האם תיק חקירת הולילנד מ-96' נסגר תמורת שוחד לחוקר?

גורמים המעורים בחקירה: אולמרט חשש מעוד חקירה נגדו ולכן לא התלונן שסוחטים אותו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

איש עסקים הנחשב לעמוד תווך בחקירת פרשת הולילנד טען לאחרונה בטיוטת כתב תביעה שגיבש, כי בשנת 1996 הוא שיחד קצין חקירות שבחן היבטים הקשורים לפרשת הולילנד, כדי שזה יסגור את תיק החקירה. לטענתו, הוא העביר לקצין 300 אלף דולר בתמורה לסגירת התיק. על פי המסמך, הכסף הועבר לקצין באמצעות חתנו, בעצמו קצין בכיר מאוד במשטרה, ובאמצעות אביו שהיה גם הוא קצין משטרה בעבר. חתנו של קצין החקירות עמד במרכזה של חקירה ובה חשדות ללקיחת שוחד, אך זוכה באופן מלא. הוא נפטר לפני כעשר שנים.

איש העסקים ביקש באמצעות כתב התביעה לנסות ולקבל לידיו את כספי השוחד ששילם לשוטרים, לכאורה בשמו של פרויקט הולילנד, כדי לסגור את החקירה שעסקה בעיקר בהיבטים הנוגעים לגובה השומות בפרויקט. בעלי פרויקט הולילנד וצוק מנרה, הלל צ'רני, העצור בפרשה מאז השבוע שעבר, טען באחרונה כי נפל קורבן לניסיון סחיטה בתקופה שקדמה למעצרו על ידי גורמים הקשורים בפרשה.

בתוך כך, גורמים המעורים בחקירת פרשת הולילנד טענו אתמול כי ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בקי ברבים מפרטי הפרשה זה למעלה משנה. אולמרט עצמו סיפר בימים האחרונים למקורביו כי נפל קורבן לניסיון סחיטה מצד אחד המעורבים בפרשת הולילנד בעיצומן של חקירות המשטרה נגדו, לפני כשנה. לטענתו, החליט שלא להגיש תלונה במשטרה בעקבות ניסיון הסחיטה, לאחר שאיבד את אמונו בחוקרים בעקבות חקירותיו.

במקום לפנות למשטרה, אולמרט הפקיד בידי עורכי דינו תצהיר מפורט שניסח ובו פרטי ניסיון הסחיטה. מנגד, העריכו אתמול גורמים המעורים בחקירה כי אולמרט בחר שלא לפנות למשטרה משום שחשש שתלונתו תביא לפתיחת חקירה גם בפרשה זו. על פי גרסת ראש הממשלה לשעבר, איש עסקים המקורב לפרויקט הולילנד ניסה לסחוט אותו, את יזמי הפרויקט ובכירים לשעבר בעיריית ירושלים, ואיים להפיץ מידע מפליל הנוגע להתנהלותם באישור הפרויקט. בחדשות ערוץ 2 פורסם אתמול כי איש העסקים העביר את הדרישות הכספיות לאולמרט באמצעות איש העסקים אביגדור קלנר, שבעצמו נעצר לפני ימים אחדים בפרשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ