של חוגי השמאל. על פי עדותה, בשנת 87' בא לאור לדירתה יום אחד ללא כל הזמנה. "שמעתי צלצול בדלת וראיתי אותו, זו הייתה הפתעה גמורה", סיפרה כהן, "היה לי ברור שאני לא רוצה שהאיש הזה ייכנס אליי הביתה, הוא דחף את הרגל בדלת ונכנס באופן אלים, ואני יודעת בוודאות שהוא אנס אותי".

בתחילת שנות ה-80 פנו סטודנטיות באוניברסיטת תל אביב להנהלת המוסד בטענה כי לאור מטריד אותן מינית בהתבטאויותיו. תקופה לא ארוכה לאחר מכן הופסקה עבודתו של לאור במוסד. במסגרת עבודתו בעיתון "הארץ" בתחילת שנות ה-90 היה לאור אחראי לעבור על עבודת המשכתבים בדסק החדשות בטרם ירד העיתון לדפוס. אחת העובדות סיפרה: "הייתי בת 20 ועבדתי כמשכתבת. ערב אחד הוא פשוט עבר בדסק ושאל אותי בצעקה שכולם יכלו לשמוע: "את לובשת תחתונים?", הייתי בשוק. נורא הזדעזעתי מזה".

סטודנטית שלמדה אצל לאור בבית הספר סם שפיגל בתחילת שנות ה-90 סיפרה לערוץ 10 כי נאלצה גם היא לספוג מלאור דברים דומים לאחר שהעזה להתקומם על דברים שאמר במהלך שיעור: "פתאום הוא קם ואמר 'אני עוד אנקנק אותך כמו שאף אחד לא ניקנק אותך עוד בחיים'". הסטודנטית התלוננה לדבריה בפני הנהלת המוסד על המרצה המוערך, אולם זה המשיך ללמד במקום עוד כמה חודשים עד שסיים את עבודתו. בשנת 2002 חזר לאור ללמד במקום אולם פוטר לאחר שסטודנטית התלוננה כי המרצה כפה עליה מגע מיני בניגוד לרצונה.

עורכי דינו של לאור, אבים יריב ומירי הרט הכחישו בשמו את המיוחס לו ומסרו בתגובה: "בשבועיים האחרונים מתנהל פסטיבל מספרות סיפורים על יצחק לאור ביוזמתה של גברת אשכר כהן שבחרה לפרסם את הטענות הכוזבות דוקא באינטרנט, לאחר שבמשך למעלה מ-20 שנה לא טרחה להתלונן במשטרה. יצחק לאור וגברת כהן קיימו יחסי מין פעם אחת לפני למעלה מ-20 שנה ביוזמתה בדירתה. לאחר אותו יום ובמשך מספר שנים השניים נפגשו בנסיבות חברתיות והיא מעולם לא טענה שום טענה כלפיו אלא להפך. מי שקרא את הבלוג של כהן התרשם שגם מהתיאור שלה לא עולה אונס. היא מספרת במפורש שלא הייתה אלימות או כפייה. יצחק לאור מכחיש כל מגע מיני עם סטודנטית. מרשנו מכחיש כל התבטאות שממנה אפשר להבין כאילו התייחס לנושאים מיניים כלשהם".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי "דוקטור לאור הועסק כמורה מן החוץ בתקופות שונות ובתוקף מעמדו זה העסקתו הייתה לתקופת זמן מוגדרת. מבדיקה שנעשתה עולה כי לא ידוע לאוני' על תלונות על הטרדה מינית. העניין ימשיך להיבדק". עוד ציינו כי כיום אין ללאור כל מינוי במוסד האקדמי. מנהל בית הספר סם שפיגל רנן שור סירב להגיב לטענות.

למעסיקיו של לאור ב"הארץ" לא הגיעה תלונה על הטרדה או תקיפה מינית מצדו. יצחק לאור סיים את עבודתו בדסק "הארץ" לפני 12 שנה, ומאז התחלפו כל בעלי התפקידים הרלוונטיים בעיתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ