יואב שטרן
יואב שטרן

בית המשפט המחוזי בפתח תקוה הרשיע היום (ראשון) את שחר מזרחי, שוטר מחדרה, בהריגה של מחמוד גנאים, אזרח ערבי מבאקה אל-גרביה שפרץ למכונית בפרדס חנה לפני שלוש שנים.

מבצעי הלינץ' בנתן זאדה יואשמו בניסיון לרצח

השופט ד"ר מנחם פינקלשטיין קבע בהכרעת הדין כי "הנאשם לא היה במצב של סכנת חיים בעת שירה במנוח, וכי הטעם - ומכל מקום הטעם העיקרי - לכך שירה, הוא הרצון למנוע את הימלטותו של המנוח... גם אם תחילת פנייתו של הרכב גרמה לנאשם סכנה מסוימת שאינה סכנת דריסה ואינה סכנת חיים, לא הייתה כל הצדקה לירי מיידי מטווח קצר לעבר ראשו של המנוח", קבע השופט.

פינקלשטיין התייחס להגנת הצידוק ואמר כי "הנאשם הפר בדרך פעולתו את כללי הפתיחה באש של משטרת ישראל המתייחסים למעצרם של חשודים בביצוע פשע מסוכן, והמשקפים כאמור את תנאי הגנת הצידוק שממנה עשויים ליהנות השוטרים המפעילים נשק לצורך אכיפת דין".

בתחילת יולי 2006 נורה למוות גנאים, בן 24, על ידי מזרחי, אז בלש של משטרת חדרה. על פי טענת המשטרה, הצעיר נורה משום שניסה לדרוס את אחד הבלשים. ואולם, לטענת בן דודו של ההרוג, ווג'י גנאים, שהגיע לזירת האירוע זמן קצר לאחר הירי, המכונית חנתה לצד המדרכה ולא היתה במסלול נסיעה בעת הירי.

יחידת הבילוש של משטרת חדרה ערכה באותו ערב פעילות סמויה ברחוב הדקלים בפרדס חנה, בעקבות ריבוי הפריצות באזור לכלי רכב ולבתים. במהלך הפעילות הבחינו כמה בלשים בשני חשודים בזמן שהם פורצים לכלי רכב. לטענת המשטרה, אחד הבלשים ניגש לשני הצעירים והזדהה בפניהם כשוטר. גנאים התעלם מהקריאות, החל לקלל את הבלש בערבית, איים כי ירצח אותו, נכנס לרכבו והניע אותו. עם כניסתו לרכב של גנאים, שלף הבלש את נשקו האישי והורה לשניים לצאת מהרכב. לטענת המשטרה, השניים החלו לנסוע לקראתו.

לטענת המשטרה, הבלש סבר שהוא נמצא בסכנת חיים, ירה בחשוד והרג אותו. ליד הנהג ישב חשוד נוסף בן 23, חוסני עוויסאת תושב בקה אל-גרביה, שנעצר ונחקר. על פי טענות המשטרה, הוא הודה בפריצות לכלי רכב, וסיפר כי השניים היו שתויים ועישנו סמים, כאשר תידלקו את הרכב אתו הגיעו לתחנת הדלק בקיבוץ מענית.

בכתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז חיפה צוין כי גנאים החזיק כלי פריצה ואף נכנס לאחת המכוניות שחנו במקום. השוטרים ניגשו אליו, ואז הוא פתח במנוסה לעבר מכוניתו שלו, מתוך כוונה לנוס מן המקום.

בדיקת "הארץ": איך יכול היה רכב חונה חסום לדרוס שוטר?

מנכ"ל מרכז מוסווא, ג'עפר פרח, אמר בתגובה כי המרכז דרש שמזרחי יועמד לדין באשמת רצח ולא הריגה והוסיף כי "אנו מברכים על ההרשעה ורואים בה סטירת לחי למשטרה שאיפשרה למזרחי להמשיך לעבוד בשורותיה למרות שהוגש נגדו כתב אישום. אפילו ראש הממשלה התפטר כשהוגש נגדו כתב אישום", אמר פרח.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ