מתווך חדש בפרשת עמנואל: עו"ד רם כספי הצטרף למאמצי הגישור בין החרדים לבג"ץ

ל"הארץ" נודע כי עורך הדין הצטרף לניסיונות הגישור ופועל למנוע סנקציות נוספות נגד ההורים

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

מאמצים נמרצים במגזר החרדי לסיום המשבר בפרשת בית הספר בעמנואל. ל"הארץ" נודע כי עו"ד רם כספי פועל להשגת הבנות שימנעו את המשך הסנקציות נגד ההורים. במסלול אחר, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי הרב יוסף שלום אלישיב פועל לעצירת ההסלמה ביחסים בין הציבור החרדי לרשויות החוק. זאת בניסיון למנוע את מעצרן האפשרי של האמהות לבנות "המגמה החסידית" בבית הספר. משה גפני ואורי מקלב, שני הח"כים של מפלגת דגל התורה, השותפה הליטאית בסיעת יהדות התורה, ניהלו אתמול "מסע דילוגים" בין פטרונם לבין האדמו"ר מסלונים, שהשמיע השבוע מלים קשות נגד בית המשפט העליון. במהלך שליחותם הותקפו בידי חרדים קיצוניים בשכונת מאה שערים, כנראה ללא כל קשר למעורבותם בפרשת עמנואל.

בשני מסלולי המשא ומתן לא ידוע לפי שעה על תוצאות, אולם מדובר בניסיונות מעשיים ראשונים בדרגים בכירים לסיים את המשבר.

את הצד החרדי בסכסוך, שהתפתח בשבועיים האחרונים למאבק אידיאולוגי כלל-חרדי, מובילים אדמו"רים חסידיים ובראשם האדמו"ר מסלונים, שהקהילה שלו בעמנואל היא הבולטת בקבוצה האשכנזית ברובה, המכונה "חסידית". לעומתם, ניסו הרבנים הליטאים במשך חודשים למנוע מאבק כלל-חרדי בפרשה - אך לפני שבועיים, לאחר שהוצא צו מעצר נגד ההורים, הצטרפו להנהגת המחאה. בכיר בדגל התורה אמר אתמול שנעשו טעויות גם בצד החרדי "שעלולות להביא אותנו לסף תהום. צריך לשאול לא רק איך לצאת למאבק, אלא גם איך יוצאים ממנו".

סדקים ראשונים בין המחנות נחשפו סביב הודעת בג"ץ מיום שלישי על כוונתו העקרונית לאסור גם את האמהות, וסביב המכתב החריף שפרסם האדמו"ר מסלונים שזכה להדים רבים. במכתב, מקצין האדמו"ר את הקו התקיף ממילא שבו הוא נוקט זה חודשים: הוא מצהיר כי "גם אם יעמידו אותנו לפני כיתת יורים, לא נוותר ולא נתפשר", ומתאר את המצב כ"מאבק בין אמונה לכפירה, בין כוח הקדושה לכוח הטומאה של הסטרא אחרא". במשפט שזוכה כבר לפרשנויות מרחיקות לכת מצד חסידיו, האדמו"ר כותב כי זהו "מאבק שתמיד ידענו שיפרוץ באחרית הימים". כל העיתונים החרדיים פרסמו אתמול את המכתב בעמודיהם הראשונים, להוציא "יתד נאמן", ביטאונה של דגל התורה הליטאית. אי פרסום המכתב פירושו נקיטת עמדה ברורה ביחס לתוכנו, במקרה הזה.

מסע הדילוגים של הח"כים גפני ומקלב נועד, בהמשך לכך, לשכנע את האדמו"ר להסכים להסדר כלשהו ולמנוע עימות כולל בין הציבור החרדי לממסד הישראלי. בדגל התורה אומרים כי הרב אלישיב הוא שותף מלא למאבק החרדי בפרשת עמנואל, ואולם הוא החליט לשלוח את נציגיו להתערב רק כדי למנוע את מעצרן האפשרי של האמהות. לפי החלטת בג"ץ, תשע מהאמהות עשויות להיעצר מיד עם שחרור האבות בעוד שבוע.

במקביל לדיונים הללו, נודע ל"הארץ" כי עו"ד רם כספי נכנס בימים האחרונים ל"תיק עמנואל" בניסיון להביא לנוסחת פשרה שתוכל להביא לביטולם של צווי המאסר. הוא אישר את הפרטים בשיחה ל"הארץ" ואמר כי מדובר ב"מנגנון של גישור", שנועד להושיב יחד את חסידות סלונים מחד, ואת משרד החינוך והפרקליטות מאידך. השאיפה היא להגיע למסמך שעשוי להיות מקובל גם על בית המשפט. פרקליטם של העותרים, עו"ד אביעד הכהן, אמר כי לא ידוע לו על מסלול כזה. כספי, לעומתו, אמר ל"הארץ" כי הוא "עושה את זה מתוך אמונה שצריך למנוע את השסע הזה", והבהיר כי הוא אינו מייצג את אחד הצדדים בפרשה. הוא אמר כי במסלול הגישור הזה, שעדיין לא הניב תוצאות, מעורב גם יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי.

האדמו"ר מסלונים והרב אלישיב מתגוררים במרחק כמה עשרות מטרים זה מזה בשכונת מאה שערים בירושלים, ושליחיו של הרב אלישיב דילגו מבית לבית. שליחותם זכתה אמש לתשומת לב ציבורית בהקשר אחר לחלוטין - כאשר גפני ומקלב הותקפו בידי חרדים קיצונים במכות ובקללות, וכיסא הושלך לעברם. השניים יצאו בלא פגע, ותוקפיהם נמלטו. הח"כים בחרו שלא להתלונן על כך במשטרה.

התוקפים הם חרדים קנאים המתקראים "סיקריקים". לדברי עוזרו של ח"כ גפני, ירח טוקר, שני חברי הכנסת היו בדרכם לביקור אצל האדמו"ר מסלונים, והגיעו קודם לכן לבית הכנסת המרכזי בשכונה כדי להתפלל. התוקפים זיהו את השניים ליד בית הכנסת, ולדברי טוקר "התחילו להרביץ להם מכות רצח, התקהלו סביבם, קיללו אותם, וקראו לעברם קריאות ?ציונים'". שני הח"כים נמלטו בריצה לבית האדמו"ר, שם שהו במשך כשעה כדי לדון במשבר סביב ההפרדה בעמנואל.

אימת הסיקריקים נופלת בחודשים האחרונים לא רק על תיירים במאה שערים. שורת המאבקים שניהלה "העדה החרדית" נגד חפירות ארכיאולוגיות ועבודות בנייה בכל רחבי הארץ הביאה לגל ונדליזם כלפי רכוש ציבורי - וגם לאלימות כלפי נציגים חרדים בפוליטיקה הישראלית. סיקריקים תקפו לפני כחודש, בנסיבות דומות, את שר הפנים אלי ישי מש"ס, כאשר זה בא לשכונה כדי לבקר את הרב אלישיב, שישב שבעה על מות בתו. אז זה הסתיים בנזק למכונית השרד של השר. בשבועות האחרונים ממלאים את קירות מאה שערים גם פשקווילים ומודעות נגד המפלגות החרדיות השותפות בקואליציה, וכן רוססו כתובות גרפיטי נגד ח"כ גפני.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ