פורום תקנה עקב אחרי 15 רבנים ומדריכים רוחניים מלבד אלון

אנשי היועץ המשפטי לממשלה פנו אתמול לחברי הפורום כדי לקבל מהם פרטים בפרשת הרב מרדכי אלון, בעקבות הוראת היועץ לפתוח בבדיקה בנושא. לאחר מכן יוחלט אם לפתוח בחקירה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה אתמול לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ' לפתוח בבדיקת משטרה בנוגע להאשמות שהועלו נגד הרב מרדכי אלון, על בסיס המידע שהתקבל בלשכת היועץ מפורום תקנה. בסיום הבדיקה יוחלט אם לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב אלון. אנשי היועץ כבר פנו לפורום תקנה במטרה לקיים שיתוף פעולה עם אנשיו. בסביבתו של הרב אמרו כי תגובה רשמית לעניין תגיע מצד סנגוריו בימים הקרובים. בנוסף התברר היום כי פורום תקנה טיפל כבר ב-15 מקרים של ניצול מרות וסמכות מצד מדריכים רוחניים בציבור הדתי. בשניים מהמקרים מדובר בנשים.

במסגרת הבדיקה צפויה המשטרה לאסוף תלונות שהצטברו בפורום וכן מסמכים שונים ותרשומת שיחות הנוגעים למגעים שהתקיימו במשך שנים בין הפורום לרב אלון ביחס לחשדות המיוחסים לו. בנוסף, צפויה המשטרה לגבות עדות מחברים בפורום ולקבל מהם את המידע על בסיסו יוחלט אם הבדיקה תבשיל לחקירה משטרתית. את הבדיקה תערוך אחת מיחידות החקירה הארציות של המשטרה. ההחלטה התקבלה לאחר דיון שהתקיים בלשכתו של וינשטיין בהשתתפות פרקליט המדינה, משה לדור וסגלוביץ'.

ניצול מיני

ההאשמה המרכזית של חברי פורום תקנה כנגד הרב אלון היא מקרים שונים של ניצול מיני על ידי בעל סמכות רוחנית. בין היתר מדובר גם על קיום קשר בעל אופי מיני ברור לאורך זמן עם אחד מתלמידיו. אחד הקשיים איתם תצטרך המשטרה להתמודד הוא העובדה כי יהיה קשה להביא מתלוננים להגיש תלונה במשטרה נגד הרב ולתאר באופן בלתי אמצעי, שלא באמצעות מתווך כדוגמת הפורום, את מערכת היחסים המינית, שעל פי החשד ניהל איתם הרב.

יצויין כי עוד בשנת 2006 העביר היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז לאגף חקירות ומודיעין במשטרה את החומר שהתקבל מהפורום ביחס לרב אלון בצרוף החלטה שלו שלא להורות על פתיחת חקירה פלילית בפרשה באותו שלב, בעיקר בהעדר נפגע שמוכן להגיש תלונה במשטרה.

כמו ביחס לרוב הפרסומים השבוע, הרב אלון בחר אתמול שלא להגיב על החלטת היועץ המשפטי לממשלה להורות על בדיקה של החשדות נגדו. בסביבתו אמרו אתמול, כי התגובה תיעשה בידי סניגוריו בימים הקרובים. בפורום תקנה אישרו, כי גורמים מטעם היועץ פנו לרבנים לקראת פתיחת הבדיקה המשטרתית, ואולם הדגישו כי החלטת היועץ התקבלה ללא קשר לפעילות הפורום. "כל אחד עושה את שלו", אמרו בפורום.

שקט בבית המדרש

"יש מאבק בין כוחות הנפש, וצריך לדעת שכל זמן שהנשמה בקרבי אין פוליסת ביטוח. זה היהודי צריך לדעת. מאבק זה מאבק, צריך לדעת שיש מאבק", אמר שלשום לתלמידיו הרב מוטי אלון אחרי תפילת שחרית, בבית המדרש שלו במושבה מגדל. לאחר השיעור הוא הסביר, כי יש לברך על האירועים האחרונים. הוא דיבר על אמרה מפיו של רבי נחמן מברסלב "יש עניין גדול שיתהפך הכל לטובה", ואמר: "זה לא שהדברים יתהפכו לטובה, אלא שיש עניין שכדי שיהיה טוב, תהיה מהפכה. חטפת אותה? תשמח!". הוא אמר ל"הארץ", "זה מה שאני חש עכשיו". אתמול, יומיים אחרי מפגן התמיכה המרשים שערכו תלמידיו וחסידיו של הרב, היה שקט סביב בית המדרש וידידיו של אלון גם ביקשו שלא להכנס לביתו. אחרי שלפני מספר ימים חזרו ודיברו עליו בהערצה וגילו תמיכה בו, הרי שאתמול גזרו על עצמם שתיקה.

מאז הוקם פורום "תקנה" טיפלו צוותים מצומצמים מטעמו, רובם כללו גברים ונשים, ב-15 תיקים של ניצול מרות וסמכות בציבור הדתי. חלק מהתיקים נמצאים במעקב, וכוללים איסורים שהוטלו למשל על אנשי חינוך לעסוק בהוראה, או ללמד רק בתנאים מסוימים. תושבים במגדל סיפרו השבוע ל"הארץ" כי במרוצת השנים האחרונות הם ראו במושבה רבנים שונים, שהתברר להם כעת כי הם חברים ב"תקנה", שהגיעו לביקורים במקום. לדברי התושבים, רק כעת הם הבינו כי מטרת הביקורים היתה לפקח על מעשיו של הרב אלון ולבדוק אם הוא עומד בהגבלות שהוטלו עליו, למשל לא לעסוק בחינוך ולא לייעץ ביחידות לנערים.

מקרה קודם, שהגיע לידיעת "הארץ", נוגע לאשת חינוך שנערות התלוננו כי ניצלה אותן מינית. הפורום הטיל הגבלות על אותה אשה, ולפני תקופה הפורום דאג לבטל את העסקתה כ"מדריכה רוחנית" במסגרת חינוכית בחו"ל, וזאת בגלל מקרי העבר בישראל. טיפול מסוג אחר הוענק בדצמבר 2008 לאשה שמובילה את מה שידוע בציבור הדתי והחרדי בשם "שיטת המגירות". בדומה לשלב הנוכחי בפרשת הרב אלון, גם ביחס ל"מגירות" נקט הפורום צעד חריג של פרסום חוות דעת באינטרנט, ולא גיבש הבנות שקטות. הפורום התריע מ"הסכנות והתוצאות הנפשיות הקשות" שעלולות להיגרם למשתתפות השיטה, כולן נשים. במקרה של "המגירות", הוועדה גיבשה חוות דעת מבלי להיפגש עם מושא הביקורת, העומדת בראש השיטה, שסירבה להיפגש עם חבריה. חוות הדעת גרסה כי היא מטילה "שלטון ללא מצרים" בנפשן של תלמידותיה, "תוך ניצול חולשתן, פחדיהן והערצתן אליה".

בתוך כך, כמה עשרות ממנהיגי הציבור הדתי-לאומי, ובהם הרבנים חיים דרוקמן ושלמה אבינר, קיימו אתמול "כנס חירום" בצל פרשת הרב אלון. בכינוס ביישוב יד בנימין, הם קראו "להנמיך להבות ולמעט בהופעות תקשורתיות", והחליטו להפיץ נייר עמדה לרבנים ולמחנכים שיסייע להם לעסוק בחומר הנפץ של פרשת הרב אלון. "יש רבים שעולמם חרב. מיום שני אני רק מתעסק בזה. כמעט ולא עשיתי דבר מלבד זה. זה רודף את האנשים", אמר הרב דרוקמן. הכינוס הזה הצטרף ל"תפילת התחזקות" שערכו אתמול כ-30 נערים ונערות בכותל המערבי בעקבות הפרשה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ