ח"כ צחי הנגבי זוכה בפרשת המינויים הפוליטיים; הורשע במתן עדות שקר

ניצחון להנגבי וקדימה: לאחר משפט שנמשך 4 שנים, זוכה ח"כ הנגבי בפרשת המינויים הפוליטיים בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתום ארבע שנים של דיונים זיכה הבוקר (רביעי) בית משפט השלום בירושלים את ח"כ צחי הנגבי בפרשת המינויים הפוליטיים בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה. הרכב השופטים, בראשות השופט יואל צור, קבעו כי בוטל האישום נגד הנגבי בנוגע למרמה והפרת אמונים מחמת הגנה מן הצדק. עם זאת, הנגבי הורשע בעדות שקר.

על פי השופט צור, מינויים פוליטיים רווחו באותה תקופה ולהנגבי לא היה מניע של שוחד בחירות. לדבריו, רק לאחר כהונת הנגבי נקבעו נורמות בעניין מינויים פוליטיים על ידי היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז.

הנגבי בבית המשפט, היום. תצלום: תומר אפלבאום

לגבי סעיף מרמה ועבירת אמונים, קבע השופט צור כי בעת שנעשו המעשים שהוכחו, אלו לא היוו עבירה, מה גם שכך נהגו כל קודמיו של הנגבי בתפקיד. הוא הוסיף כי הנגבי העביר את המינויים שהציע להחלטת הדרג המקצועי שהפעיל שיקול דעת בנושא. מנגד, השופטים אריה רומנוב ועודד שחם קיבלו את הטענה המשפטית העקרונית לפיה מינויים פוליטיים בנסיבות המתאימות מהווים והיוו בתקופה הרלבנטית עבירה של מרמה והפרת אמונים.

יחד עם זאת, נחלקו דעות השופטים ביחס לטענת ההגנה מן הצדק. השופט רומנוב קבע כי יש לקבל טענה זו ביחס להנגבי. מנגד, סבר השופט שחם כי אין לקבלה, וכי יש להרשיעו במרמה והפרת אמונים. בהתאם לכך, ביטלה החלטת השופטים את האישום המתייחס לעבירה זו.

ביחס לעבירת שוחד בחירות בניסיון להשפיע על בעל זכות הצבעה, דעת השופטים צור ורומנוב היתה כי יש לזכות את הנגבי מעבירות אלה, והשופט שחם סבר כי יש להרשיעו. בנוגע לעדות שקר ושבועת שקר, השופטים רומנוב ושחם סברו כי הוכח מעבר לספק סביר כי יש מקום להרשיע את הנגבי באישום זה. בשל כך, ובשל מחדלי חקירה שהיו בסעיף זה, הוחלט לזכותו.

לדברי עורך הדין ארז פדן מפרקליטות מחוז ירושלים, שניהל ביחד עם עו"ד נעמה סולטני את התיק מטעם התביעה, הפרקליטות סברה שזה המקרה המתאים לומר: "עד כאן ביחס למינויים פוליטיים". לדבריו, "היה ברור שאנחנו יוצאים לדרך ארוכה וכי הדברים לא קלים ולא פשוטים, לאור הקביעות התקדימיות שנובעות מהתיק".

הוא הוסיף כי "בדעת רוב, קבע בית המשפט כי יש מקום לבטל את האישום, וכי זו תוצאה משפטית שיש ללמוד אותה". פדן סירב להגיב האם הפרקליטות תבקש לדרוש כי ייקבע קלון למעשיו של הנגבי.

עו"ד נעמה סולטני ציינה כי בית המשפט הרשיע את הנגבי בעבירה של מתן תצהיר שקר ועדות שקר, ושני שופטים קבעו כי ביצע הפרת אמונים בקשר למינויים פוליטיים. היא סירבה להתייחס לשאלה מה העונש שהפרקליטות תבקש להטיל על הנגבי.

סימון מרכזי המפלגות כמוקדי השחיתות השלטונית

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, שהחליט להגיש את כתב האישום נגד הנגבי, סימן את מרכזי המפלגות כמוקדי השחיתות השלטונית. מזוז אמר בהזדמנויות שונות, כי ראה בתיק הנגבי אפשרות להביא את המינויים הפוליטיים שפשו במערכות השלטון בישראל להכרעת בית המשפט.

כתב האישום שהוגש נגד הנגבי ב-2006, מגולל מסכת ארוכה של מינויים לא כשרים של חברי מרכז ליכוד ומקורביהם, בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה ממארס 2001 עד פברואר 2003, אז מונה לשר לביטחון הפנים. בפרקליטות נדהמו, כהגדרתם, מהמנגנון האפקטיבי של סידור ג'ובים לאנשי מרכז הליכוד - המפלגה אליה השתייך אז הנגבי - בניצוחו של האחרון ובסיועו של נאשם נוסף, שמואל הרשקוביץ, שמונה בהמשך למנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה, כפי שנקרא אז.

בפרקליטות עשו מאמצים כבירים כדי לקשור בין הנגבי לבין מודעה בעיתון פנימי של הליכוד, בה תוארו עשרות המינויים במשרדו של הנגבי, בליווי פנייה לחברי המרכז לתמוך בו בבחירות הפנימיות, ותוך הבטחה לפעול למינויים רבים נוספים. בפרקליטות אמרו בימים האחרונים כי המודעה חושפת שהנגבי ידע על כך שהמינויים נועדו לקדם את תמיכת חברי המרכז בו.

בכתב האישום הואשם הנגבי כי בשורת המינויים הפוליטיים עליהם ניצח, הוא ניצל משאבים ציבוריים לטובת אינטרסים פוליטיים ואישיים שאינם מתיישבים עם טובת הציבור. ביוני 2008, לפני תחילת עדותו הראשית של הנגבי, קם סנגורו עו"ד יעקב וינרוט, וביקש לתאר בפני השופטים את הקווים הכלליים של ההגנה. "התיק הזה", אמר וינרוט, "הוא לא תיק של מינויים פוליטיים, ואנחנו לא נבוא ונטען בפניכם מה שאולי היה מצופה שנטען, שהמינויים הפוליטיים לא היו דבר שיצר אותו מר הנגבי. השאלה הנכונה היא האם מעורבות של שר בהליכי מינויים במשרדו היא אסורה". וינרוט טען כי עד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, "איש לא חשב שאסור לשר להיות מעורב באיוש של משרות במשרדו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ