ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

שמו של עו"ד אורי מסר כבר נודע ברבים, אולם שני החשודים המרכזיים האחרים בפרשת הולילנד, האדריכל אורי שטרית ואיש העסקים הלל צ'רני נודעים פחות.

שטרית נחשב לאדריכל מוערך עוד לפני שמונה לתפקיד מהנדס העיר ירושלים. הוא היה שותפו של האדריכל משה ספדיה, והיה שותף בתכנון העיר מודיעין ופרויקט ממילא. שטרית, שלמד בטכניון ובהרווארד, שימש מהנדס העיר בשנותיו האחרונות של אהוד אולמרט בראשות עיריית ירושלים, ונודע כמקורבו של ראש הממשלה לשעבר. שטרית שמר על קשר עם אולמרט גם לאחר ששניהם סיימו את תפקידם, ובבחירות האחרונות התמודד ברשימת קדימה במקום ה-48.

תקופת כהונתו כמהנדס העיר תיזכר בזכות שלושה פרויקטים גדולים ושנויים במחלוקת: הולילנד, גשר המיתרים ומוזיאון הסובלנות, ששוכן בשולי בית הקברות המוסלמי בממילא. "הוא תמיד חיפש את השמות המפוצצים", אומר אדריכל אחד על החלטותיו להקים את מוזיאון הסובלנות בתכנונו של פרנק גרי ואת גשר המיתרים של סנטיאגו קלטראווה. "הוא אדם כוחני ולא קשוב, אבל לא חשבתי שהוא ייקח כסף לכיס שלו", אמרה מתכננת אחרת.

חבר מועצת העיר ירושלים מאיר מרגלית (מרצ) אומר שהוא זוכר שכמו ראש העיר, שטרית היה נהנתן. "הוא אהב מסעדות יקרות, סיגרים ונסיעות לחו"ל. הוא נהג גם לומר שאני יותר ימני ממנו".

הלל צ'רני, החשוד העיקרי במתן שוחד, הוא יזם נדל"ן ירושלמי. צ'רני ירש ממשפחתו את מלון הולילנד, שעל חורבותיו נבנה פרויקט הולילנד. צ'רני היה זה שהחל בהליכי התכנון וקידום פרויקט הולילנד, שהחל כמיזם מלונאות והפך עם הזמן למיזם דירות יוקרה. ב-1999 מכר צ'רני חלקים גדולים מהפרויקט לחברות פולאר וקרדן, שכיום הן בעלות רוב הדירות בהולילנד. מאוחר יותר נכנס צ'רני כשותף גם בפרויקט התיירות צוק מנרה, יחד עם החברה הכלכלית של קרית שמונה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ