פרשת הולילנד | השוחד התחיל כבר מראש העיר, וירד עד לדרגים הנמוכים

במשטרה ובפרקליטות הבינו שרק סכומי שוחד גדולים, לאורך תקופה של שנים ולמגוון של גורמים מבכירים ביותר ועד זוטרים, בעירייה ובמנהל מקרקעי ישראל - יכולים לסייע לקדם פרויקט שנוי במחלוקת כמו הולילנד

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

כשפרקליט המדינה משה לדור חתם בינואר השנה על הסכם עד מדינה עם אחד מדמויות המפתח בפרשיות השוחד שנחשפו בימים האחרונים, התמונה במלוא עוצמתה כבר היתה פרוסה לפניו.

הנתון שהדהים את אנשי הפרקליטות והמשטרה שעסקו בחודשים האחרונים בשרטוט תווי השוחד בפרשה שהוגדרה על ידי בית המשפט כפרשת השוחד הגדולה בתולדות המדינה, הוא כי כתוצאה מתשלומי השוחד הוגדלו אחוזי הבנייה בפרויקט הנדל"ן הולילנד בירושלים בכ-1,200% - פי 12 לערך מאלה שניתן היה לאשר על פי התוכנית המקורית שחלה על הקרקע, לפני תחילת תשלום השוחד.

במשטרה ובפרקליטות הבינו מהר מאוד שרק כספי שוחד גדולים, לאורך תקופה של שנים ולגורמים מגוונים בעירייה ובמנהל מקרקעי ישראל, יכולים לסייע לקדם פרויקטים שנויים במחלוקת, כמו פרויקט הולילנד. מהחומר שבידי המשטרה עולה כי הליכי התכנון והאישור המורכבים של פרויקט הולילנד, היו כרוכים במתן שוחד בעשרות מיליוני שקלים והם הניעו נבחרי ציבור ופקידים להביא לאישור הפרויקט בניגוד לעמדת מרבית הגורמים המקצועיים, ולעתים בניגוד לעמדתם הראשונית של חלק מהחשודים קודם לקבלת השוחד. המשוחדים קידמו את הפרויקט, אפשרו את הרחבתו בהיקף משמעותי, ואת שינוי ייעוד הקרקע ממלונאות למגורים, תוך נטישת הייעוד המקורי לחלוטין.

תחילת שנות ה-90: מנגנון השוחד מתחיל

איש העסקים הירושלמי הלל צ'רני, החזיק בקרקע עליה רצה להקים את פרויקט הנדל"ן השאפתני, החל לפעול כדי לקדם את הפרויקט, עד שמכר חלק מהקרקע. צ'רני העסיק את אליהו חסון, כרואה החשבון של החברה. חסון היה אחראי על ניהול הכספים של החברה, ולמעשה ביצע על פי החשד פעולות רישומיות שאיפשרו את הוצאת כספי השוחד מחברות של צ'רני למשוחדים, באמצעות מתווכים. המשטרה מסמנת כמה מתווכים שפעלו כדי להעביר את כספי השוחד מקופות החברות של צ'רני וקלנר לידי עובדי עיריית ירושלים וגורמים במנהל מקרקעי ישראל תמורת הנעת הפרויקט.

עו"ד אורי מסר, מקורבו בעבר של אולמרט העביר כספי השוחד בעבורו בזמן שכיהן כראש עיריית ירושלים ואחרי כן כשר התמ"ת. יחד אתו פעלו במקביל מתווכים שהעבירו כספים לנבחרי הציבור בעירייה ולפקידים בה ולפקידים במנהל מקרקעי ישראל. אחד מהמתווכים הוא מאיר רבין, איש עסקים ויזם נדל"ן חרדי, שהעביר על פי החשד כספים לגורמים בעיריית ירושלים, ובראשם למהנדס העיר בשנים 2001-2006 אורי שטרית. במקביל, חושדת המשטרה, הביא רבין להזרמת כספים גם לגורמים נוספים בעירייה, בהם בוועדה לתכנון ובנייה.

חלק מהכספים הועברו מרבין למסר, וחלקם מרבין לבעלי התפקידים. במקביל, גם עמרם בניזרי, שעבד במנהל מקרקעי ישראל בשלבי הקמתו של פרויקט הולילנד, שימש על פי החשד צינור להעברת כספים לגורמים במנהל. צ'רני, כך חושדת המשטרה, המשיך לשלוח זרועות, ושיחד גורמים במנהל מקרקעי ישראל גם בפרויקט צוק מנרה. גם איש העסקים ומקורבו של אהוד אולמרט, המשיך בהפעלת המנגנון: כמי שהיה מבעלי פרויקט הולילנד הוא המשיך את דרך השיחוד, במהלך שנות ה-2000 באמצעות מתווכים. קלנר חשוד בהפעלת המשחדים בפרויקט הולילנד ובפרויקט בחוות הזרע, שצמוד לחירייה, בה תוכנן להקים פרויקט נדל"ן שאפתני למגורים.

על התחכום בהעברת כספי השוחד יכול ללמד המסלול דרכו הגיעו כספים לראש עיריית ירושלים בעבר אורי לופוליאנסקי, שחשוד שקיבל כספי שוחד מהיזם הלל צ'רני, בסכום של יותר מ-3 מיליון שקל, תמורת קידום פרויקט הולילנד. לופוליאנסקי שימש בין היתר יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וממונה על אגף ההנדסה ומכאן יכולתו להשפיע בצורה דרמטית על הטבות שניתנות לפרויקטים בתחום הנדל"ן כמו הולילנד. מרב הכספים הועברו כתרומות לעמותת יד שרה, שלופוליאנסקי הקים אותה ובמשך שנים רבות שימש יושב הראש שלה, כשחלק מבני משפחתו מועסקים בעמותה ונהנים מכספי התרומות.

מיליוני שקלים שזרמו במשך שנים

מהמידע שנאסף במשטרה, אותו אגב לא מכחיש לופוליאנסקי, הוזרמו עד 1999 ליד שרה מטעם צ'רני ומשפחתו כמיליון שקלים וחצי ובין השנים 2000 ל-2006 הוזרמו כ-1.4 מיליון שקל נוספים. דרך ערוץ שוחד נוסף הועברו לשימושו של לופוליאנסקי כספים מטעמו של הלל צ'רני למימון תשלום לפעילים פוליטיים במהלך הבחירות לראשות העירייה ב-2003. על פי החשד הכספים שולמו על ידי גורם מתווך, ששילם את הכסף באופן ישיר לפעילים, כדי לטשטש עקבות. דרך ערוץ שוחד נוסף הועברו 100 אלף שקל נוספים כתרומה מטעמו של צ'רני לכולל שבנו של לופוליאנסקי מנהל.

המשטרה חושדת שתמורת השוחד לופוליאנסקי פעל, בין השאר, לזירוז דיון ואישור התוכנית להקמת הפרויקט בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, הביא לדחיית כ-1,000 התנגדויות שהוגשו נגד הפרויקט, פעל למנוע הנמכת גובה הבניינים בשתי קומות.

הוא גם הביא להפחתת גובה היטלי ההשבחה והביא לתמיכה בתוכניות שהובאו בועדה לקידום הפרויקט. גם מהנדס העירייה לשעבר אורי שטרית, זכה בכספי השוחד, כשקיבל מהמתווך רבין מיליוני שקלים, ובתמורה, בין השאר הביא להגדלת אחוזי הבנייה ומספר יחידות הדיור בפרויקט שהקפיץ את הכנסות היזמים בעשרות מיליוני שקלים.

עוד על מנגנון השוחד יכולה להעיד הבקשה להארכת מעצרו של אליעזר שמחיוף, ששימש סגן ראש עיריית ירושלים בין השנים 2003 עד 2008. מעצרו של שמחיוף הוארך אתמול בשמונה ימים, לאחר שנחשד כי בזמן שכיהן כסגן ראש עיר היה אחראי גם על ניהול הגזברות, ניהול הכספים והנכסים בעירייה. המשטרה חושדת כי החל משנת 2005 דרש שמחיוף שוחד לו ולבעלי תפקיד אחרים בעירייה, ומשהתקבלו הכספים הוא נהג לחלק אותם בינו לבין חבריו. המשטרה מעריכה כי בתקופת כהונתו הוא קיבל בעבורו ובעבור בעלי תפקידים נוספים כספי שוחד בסכום של מאות אלפי שקלים, כשבמקביל הוא פעל מול גורמי עירייה שונים שהיו כפופים לו למציאת פתרונות שונים לבעיות בהם נתקלו יזמי הולילנד ולמתן הטבות שונות לפרויקט.

משבוע שעבר עוסקים עשרות חוקרי המשטרה בחקירתם של עשרות מעורבים. בימים האחרונים בוצעו חיפושים במשרדי עיריית ירושלים, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, משרדי חברת הולילנד (1992) תיירות בע"מ, שבראשה צ'רני, משרדי חברת הולילנד פארק, משרדי חברת "הזרע", צוק מנרה, וכן במשרדים, בתי עסק של נותני שירותי מטבע-צ'יינג'. במשטרה הופתעו מתעוזתם של המעורבים בפרשה, ומעצם הנכונות לקבל סכומי כסף גדולים, באופן שיטתי לאורך שנים. פרקליט המדינה, משה לדור, שעומד בשלב זה בראש צוות של פרקליטים מלווים, נחוש למצות את החקירה. באופן חריג מורכב הצוות המלווה מכמה בכירים, בהם שני המשנים לפרקליט המדינה, אורית סון שמשמשת משנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים ויהודה שפר, שמשמש משנה לפרקליט המדינה לאכיפה כלכלית. בנוסף, מלווה את החקירה גם אלה רובינק, פרקליטת מיסוי וכלכלה. לדור החליט לצרף לצוות גם את עורכי הדין ליאת בן ארי ויונתן תדמור, שמשמשים בצוות התביעה נגד איש העסקים דוד אפל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ