תומר זרחין
תומר זרחין

בית משפט המחוזי בפתח תקווה דחה היום (חמישי) את ארבעת העררים שהגישו העצורים בפרשת הולילנד על המשך החזקתם במעצר. השופט אברהם טל קבע כי קיים חשש שאורי מסר ישבש את החקירה אם ישוחרר, וכי לא מדובר בחשש ערטילאי אלא בחשש ממשי שמבוסס על הדברים הכתובים בדו"ח סודי שהוגש לו.

גם ביחס לחשודים אחרים, חשב חברת הולילנד אליהו חסון, היזם הלל צ'רני ומהנדס עיריית ירושלים לשעבר אורי שטרית, קבע השופט טל כי קיים חשש שישבשו את החקירה. השופט טל אמר בדיון כי המשטרה לא שקדה על השמרים וביצעה פעולות חקירה רבות מאז הגישה את הבקשה למעצר הראשוני.

עו"ד שמעון דולן, פרקליטו של מסר, טען בדיון כי למסר אין כל זיקה לפרשת הולילנד למעט "מסמך אחד בעייתי" מ-1999 שקושר אותו לפרשה. ביחס לחלק מהפרשות האחרות שנחקרות, ציין עו"ד דולן כי מסר כבר נחקר בעניינן בעבר ולא נמצא נגדו דבר. עו"ד גיל פרידמן, סנגורו של אלי חסון, אמר כי "יש תחושה שכולם מחכים למישהו שכולנו יודעים מי הוא לפני שישחררו את העצורים. אני מצר על החלטת המשטרה להפעיל לחץ על העצורים כדי להסגיר מעורבים נוספים".

אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה

שלשום עצרה המשטרה את את עו"ד אורי מסר, מקורבו ואיש סודו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בחשד שתיווך במתן שוחד. יחד עם מסר נעצרו חמישה חשודים נוספים. סגן נשיא בית משפט השלום בראשון לציון, אברהם הימן, שהאריך את מעצרם של חמישה מששת החשודים, אמר כי מדובר ב"אחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר שידעה המדינה". הימן הוסיף כי "אם יתגבש חומר החקירה לכדי ראיות קבילות שיבססו כתב אישום, תרעדנה אמות הסיפים".

הפרשה נוגעת למתן שוחד בתמורה לקידום שורה של מיזמי נדל"ן, המרכזי שבהם הוא פרויקט המגורים השנוי במחלוקת "הולילנד" בירושלים - שקודם בעת שאהוד אולמרט כיהן כראש העיר ירושלים. שני המיזמים הנוספים, שלא יצאו לפועל, נוגעים לפיתוח אתר התיירות צוק מנרה שבצפון ולהפשרת שטחים לבנייה בפארק איילון, בשטח שבו שכנה מזבלת חירייה. שניהם קודמו בעת שאולמרט כיהן כשר התמ"ת.

במשטרה מייחסים למסר עבירות של תיווך במתן שוחד, נטילת שוחד, וכן עבירות של רישום כוזב, שיבוש מהלכי חקירה והלבנת הון.

בין העצורים נמצא גם האדריכל אורי שטרית, שכיהן כמהנדס העיר ירושלים בשנים 2001-2006. שטרית חשוד כי נטל שוחד תמורת החלטתו לתמוך בפרויקט הולילנד, ולקדמו מול גורמי התכנון והבנייה בעיר. במשטרה חושדים שאף על פי ששטרית התנגד לפרויקט, הוא הפך לתומך נלהב בו, ופעל לקדם אותו על פי דרישות היזמים ולרווחתם. שטרית טוען שלא אישר מעולם את פרויקט הבנייה.

שלושה עצורים נוספים בפרשה הם היזם הלל צ'רני, מנהל צוקי מנרה, שניהל בעבר את פרויקט הולילנד, החשוד המרכזי במתן השוחד - למהנדס העיר שטרית ולמתווך עו"ד מסר; מאיר רבין, שהועסק בעבר בפרויקט הולילנד, שחשוד גם הוא שהעביר שוחד לגורמים בעלי השפעה ולמתווך מסר; ואליהו חסון, המשמש חשב חברת הולילנד ב-15 השנים האחרונות.

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ