שני הדיסקים שעליהם העתיקה ענת קם את 2,000 המסמכים המסווגים והמצגות הסודיות - נעלמו

השב"כ ערך חיפוש בביתה של קם וכן בלשכת אלוף הפיקוד, אך הדיסקים לא אותרו. השופט זאב המר: "נדהמתי מן המחדל הבלתי נתפס וסדרי האבטחה הלקויים"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שני הדיסקים שעל גביהם העתיקה ענת קם, המואשמת בריגול, את 2,000 המסמכים הסודיים ואת המצגות הסודיות מלשכתו של אלוף פיקוד מרכז לשעבר, יאיר נווה, נעלמו ואיש אינו יודע היכן הם - כך נודע אתמול ל"הארץ". השב"כ ערך חיפוש בביתה של קם, הנאשמת במסירת המסמכים הסודיים לכתב "הארץ" אורי בלאו, וכן בלשכת אלוף פיקוד מרכז, אך שני הדיסקים לא אותרו. בהחלטת בית המשפט בנוגע למעצרה של קם, שפורסמה אתמול, צוטט השופט זאב המר באומרו: "נדהמתי מן המחדל הבלתי נתפס, וסדרי אבטחת המידע הלקויים והרשלניים".

מחדלי האבטחה בלשכת נווה

בית המשפט המחוזי בתל אביב התיר אתמול לבקשת "הארץ" לפרסם את החלטתו מ-10 בפברואר הכוללת ציטוטים מחקירתה של קם בשב"כ ופרטים חדשים בפרשה. הבקשה הוגשה באמצעות עו"ד טלי ליבליך ממשרד עורכי הדין ליבליך-מוזר. בהחלטה כתב השופט זאב המר כי "אחד הדיסקים נעלם ומי יודע היכן הוא מתגלגל ואם הגיע לידי מישהו". אלא שמבדיקת "הארץ" מתברר כעת כי שני הדיסקים, המכילים חומר מסווג, נעלמו.

השופט המר הביעה את תדהמתו בהחלטה שהותרה לפרסום, "נראה לי שגם באי כוח הצדדים שותפים לתדהמה זו". המר ציין כי קם לא התעניינה איך ואיפה יחזיק בלאו את המסמכים ולמי תהיה גישה אליהם. "היא התייחסה בזלזול לשמירתם ולחשיבות אבטחת תוכנם", כתב. בהחלטה צוטטו קטעים מחקירתה של קם בשב"כ, בה הגדירה את לשכת האלוף נווה כ"לשכה ביזיונית מבחינת ביטחון מידע... הפקרות כל מה שהיה שם מבחינת מסמכים ביטחוניים". קם טענה בחקירה כי לא עברה כל תחקיר ביטחוני, לא נבדק מיהי, מיהם מכריה, מה דעותיה ומה השקפת עולמה. "אף על פי כן", כתב השופט, "היתה לה נגישות לכל המסמכים המסווגים והסודיים ביותר, והיתה לה הרשאה גם למחשב המסווג בלשכה, עליו עבדה יום יום, וממנו העתיקה בלחיצת עכבר את המסמכים הסודיים למחשב לא מסווג".

על פי כתב האישום שהוגש נגד קם, בזמן שירותה הצבאי כפקידה בלשכת נווה אגרה את המסמכים והמצגות בתיקייה מיוחדת במחשב. סמוך לשחרורה ביקשה מאחת הפקידות בלשכה לצרוב לה את תוכן התיקייה על שני דיסקים: דיסק אחד שהכיל כ-2,000 מסמכים ודיסק נוסף שהכיל מצגות. "איש לא שאל שאלות ולא התעניין מדוע היא זקוקה לקבצים של חומר סודי על דיסקים לפני שחרורה", כתב השופט.

את דיסק המסמכים לקחה קם לביתה והעתיקה את תוכנו למחשבה האישי. לגבי דיסק המצגות נכתב בהחלטה כי קם טענה שאינה זוכרת מה עשתה בו - האם השאירה אותו בצבא, לקחה אותו לביתה או זרקה אותו. ל"הארץ" נודע כי קם אף נבדקה לגבי טענה זו בפוליגרף ונמצאה דוברת אמת.

בעקבות עדותה חיפש השב"כ את שני הדיסקים בביתה ובלשכתו של אלוף פיקוד מרכז, אך שני הדיסקים לא נמצאו. לא מדובר בדיסקים שקם מסרה לבלאו, אלא בדיסקים שבאמצעותם העתיקה את החומר למחשבה האישי, שממנו העבירה את החומר לבלאו.

לא גזרה חוטי תיל

המר ציין כי העובדה שהעתקת המסמכים היתה קלה מבחינה טכנית, אינה משליכה על חומרת מעשיה של קם. "נכון שהיא לא נאלצה לחדור בפעולת קומנדו נועזת למחלקה סודית בצבא, לגזור במגזרי תיל חוטי תיל ולזחול למרכז הפיקוד... היא כבר היתה שם, שירתה ב'מחלקה הסודית' ולא היתה זקוקה למגזרי תיל. היא הפרה את אמון הצבא ואת אמון מפקדיה", כתב. באשר לעובדה שהפרקליטות מייחסת לקם כוונה לפגוע בביטחון המדינה כתב השופט כי די ברמה גבוהה של הסתברות לפגיעה בביטחון המדינה כדי לייחס לקם כוונה כזו.

בהחלטה צוטטה גם התייחסותה של קם למניעים שגרמו לה למסור את החומרים לבלאו: "היו היבטים בפעילות צה"ל בשטחים שחשבתי שיש להביא לידיעת הציבור", אמרה, "כשצרבתי את החומרים חשבתי שבמבחן ההיסטוריה, האנשים שהתריעו על פשעי מלחמה, סולחים להם... אני לא הצלחתי לשנות מספיק מהדברים שהיה חשוב לי לשנות בעת שירותי בצבא, וחשבתי שלחשוף אותם יביא לשינוי, לכן היה חשוב לי להביא לידיעת הציבור את מדיניות צה"ל בשטחים". על דברים אלה כתב השופט: "המשיבה לא הסבירה כיצד ניסתה, בתפקידה כפקידה ובדרגתה כרב"ט, להביא לשינוי של פעילות צה"ל בשטחים".

קם הסבירה בחקירה כי לא חשבה שבהעברת המסמכים לעיתונאי יש סכנה לביטחון המדינה, משום שהניחה שהעיתונאי "לא יתמקד בדקויות של הפעילות המבצעית, אלא בעקרונות ובמדיניות שעמדו מאחורי ההחלטות של האלוף ושל קציני המטה". קם הסבירה כי פנתה לעיתונאים ישראלים משום שהניחה "שהצנזורה לא תאפשר פרסום של חומרים שיש בהם סיווג גבוה במיוחד או סכנה בפרסומם". עם זאת, השופט ציין כי בחקירתה הודתה כי ידועה לה שיטתם של עיתונאים ישראלים לעקוף את הצנזורה באמצעות הדלפת מידע לאמצעי תקשורת בחו"ל במטרה לצטטם.

אספה עדויות

קם הסבירה כי אספה את המסמכים "במחשבה שאם וכאשר יחקרו את פשעי המלחמה שביצע ומבצע צה"ל בשטחים, יהיו ברשותי עדויות שאוכל להציגן". על כך כתב השופט המר: "המשיבה לא הסבירה את מקור מומחיותה בסוגיה המאוד מסובכת של הגדרת 'פשע מלחמה' במשפט הבינלאומי ודיני המלחמה", והוסיף: "כדי להביא לידיעת הציבור 'מספר היבטים' בפעולות צה"ל בשטחים או לחקור את 'פשעי המלחמה' בשטחים, אין צורך לאסוף ולגנוב מצה"ל אלפי מסמכים מסווגים, העוסקים במגוון תחומי הפעילות, התכנון והאימונים של הצבא".

בהחלטתו פירט השופט את סוגי המסמכים שהועתקו על ידי קם, המצויים כעת על שני דיסקים שאיש אינו יודע מה עלה בגורלם: תוכניות שונות למבצעים צבאיים, סיכומי דיונים, פריסת כוחות וסדר כוחות הצבא, סיכומי תחקירים, הערכות מצב, יעדים שונים, מסמכים הדנים בשיטות איסוף מודיעין ועוד.

בהתייחס למניעיה של קם כתב השופט כי "גורם חוץ שיחקור את 'פשעי המלחמה' של צה"ל שיקבל, בבוא היום, את המסמכים הללו, אפילו ממניעי המשיבה - הוא, עוזריו וצוותו בוודאי אינם מוסמכים להיחשף לסודות צה"ל ואינם אמונים בשמירתם". עוד הוסיף בביקורת כי "אין צורך להעביר לעיתונאי מאות מסמכים ללא מיון ובקרה".

מההחלטה עולה כי סנגוריה של קם, עורכי הדין אביגדור פלדמן ואיתן להמן, טענו בדיון כי על אף המניעים שפירטה בחקירתה קם לא העבירה ולא נקטה כל פעולה להעברת המסמכים לידי ועדת גולדסטון שחקרה את פעילות צה"ל במבצע "עופרת יצוקה". בנוסף, טענו, כי מאחר שעברה שנה בין שחרורה מצה"ל למסירת המסמכים לבלאו חזקה שאינה זוכרת את תוכן המסמכים הרבים, "שספק אם קראה אותם", לדבריהם.

השופט קבע כי לאור העובדה שהשב"כ לא סבר בשום שלב שהיא מסכנת את ביטחון הציבור או המדינה אפשר להסתפק בחלופה של מעצר בית במקום מעצר מלא. "אין טענה של חשש לשיבוש הליכי המשפט, להתחמקות או להשפעה על עדים", כתב. השופט קבע כי קם תישאר במעצר בדירתה בתל אביב וכי תצטרך לשלם ערבות עצמית וערבות צד ג' של אמה בסך 150 אלף שקלים וכן להפקיד 100 אלף שקלים להבטחת התייצבותה לדיונים או לנשיאת עונשה, ולהימנע משיבוש הליכי משפט. על קם נאסר ליצור קשר עם בלאו או עם כתב "ידיעות אחרונות" יוסי יהושע, לו ניסתה למסור את המסמכים לפני שמסרה אותם לבלאו. וכן, הוטל עליה צו עיכוב יציאה מן הארץ.

האלוף במיל' יאיר נווה, שמלשכתו גנבה קם את המסמכים, אמר אמש כי מדובר באירוע חמור: "זה כמו גניבה של טנק. הרי לא היינו אומרים שאם היא תחזיר את הטנק הכל יהיה בסדר". בנוסף, טען נווה כי למיטב ידיעתו עברה קם סיווג בטחוני מתאים לתפקיד. נווה צוטט באתר האינטרנט של חדשות ערוץ 2 והוסיף כי קשה היה למנוע את המחדל: "אין מערכת בצבא בה אנו מפקחים על חיילת שתפקידה לשמור על החומרים המסווגים שלא תגנוב אותם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ